Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sığır kalbi ile uygulamalı kalp kapağı harekâtı

14.08.2021
26
Sığır kalbi ile uygulamalı kalp kapağı harekâtı

Sinsi bir hastalık olan ve cemiyette uzayan yaşam süresi ile beraber görülme sıklığı artan “aort darlığının dikişsiz cerrahisi” Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu ’nde, sığır kalbi üzerinde uygulamalı verilen eğitimle anlatıldı.Sağlık Bilimleri Enstitüsü Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu, bilimsel bir buluşmaya daha konut sahipliği yaptı.

Sinsi bir hastalık olan ve cemiyette uzayan yaşam süresi ile beraber görülme sıklığı artan “aort darlığının dikişsiz cerrahisi” Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu ’nde, sığır kalbi üzerinde uygulamalı verilen eğitimle anlatıldı.
Sağlık Bilimleri Enstitüsü Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu, bilimsel bir buluşmaya daha konut sahipliği yaptı. Genellikle ileri yaşlara kadar hastalarda rastgele bir şikâyete yol açmayan ancak, yaşamı tehdit eden “aort darlığının dikişsiz cerrahisi” sığır kalbi üzerinde uygulamalı olarak anlatıldı.
Sağlık Kurumunun Konferans Salonunda reelleşen “Minimal İnvaziv Tekniklerle Aort Kapak Replasmanında Dikişsiz Kapak Çözümleri” mevzulu buluşma Kalp ve Damar Cerrahisi Muayenehaneyi Eğitim Mesulü Prof. Dr. İbrahim Özsöyler ve Türk Kalp ve Damar Cerrahisi daha önceki başkanlarından Prof. Dr. Ali Gürbüz ’nam açılış konuşmalarıyla başladı.
İlk belirtileri soluk darlığı ve seri yorulma olan, ilerleyen yarıyılda baş dönmesi ve göğüs sızısı ile bulgu veren, rehabilitasyon edilmediğinde yaşam temennisi kısa bir hastalık olan aort darlığı işlemlerinin dikişsiz çözümü teorik bilgilerin verilmesinin ardından sığır kalbi üzerinde dikişsiz kapak harekâtı uygulamalı olarak anlatıldı.
Hayat kalitesini negatif etkileyen aort darlığı meselesinde aktüel rehabilitasyon usullerinin ilerleyen teknoloji ile beraber büyüdüğüne vurgu yapılan buluşmada, “Minimal invaziv” yaklaşımların; ufak kesiler ile erken iyileşme ve kozmetik açıdan hastaların ve cerrahların seçimi haline geldiği kaydolundu.
Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu ’nde zafer ile asıllaştırılan bu işleme ait tüm ayrıntıların teorik ve uygulamalı olarak anlatıldığı buluşmada; “Dikişsiz kapak implantasyonunda Ekokardiyografinin Rolü ve Ehemmiyeti”, “Muayenehanedeki dikişsiz kapak tecrübeleri”, “TAVİ ve dikişsiz kapak Karşılaştırılması” mevzuları tartışıldı.
Aort darlığı nedir?
Aort darlığı, kalpten çıkan ve bedene kan taşıyan en büyük atar damar olan aortanın kapakçığındaki darlık olarak öğrenilir. Sıklığı kalp hastalıkları içinde hipertansiyon ve koroner atardamar hastalığından sonra üçüncü sıradadır. 75 yaş üstünde fertlerde 100 bireyden 12 ’sinde görülür. 65 yaş üstü fertlerde aort darlığının en sık sebebi, kapağın zaman içinde kireçlenmesi, kalınlaşması ve açılımının kısıtlanmasıyla izleyen yozlaşmadır. Buna yaş ile ilişkili dejeneratif aort darlığı denir. 65 yaş altında aort darlığının en sık sebebi ise doğuştan gelen ve genetik olarak aktarılan aort kapağının iki kapakçıklı olmasıdır. Üçüncü en sık neden çocukluk yaşlarında geçirilen kalp romatizması olup günümüzdeki erken teşhis ve rehabilitasyon usulleri sayesinde romatizmal aort darlığının sıklığı giderek azalmaktadır.PARTNER 26 bin lira ile başladı,şimdi altın kaplama yat sahibi bir iş bayanı!Kalp hastaları aşı takvimini kaçırmamalıAni kalp çarpıntısı hastalık habercisi olabilir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.