Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sağlık Bakanı Koca’dan grip aşısı açıklaması

25.04.2021
6
Sağlık Bakanı Koca’dan grip aşısı açıklaması

Sağlık Bakanı Koca, grip aşılarıyla alakalı olarak, İlk etapta 253 bin doz aşının dağıtımı yapıldı. Önümüzdeki haftalarda 500 bin dozun daha dağıtımı yapılacak. dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, grip aşılarına ulaşımla alakalı, “İlk etapta 253 bin doz aşının dağıtımı yapıldı, ancak kavrıyoruz ki arz yoğunluğu nedeniyle aşılar eksilmiş. Önümüzdeki haftalarda 500 bin dozun daha dağıtımı yapılacak.” dedi.
Koca, yaptığı açıklamada, grip aşılarının her sene yenisinin hazırlandığını, bir evvelki senenin aşılarının kullanılmadığını belirterek, aşıların imal ve dağıtım tarihlerinin bu sebeple seneden seneye değişiklik gösterebildiğini söyledi.
Bu sene için üretilen grip aşılarının eczanelere ve sağlık kuruluşlarına dağıtımının ekim ayı içinde başlayacağının daha evvel açıklandığını andırdıran Koca, “Söylediğimiz gibi ilk etapta 253 bin doz aşının dağıtımı yapıldı ancak kavrıyoruz ki arz yoğunluğu nedeniyle aşılar eksilmiş. Önümüzdeki haftalarda 500 bin dozun daha dağıtımı yapılacak. Bu sene toplamda piyasaya verilecek aşı ölçüyü 1,2 milyon doz olacak.” bilgisini verdi.
“SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZ İÇİN AYRICA ALIM YAPACAĞIZ”

Bu ölçüye, Bakanlık olarak sağlık çalışanları için alınacak ölçünün dahil olmadığını vurgulayan Koca, şunları kaydoldu:
“Sağlık çalışanlarımız için ayrıca alım yapacağız. Gripten korunmak için yurttaşlarımıza olası olduğunca kalabalık ve kapalı etraflardan uzak durmalarını, hasta bireyler ile temas etmemelerini öneriyoruz. Balanslı beslenme, hareketli yaşam ve kumpaslı uyku sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü yakalanması, ellerin sık sık yıkanması ve şahsi hijyen kaidelerine dikkat edilmesi gripten korunmak için tesirli ihtiyatlardır.
Genellikle bir hafta içinde iyileşen grip, tehlikeli gruplarda ise ağır muayenehane tablolara yol açabiliyor. Dünya Sağlık Örgütünün de önerisi yönünde, tehlike grubundaki 65 yaş üstü yurttaşlarımızın, 6 aylık-2 yaş arası bebeklerin, hamilelerin, huzurevi, bakımevi gibi etraflarda yaşayanların, astım, böbrek, şeker, kalp gibi kronik hastalığı olanların, muhtelif hastalıklar sebebiyle bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerin grip aşısı olmalarını öneriyoruz. Tehlike grubundaki bireyler için grip aşısı hekim reçetesiyle fiyatsız yapılıyor.”
Kaynak: Anadolu Ajansı Burun estetiğinde büyük basitlik! Bakın nasıl yapılıyormuşSentetik ecza bağımlılığı da rehabilitasyon ediliyorÇocuklarda üst solunum yolları enfeksiyonuna dikkat

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.