Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sıhhatlı ihtiyarlamak elinizde

29.04.2021
29

Yaşlılığa bağlı bedende büyüyen hastalıklara karşı korunmanın yolları… Yaşlı popülasyonun çoğalmasıyla beraber, yaşlılığa bağlı görülen hastalıkların görülme sıklığının çoğaldığı, bunun için sıhhatte yeni tertip etmeler yapılması gerektiği …

yaşlı
Yaşlılığa bağlı bedende büyüyen hastalıklara karşı korunmanın yolları…
Yaşlı popülasyonun çoğalmasıyla beraber, yaşlılığa bağlı görülen hastalıkların görülme sıklığının çoğaldığı, bunun için sıhhatte yeni tertip etmeler yapılması gerektiği ifade edildi.

Hacettepe Üniversitesi HÜ Geriatrik Bilimler Araştırma Merkezi GEBAM Müdürü Prof. Dr. Yeşim Gökçe Kutsal, yarın başlayacak olan 18-24 Mart

Milli Yaşlılar Haftası dolayısıyla , bilgi seviyesinin çoğalması, sıhhatli hayat ve balanslı beslenmenin tesiriyle dünya genelinde son 50 senede insan ömrünün vasati 20 sene uzadığını söyledi.

Gelişmiş ülkelerde vasati insan ömrünün 80 yaşın üstüne çıktığını ifade eden Kutsal, Türkiye’de de yaşlı popülasyonunun son 10 senede 3,5 milyondan 6 milyona eriştiğini belirtti. Kutsal, Türkiye’de vasati hayat müddetinin erkeklerde 70, bayanlarda ise 72’ye eriştiğini ifade etti.

SOSYAL HİZMETLER ARTIRILMALI
Kutsal, kalp-damar sistemi hastalıkları, kanser ve inme gibi üç esas hastalığın rehabilitasyonunda görülen büyümeler sayesinde yaşlı hastaların hayat müddetlerinin uzadığını söyledi.

Kronik akciğer hastalıkları, alzheimer, parkinson, tansiyon, şeker, yaşlılarda görülen hastalıkların, hayat müddetinin uzaması sebebiyle gelecekte daha sık görüleceğine dikkati sürükleyen Kutsal, şunları kaydoldu:

“Yaşlılarda bildirimi yapılmamış hastalık rakamı ve oranı çok yüksektir. 65 yaş üstündeki fertlerin yüzde 90’ında 1, yüzde 35’inde 2, yüzde 23’şöhrette 3, yüzde 15’inde ise 4 veya daha fazla kronik hastalık bir aradadır. Yaşlılarda, göğüs sızısı, şuur kaybı, sindirim sistemi kanaması, enfeksiyonlar, beden ısısını ayarlayan mekanizma bozukluğu, acil müdahale gerektiren vaziyetlerdir.”

Bir cemiyette yaşlı popülasyonun çoğalmasının, yaşlılara müteveccih sıhhat ve sosyal hizmetlerin yine tasarlanması lüzumluluğunu getirdiğini ifade eden Kutsal, Türkiye’nin yaşlı sıhhati ve yaşlılara müteveccih sosyal hizmetler mevzusunda çalışmalar yapması gerektiğini kaydoldu. Kutsal, yaşlıların daha sık hasta olduğuna, daha fazla kronik hastalıkla yaşamak zorunda kaldığına, hatta çoğu defa birkaç sıhhat probleminin bir arada görüldüğüne işaret etti.

YAŞLILIKTA BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIFLAR
Kutsal, ihtiyarlamayla beraber bedenin bağışıklık sisteminin zayıfladığını, bakteriler ve virüsler olmak üzere hastalık yapıcı faktörlere karşı mukavemetin eksildiğini belirterek, “Yaşın ilerlemesiyle beraber, insan bedeni kendi dokularıyla yabancı maddeler arasındaki farkı tanıma marifetini kaybediyor. Gençlik yarıyılında bedeni etkileyen organizmayla savaşabilen beden, hastalık yaradılışına ilgisiz
kalabiliyor” dedi.

Her insan için ihtiyarlama sürecinin kendine has olduğunu ifade eden Kutsal, yaşlılıkta bireyin genetik kodları, etrafsal etmenler, geçirdiği hastalıklar, kazalar ve mukavemet mekanizmalarının birbirinden değişik olduğunu, bunların tümünün hayat müddetini tanımladığını kaydoldu.

Kutsal, “Belirli bir uzuv sistemine veya hastalığa ait olmayan halsizlik, baş sızısı, iştahsızlık, baş dönmesi veya kabızlık gibi bazı bulgulara yaşlılarda daha sık tesadüfülüyor. Bunun yanında yaşlılarda hastalıklara ait öğrenilen bulgular olmayabilir. Misalin göğüs sızısı olmadan kalp krizi, öksürük olmadan zatürre, ateşsiz izleyen sepsis kana mikrop karışması gibi gidişatlar sebebiyle yaşlı sıhhati itina gerektirir” diye konuştu.

Bu sürecin geciktirilmesi için fertsel tedbirler alınabileceğine işaret eden Kutsal, ihtiyarlamayı geciktirmek için günlük hayatta hareketli olunması, gün içinde yapılması gereken etkinliklerin artırılması, hayata motivasyonunun sağlanması için cemiyet içinde yer sahibi olunması gerektiğini söyledi. Bireyin kendi işini kendisinin yapması, ruh sıhhatinin korunması, gerektiğinde bir uzmandan takviye alınması ve sosyal ilişkinin de ihtiyarlamayı geciktirmede pozitif tesiri olduğuna dikkati sürükleyen Kutsal, kesinlikle kumpaslı sıhhat hakimiyetinden geçilmesi gerektiğini vurguladı.

SIHHATLİ İHTİYARLAMA TEKLİFLERİ
Kutsal, genetik hastalıklar dışında fertsel ve gözetici ihtiyatların sıhhatli ihtiyarlamada çok ehemmiyetli olduğunu belirterek, şu tekliflerde bulundu:

-Tüm yiyecek gruplarından yeterli ölçüde alarak balanslı beslenin.
-Hareketsiz kalmayın.
-Sigara ve içki kullanmayın.
-Sıhhat hakimiyetlerinizi zamanında yaptırın.
-Gerektiği zaman, gerektiği kadar ve hekim teklifiyle ilaç kullanın.
-Fazla güneş ışınlarından korunun.
-Uyku ve dinlenmeye yeterli zaman ayırın.
-Aile fertleri ve dostlarınızla ilişkilerinizi gözetip geliştirin,sosyal etkinliklere katılın.
-Kazanç vaziyetinizi gözden geçirip, kazanç ve barınma güvenliğini sağlamak için tasarı yapın.
-Konutta ve dışarıda kazalardan ve düşmelerden korunmak için ihtiyat alın.
-Hayata karşı pozitif bir davranış takının ve sizi mutlu kılan şeylere zaman ayırın.
-İhtiyarlama sürecini negatif etkileyen gıdalar harcamayın. Yaşın ilerlemesiyle beraber kalorisi düşük besinler harcayın. Bol taze sebze ve meyve yemeğe itina gösterin.
-Yeterli ölçüde hububat mahsulleri, zeytinyağı, balık, yağsız et, az yağlı süt mahsulleri harcayın ve bol su için.”

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=61669&cat=220&dt=2008/03/17

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.