Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sıhhatlı saçlar için

12.04.2021
34
Sıhhatlı saçlar için

Saçlarınızı sıhhatli yakalamanın yollarını uzmanımız anlatıyor. Hoş bir portrenin en ehemmiyetli öğelerinden biri olan saçlar, aynı zamanda kış aylarında soğuk hava, yağmur ve kar gibi dış …

Saçlarınızı sıhhatli yakalamanın yollarını uzmanımız anlatıyor.

Hoş bir portrenin en ehemmiyetli öğelerinden biri olan saçlar, aynı zamanda kış aylarında soğuk hava, yağmur ve kar gibi dış faktörlerden de çok ivedi etkilenmektedir. Cildiye Uzmanı Dr. Tuğba Türe, “Saç sıhhatinin korunması için yapılması gerekenler” hakkında bilgi verdi.

Sıhhatlı saçlar bayan erkek herkes için çok ehemmiyetlidir. Saçtaki kırılmalar, matlaşma ve pullanmalar, etrafsal etmenlere, beslenme alışkanlıklarına ve yanlış uygulamalara bağlı olarak büyüyebilir. Saçlara lüzumlu itina gösterildiğinde sıhhatli saçlara kavuşmak olasıdır.

Sıhhatlı beslenme sıhhatli saçların altın kaideyi
Öncelikle saçların kökünden beslendiği unutulmamalıdır. Dışarıdan uygulanan mahsuller saçlara sıhhat getirmez. Saçlar için lüzumlu olan vitamin ve mineraller ancak kan yolu ile saç köklerini besleyebilir. Demir, çinko, vitamin B12, folik asit ve biotinden zengin beslenmek saç sıhhati için zorunludur. Kırmızı et, yumurta beyazı, kurubaklagiller…

Balanslı ve kumpaslı beslenmek, antioksidan besinleri sebze, meyve vb.. gerektiği kadar harcamak, kumpaslı uyku ve stresten uzak durmak saç sıhhati için ehemmiyetlidir. Cildiye uzmanına danışmadan saç sıhhati için önerilen ilaçların kullanılması doğru değildir.

Saç boyası ve jöle saçların zayıflamasına, kırılmasına ve matlaşmasına neden olabilir
Saç boyası, renk açıcılar, jöle, köpük, sprey gibi kozmetik mahsullerin şuursuz kullanımı saçlara hasar verebilir. Saç şekillendirici mahsuller sık kullanımda ve saçtan arınılmadığında saçta harabe oluşturarak saç tellerinde zayıflama ve kırılmalara neden olabilirler.

Her gün yıkamak saça hasar verir
Saçlar gün fazla ve ılık su ile yıkanmalıdır. Ayrıca ikisi bir arada mahsuller yerine şampuan ve saç kreminin ayrı ayrı uygulanması daha doğru olacaktır. Saç kreminin saç uçlarına sürülmesi yeterlidir.

Sıcak fön kullanmayın
Saçların kaba ve sert bir şekilde taranması saçları hırpalayabilir. Şayet kuru ve güç taranan saçlara sahipseniz durulanmayan bakım mahsullerini kullanarak saçlarınıza gözetebilirsiniz. Ayrıca saçlar kurutulurken ve şekillendirirken çok sıcak uygulamalardan sakınılmalıdır.

Saçınızı sıkı toplamayın
Özellikle alın bölgesinde bant biçiminde görülen saç dökülmelerinin en sık nedeni sıkı bir araya gelmiş saçlardır. Bu stil uygulamalar, zaman içerisinde kıl köklerinin hasar görmesine ve saç kayıplarına neden olabilir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/513670-saglikli-saclar-icin

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.