Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şimdi alerji zamanı!

04.04.2021
28
Şimdi alerji zamanı!

Polenlerin yoğunluğu bu mevsimde çoğalıyor. Pek çok insan sabahları uyanır uyanmaz bulunduğu etrafı havalandırmak için pencereleri açar, pak havayı ciğerlerine sürükler. Hava sıcaklıklarının gitgide çoğaldığı ve …

Polenlerin yoğunluğu bu mevsimde çoğalıyor.

Pek çok insan sabahları uyanır uyanmaz bulunduğu etrafı havalandırmak için pencereleri açar, pak havayı ciğerlerine sürükler. Hava sıcaklıklarının gitgide çoğaldığı ve güneşin semanda bir başka parıldadığı bahar aylarında bu gidişat insana ayrı bir sevinç verir. Ancak polen alerjisi olanlar için bahar ayları kabustan değişik değildir.

Caddeye çıkmak bir yana pencereyi açarken bile dikkatli davranılması gerekmektedir.
Uz. Dr. Füsun Soysal, bahar alerjilerinden korunma yolları hakkında bilgi verdi.

Ağaçları, çiçekleri ve yemyeşil örtüsü ile kapımıza gelen bahar mevsimi alerjik bünyeli bireyler için bir ekip kasvetleri de birliktesi getirmekte ve hayatı güçleştirebilmektedir.

Polenlerin yoğunluğu baharda artar
Bahar ayında yoğunluğu artan polenler, polen alerjilerine neden olmaktadır. Farklı ağırlık ve çaptaki bu ufak parçacıklar, solunum yoluyla burunda ve bronşlarda, ciltte, gözlerde alerjik tepkinler ortaya çıkarmaktadır. Polenlerin yoğunluğu özellikle Mart- Nisan- Mayıs aylarını çoğalır. En yaygın kaynakları, bahar mevsiminde ağaçlar, yaz sonuna doğru çimenlerdir.

Öksürük, hapşırığa ek olarak ciltte kaşıntı ve kızarıklıklar görülebilir
Polen, solunum yolu ile bedene girdiğinde, bedende salınan “histamin” tesiri ile “alerjik nezle” veya “rinit” denilen tabloya neden olabilir. Burun akmaya ve kaşınmaya başlar, hapşırık nöbetleri, burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı görülür. Ayrıca bronşlar etkilenerek, öksürük, soluk darlığı ve hırıltı ile kendini gösteren alerjik astım krizleri ortaya çıkabilir. Gözlerde sulanma, şişme ve kaşıntı olabilir. Ciltte kaşıntı ve kızarıklıklar görülebilir. Bedende genel olarak, bitkinlik, halsizlik, asaplılık, konsantrasyon bozukluğu olabilir.

Bahar alerjilerinden korunmak için bunlara dikkat!
Polenlerin en yoğun olduğu sabah saatlerinde sarih havaya çıkılmamalı ve bu saatlerde konut havalandırılmamalıdır.
Polenlerin yoğun olduğu mevsimlerde sarih havada spor yapılmamalıdır.
Polenler, saçlar ve kıyafetlerde konuta taşınabileceğinden, dışarıda giyilen kıyafetler, konuta gelince değiştirilmelidir ve her akşam saçlar yıkanmalıdır.
Klimalarda polen filtresi kullanılmalıdır.
Polen mevsiminde, sarih havaya çıkarken, şapka ve gözlük kullanılmalıdır.

Rehabilitasyonda en ehemmiyetli nokta alerjenin tespit edilmesi
Tüm alerjik hastalıkların rehabilitasyonunda en ehemmiyetli mevzu, alerjiye neden olan polenin tespit etilmesi ve ondan uzak durulmasıdır. Bunun dışında, şikayetleri hafifletmek için alerji ilaçları, kortizonlu göz ve burun damlaları, solunum yolu ile alınan spreyler kullanılır. Bu ilaçların mevsim süresince kumpaslı kullanımı ehemmiyetlidir. Şayet alerjik şikayetler ilaçlarla hakimiyet altına alınamıyorsa, aşı rehabilitasyonu sınanabilir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/614890-simdi-alerji-zamani

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.