Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Siz de rüzgar kurbanı olmayın

16.07.2021
14
Siz de rüzgar kurbanı olmayın

Araştırmalar, baş ağrısı şikâyeti olanların oranının cemiyette yüzde 90’lara eriştiğini gösteriyor. Çalışmalarda, lodosun insanları vücutsal ve ruhsal güzergahtan etkilediği belirtiliyor. Özellikle de çocuklar, yaşlılar ve duyarlı …

Araştırmalar, baş ağrısı şikâyeti olanların oranının cemiyette yüzde 90′lara eriştiğini gösteriyor.

Çalışmalarda, lodosun insanları vücutsal ve ruhsal güzergahtan etkilediği belirtiliyor. Özellikle de çocuklar, yaşlılar ve duyarlı bünyeli şahıslarda baş ağrıdene neden olduğu ifade ediliyor.

Hasta rakamı çoğalıyor
Son günlerde artan lodos fırtası ile beraber baş ağrısı yakınmasıyla müracaat eten hasta rakamında çoğalış olduğuna dikkat toplayan Amerikan Sağlık Kurumu Nöroloji Kısmı ’nden Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Kahyaoğlu, lodosun özellikle kış mevsiminde görüldüğünü belirterek “Sıcak ve basık bir hava vaziyetidir. Özellikle migren tipi baş ağrısı hikayesi olan şahıslarda aşikar tetiklidir. Ancak öbür tip baş ağrılarını da tetikler” dedi.

Etraftan etkileniyor
Bugün ’den Münevver Çakırtaş ’ın haberine göre migrenli fertlerde ‘allodi ’ denilen öbür insanlarda aşikar tesir yaratmayan etraf şartlarına fazla duyarlı olduklarını aktaran Dr. Kahyaoğlu, “Havadaki nem, tazyik farklılıkları hamleleri uyarır ve yinelenmesini sağlar” ifadesini kullandı.

Ağrının çeşitleri var
Migren dışı baş ağrılarında bu özelliğin o kadar yoğun olmasa da bulunduğunu söyleyen Dr. Kahyaoğlu, “Baş ağrısı sürükleyen şahıslarda birden çok baş ağrısı tipi olduğu öğrenilmektedir. Bu sebeple çok genel öbür tetikleyici-ler gibi stres, açlık vb lodosda bunları tetikler” biçiminde konuştu. Dr. Kahyaoğlu şöyle devam etti: “Bazı fertler banalde baş ağrısı sürüklemeseler dahi lodoslu havalarda tazyik, dolgunluk biçiminde ağrı çekiyorlar. Şiddetli ve sersemletici bir rüzgar cinsi olan lodosun bu tesirlerini öğrenmek, o yarıyıldaki ağrıları bu gözle değerlendirmek gerekir.”

Kaynak : http://www.internethaber.com/siz-de-ruzgar-kurbani-olmayin-314354h.htm

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.