Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Soğuk havalarda kalbe dikkat

08.05.2021
19

Fazla soğuklarda ağır işler yapmanın kalp krizini tetiklediği açıklandı. Kışın fazla soğukların insan sıhhatini negatif etkilediği bildirildi. Fazla soğuklardan yaşlılar ve çocukların daha fazla etkilendiği ortaya …

Fazla soğuklarda ağır işler yapmanın kalp krizini tetiklediği açıklandı.

Kışın fazla soğukların insan sıhhatini negatif etkilediği bildirildi. Fazla soğuklardan yaşlılar ve çocukların daha fazla etkilendiği ortaya çıktı.

Kayseri Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hasan Vural soğuk havaların kalbe ekstradan yük bindireceği ve kalp krizi tehlikesini tetikleyeceği ihtarını yaptı. Dr. Hasan Vural, “Kalp hastalığı ya da yüksek tansiyonunuz varsa, soğuk havada dışarda ağır işler yapmayın. Rüzgarın sürati çoğaldıkça bedenin ısı kaybı da süratlenir. Havaların soğumasıyla beraber kalp rahatsızlıklarında gözle görülebilir çoğalış yaşanır” dedi. Dr. Vural, “Yaşlı bireylerde bedenin hava sıcaklığına geçim gösterme hüneri eksilir. Yaşlıların soğuğa karşı daha duyarlı oldukları unutulmamalı” diye konuştu.

BEBEKLERE DİKKAT
Yaşını doldurmamış bebeklerin hiçbir zaman soğuk odada uykuya yatırılmaması gerektiğini de kaydolan Dr. Hasan Vural, bebeklerin beden ısısını erişkinlerden daha süratli kaybettiği, erişkinlerin titremeyle ve beden ısısını artırabileceği, ancak bebeklerin bunu yapamayacağını ifade etti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53511&cat=220&dt=2008/01/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.