Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Soğuk surat felci tehlikesini artırıyor

08.05.2021
26
Soğuk surat felci tehlikesini artırıyor

Uzmanlar uyarıyor… Uzmanlar soğuk havalarda surat felcine karşı dikkatli olunması mevzusunda uyardı. Dr. Ayşe Nur Tekin, surat felcinin soğuk havalarda, surat adalelerini hakimiyet eden asapların zararı …

Uzmanlar uyarıyor…

Uzmanlar soğuk havalarda surat felcine karşı dikkatli olunması mevzusunda uyardı. Dr. Ayşe Nur Tekin, surat felcinin soğuk havalarda, surat adalelerini hakimiyet eden asapların zararı neticeyi görüldüğünü belirtti. Surat felcinden suratın sağ ya da sol yarısının etkilendiğini belirten Tekin, “Göz kapanmaz ve ağız bir tarafa doğru çekilir. Birliktesi kulak artta ağrı, tat duyusunda eksilme, gözde yaşarma, duymada fazla duyarlılık olabilir. Surat felçlerin çoğu idiopatiktir başka bir deyişle muhakkak bir neden yoktur” dedi.

Dr. Ayşe Nur Tekin: Surat felcinde en iyi rehabilitasyonun tam hastalıklarda olduğu gibi, hastalıktan korunmak olduğunu belirtti. Tekin, “Sebebi belirsiz felçler genelde suratın ani soğuğa maruz kalmasıyla büyüyebilir. Özellikle surat ıslakken soğuğa maruz kalmak bu tehlikeyi daha fazla çoğaldırır. Gebelerin bu gidişatı önlemek için daha fazla dikkat etmesi zorunludur. Suratı atkıyla korunmalı ve sıcaktan soğuğa ani çıkışlar yapılmamalıdır. Felç olan surat sıcak yakalanmalıdır. Göz bütün kapanmıyorsa gözün nemli kalması için kesinlikle uyumadan evvel göz kapatılmalı, damlalar ve pomatlarla göze bakım yapılmalıdır. Rehabilitasyonda yüksek doz kortizon verilebilir” diye konuştu.

Dr. Ayşe Nur Tekin, Surat felçlerinde belirli bir zaman işlev olmadığı için adalelerde zayıflık olacağını anlatan Tekin, “Asap kendini toparlayıncaya kadar oluşabilecek bu zayıflığın önüne geçmek için fizik rehabilitasyon yapılır. Fizik rehabilitasyon adalelerdeki spazmı çözmek, ağrıyı eksiltmek ve adaleleri çalıştırmak açısından uygundur. Hastaya surat adaleyi egzersizleri, suyu pipetle içmek, sakız çiğnemek ve fasial tapping dediğimiz surata anlaşma oluncaya kadar parmak uçlarıyla hafifçe vurma önerilir. Surat felci egzersizleri günde en az 3-5 kere ayna karşısında yapılır. Bu egzersizlerde ağız, burun ,göz, alın adaleleri ayrı ayrı çalıştırılır. Surat felci geçirenlerin çoğu ilk bir kaç ay içinde muhteşem denilebilecek biçimde iyileşirler ve başka rehabilitasyonlara genellikle gerek kalmaz” biçiminde konuştu.

Halil DURSUN / KONYA AHT

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/597779-soguk-yuz-felci-tehlikesini-artiriyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.