Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Soluduğun havanın niteliğini öğren

21.04.2021
7

Türkiye ’de ilk kere yaşama geçirilen ve 81 şehri içeren “İzleme Ağı Projesi” ile, hava niteliği an be an bilinebilecek. Etraf ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye ’de …

Türkiye ’de ilk kere yaşama geçirilen ve 81 şehri içeren “İzleme Ağı Projesi” ile, hava niteliği an be an bilinebilecek.

Etraf ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye ’de senede 5-7 milyon ton petrole eşdeğer enerji israf edildiğini belirterek, “Türkiye, parasını bacadan egzozdan atıyor. Bundan sonra fazla hava lekeliliği görünen yerlere anında müdahale etmek için çalışıyoruz” dedi.

Etraf ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye ’de ilk kere yaşama geçirilen ve 81 şehri içeren “Hava Niteliğini İzleme Ağı Projesi” ile, www.cevreorman.org veya “www.havaizleme.com” adreslerine girilerek, Türkiye ’nin her şehrindeki hava niteliği an be an bilinebilecek.

“YURTTAŞ DÜĞMEYE BASTIĞI ANDA LEKELİLİĞİ BİLECEK”

Etraf ve Orman Bakanı Osman Pepe, “81 Şehirde Hava Niteliği İzleme Ağı Açılış Buluşması”nda yaptığı konuşmada, dünyada eyalet bazında hakikatleştirilen bu uygulamanın ilk kere Türkiye ’de şehir bazında ve her saat başı hakikatleştirileceğini belirterek, “Türkiye bilgiler mevzusunda hep tenkit etilir, azdı, çoktu diye. Biz bu süte hiç su katmadık. Yurttaş düğmeye bastığı anda soluduğu havanın lekeliliğini bilecek. Biz istesek de ölçümleri değiştiremeyiz” diye konuştu.

“İHALEYE İTİRAZ EDİLMESEYDİ 2005 SENESİNDE BİTECEKTİ”

Türkiye ’de hava lekeliliğinin kaynağını konutlardaki, sanayi kuruluşlarındaki ısınmadan ve vasıtalardan kaynaklandığına dikkat toplayan Pepe, “Bu proje, herkesin daha dikkatli olmasını gerektirecek” dedi. Pepe, projenin 2005 senesinde tamamlanmasının tasarlandığını, ancak ihaleye yapılan itirazlar sonrasında projenin ertelendiğini söyledi.

“BAZI bitkiOBÜSLERİN EGZOZLARI FABRİKA BACASINDAN BETER”

Türkiye ’de senede 5-7 milyon ton petrole eşdeğer enerji israf edildiğini kaydolan Pepe, “Türkiye, parasını bacadan egzozdan atıyor. Bundan sonra fazla hava lekeliliği görünen yerlere anında müdahale etmek için çalışıyoruz” dedi. Türkiye ’de artık emin kalori bedellerinin üstüne çıkan kömürlerin poşetlenmeden satılmadığına dikkat toplayan Pepe, “Egzoz ölçümleri ve emisyon ile çok alakalıyız. Megakentlerdeki bazı bitkiobüslerin egzozları fabrika bacalarından beter çalışıyor. Belediyelerin bunları takip etmesi gerekli” diye konuştu.

“YAĞIŞLAR GEÇEN SENEYE ORANLA YÜZDE 16 AZALDI”

Pepe, 13 Mayıs 2006 tarihinde yürürlüğe giren Etraf Yasayı ile artık hiçbir şeyin daha öncekisi gibi olmayacağını ifade ederek, “Artık sanayiciler, bacalarından istediği gibi emisyon yapamaz. Sadece İstanbul ’da 13 Mayıs 2006 ’dan bugüne 15 trilyon lira etraf cezası kesildi” dedi. Küresel ısınmanın dünyada olduğu gibi Türkiye ’nin de gündemini işgal ettiğini andırdıran Pepe, Türkiye ’de yağışların geçen seneye göre vasati yüzde 16 oranında eksildiğini vurguladı. Pepe, “Yarın eyvah demektense, bugün temkinimizi almak vaziyetindeyiz. Yapmış olduğumuz çalışma da budur” dedi. Pepe, Türkiye ’de en çok hava lekeliliği yaşanan üç şehrin ise Denizli, Tekirdağ ve Erzurum olduğunu söyledi.

“HAVA LEKELİLİĞİ YARATANLARA ANINDA MÜDAHALE EDİLECEK”

Yerel idarelerin fazla lekelilik görülen yerlere anında müdahale edeceğini dile getiren Pepe, doğalgazın yanında jebitkiermal enerji kaynaklarının kullanımına da ehemmiyet verdiklerinin altını çizdi. Pepe, cadde lambalarını güneş enerjisi ile çalıştırmak için çalışma yürüttüklerini andırdırarak, “Kars ve Erzurum gibi en soğuk şehirlerimizi güneş enerjisi ile ısıtabileceğimizi, Urfa, Antalya gibi en sıcak şehirlerimizi yeniden güneş enerjisi ile soğutabileceğimizi öğreniyoruz. Bu mevzuda çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

“15 BİN ORMAN KÖYLÜSÜ GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIYOR”

Pepe, bakanlık olarak jebitkiermal enerjinin ısıtmada kullanılmasını teşvik ettiklerinin altını çizerek, bu kapsamda orman köylerinde yaşayan 15 bin ailenin güneş enerjisi kullanmasını sağladıklarını kaydoldu. Pepe, şunları söyledi:
“Artık orman köylerinde yaşayan 15 bin ailemiz ormandaki ağaçlara değmeden ısınabiliyor, sıcak suya kavuşabiliyor. Şimdi başka orman köyleri de güneş enerjisi kullanmak istiyor. Dünya Bankası ’ihtimallerini de seferber ederek, yüzbinlerce orman köylüsüne ormandan tek ağaç kesmeden ısınma olanağı yaratacağız.”

“81 ŞEHİRDE 94 İSTASYONDA SAAT BAŞI ÖLÇÜM YAPILIYOR”

Etraf ve Orman Bakanlığı Etraf Yönetimi Genel Müdür Takviyecisi Fevzi İşbilir de, “Hava Niteliğini İzleme Ağı Projesi” ile alakalı bilgi verdi. İşbilir, 81 şehirde 94 istasyonda bitkiomatik olarak ölçülen kükürt dioksit ve partikül madde oranlarının her saat başında Şehir Müdürlüklerinin bilgisayarına aktarıldığını, buradan da internet etrafına sevk edildiğini söyledi.

“PROJENİN TOPLAM MALİYETİ 10 MİLYON EURO”

Mevcut istasyonlara 2007 seneyi içinde İzmir ’de 4 ve Ankara ’da 8 olmak üzere 12 yeni istasyon daha ilave edileceğini ifade eden İşbilir, istasyon rakamının 2014 ’e kadar Türkiye genelinde 209 ’a çıkarılmasının tasarlandığını kaydoldu. İşbilir, projenin şu ana kadar 8 trilyon 770 milyar liraya mülk olduğunu belirterek, proje bitirilene kadar bu sayının 10 milyon euroya erişmesini beklediklerini de sözlerine ilave etti.

ANKA

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=17641&cat=220&dt=2007/03/16

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.