Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Stent yerine by-pass

10.08.2021
18

Kalp hastalarının rehabilitasyonu için yapılan harekâtların hangisi daha faydalı? Türkiye ’de en çok vefata neden olan şikayetlerin başında kalp hastalıkları geliyor. Bu rahatsızlık, kendini en sık kalbi …

Kalp hastalarının rehabilitasyonu için yapılan harekâtların hangisi daha faydalı?

Türkiye ’de en çok vefata neden olan şikayetlerin başında kalp hastalıkları geliyor. Bu rahatsızlık, kendini en sık kalbi besleyen damarların tıkanması, kalp çarpıntısı ve kalp kapakçıkları hastalıkları biçiminde gösteriyor. Damarların tıkanması neticesinde hastalara ya stent takılıyor ya da hasta koroner by-pass oluyor. Peki bu işlemlerden hangisi daha faydalı. Türkiye Kalp ve Sağlık Vakfı Başkanı, Dokuz Eylül Üniversitesi Göğüs ve Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Kurucu Başkanı Prof. Dr. Öztekin bitkio, koroner by-pass uygulamasının, stente göre tıbben insan ömrünü uzatmada daha üstün olduğunu söyledi. Antalya ’da tertip edilen 3. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kurultayına katılan Prof. Dr. Öztekin bitkio, şunları kaydetti: “Koroner by-pass, stente göre tıbben insan ömrünü uzatmada daha üstün. Tıkanan damarlar tüm dünyada olduğu gibi bizde de stent takılarak açılıyor. Ancak stent takılan damar 11 ay sonra tekerrür tıkanabiliyor. Oysa by-pass olan daha sağlıklı hale geliyor. By-passın inme ve kriz gibi tehlikeleri stente göre daha fazla eksilttiği görüldü.”

Geri dönüş başladı
Stent takılan hastalara, damarları yine tıkandığı zaman yeniden stent takmak zorunda kaldıklarına işaret eden bitkio, şöyle devam etti: “Artık yine by-passa dönüş başladı. Daha Öncekinden hastalara daha çok stent takılıyordu. Stent yerine by-pass yaptıranların sayısı süratle çoğalıyor. Ancak stent, yurt dışından dövizle geliyor. Türkiye gibi ucuz iş eforu olan ülkelerde hastaların koroner by-pass olmaları daha iyi. Koroner by-pass bacaktan damar almadan iki taraflı meme atardamarı kullanılarak yapılıyor. Böyle olunca damarda artık tıkanma olmuyor.” Prof. Dr. Öztekin bitkio, kalp çarpıntısının da operasyonla rehabilitasyonunun muhtemel olduğunu söyledi.

Türkiye

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=46117&cat=220&dt=2007/12/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.