Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Stresi yenmek için çay için

12.08.2021
13

Psychopharmacology mecmuasında yayımlanan araştırma çerçevesinde, 6 hafta süresince günde 4 kadeh çay içen erkeklerde, çay yerine başka bir meşrubat harcayanlara oranla stres hormonu kortizol seviyesinin …

Psychopharmacology mecmuasında yayımlanan araştırma çerçevesinde, 6 hafta süresince günde 4 kadeh çay içen erkeklerde, çay yerine başka bir meşrubat harcayanlara oranla stres hormonu kortizol seviyesinin daha düşük olduğu tespit edildi.

İngiliz bilimadamlarının yaptığı araştırma bu şahısların stres seviyelerinin yükseltilmesi için verilen misyonlardan sonra büyük bir hafifleme sezdiklerini gösterdi.

Araştırmanın yazarlarından, London College Üniversitesi ’nde Epidomoloji ve Kamu Sıhhati kısmında misyonlu Andrew Steptoe, araştırmanın neticelerinin ehemmiyetini vurgulayarak, akut stresin yavaş atlatılmasının koroner kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarla bağdaştırılma tehlikesinin yüksek olduğuna dikkati çekti.

Steptoe, çayın stres hormonunun bayağı seviyeye gerilemesine dayanakçı olduğunu ifade etti.

Araştırma kapsamında 75 erkeğin iki gruba parçaladığı, bunlardan birine meyve aromalı siyah çay, öbürüne ise çay tadan başka bir kafeinli meşrubat verildiği belirtildi. Analistler, 6 haftanın sonunda katılımcılara, 5 dakikada sunum hazırlamak ve teslim etmek gibi stres seviyelerini yükseltmeyi hedefleyen testler verildiğini, bu testler sırasında her iki gruptaki şahısların stres sevileri, tansiyon ve kalp atışlarının eş çıktığını kaydoldular. Ancak verilen vazifelerin sona ermesinden 50 dakika sonra çay içenlerde kortizol seviyesinin vasati yüzde 47 oranında düştüğü, bunun öbür grupta yüzde 27 ’de kaldığı saptandı.

Steptoe, çayın içindeki hangi maddelerin buna yol açtığının ise henüz öğrenilmediğini söyledi.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=2122&cat=220&dt=2006/10/05

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.