Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Stresli gebelik çocuğu şizofren yapıyor

28.07.2021
19

Gebelik yarıyılında yoğun stres yaşayan bayanların çocukları şizofren teklikesiyle karşı karşıya Hamileliğin ilk yarıyıllarında ağır stres altında bulunan bayanların çocuklarının şizofreni olma tehlikesinin daha yüksek olduğu …

Gebelik yarıyılında yoğun stres yaşayan bayanların çocukları şizofren teklikesiyle karşı karşıya

Hamileliğin ilk yarıyıllarında ağır stres altında bulunan bayanların çocuklarının şizofreni olma tehlikesinin daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

Manchester Üniversitesi ’ndeki araştırma neticesinde, gebeliğin ilk üç ayında yakın bir akrabanın vefatıyla karşılaşan bayanların çocuklarında şizofreni ve iletişimli rahatsızlıklar tehlikesinin yüzde 67 daha fazla olduğu ortaya çıktı. Analistler, stresli yarıyılda annenin beyninin saldığı kimyevilerin ceninin henüz yeni büyümekte olan beyni üzerinde doğrudan tesiri bulunduğunu belirtti.

Ağır bir rehabilitasyon gerektiriyor
Şizofreni, ağır bir ruh hastalığı. Nedeni bütün olarak öğrenilmese de beyindeki kimyevi ve yapısal farklılıklar ile genlerden kaynaklandığı öğreniliyor. Şizofreni, tutuşma ve yatışma yarıyılları ile izliyor. Hastalar, ilaç rehabilitasyonuyla çoğunlukla günlük hayatlarına adapte olabilirler.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54458&cat=220&dt=2008/02/06

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.