Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sütun illet hastalıkinde umut ışığı

07.05.2021
6
Sütun illet hastalıkinde umut ışığı

Sütun illet hastalıkinde “kürecik mucizesi”

Karaciğere dağılan sütun illet hastalıkinde, sağlam dokulara hasar vermeden ışın yayan “kürecikler” ile urun yok edildiği rehabilitasyon, hem hastanın yaşam müddetini uzatıyor hem de kembitkierapi uygulanamayan hastalarda dahi fayda sağlıyor. Sütun illet hastalıkinde karaciğer metastazı olan son düzeydeki hastalarda kullanılan “seçici iç ışınım rehabilitasyonunun SIRT” bilimselliğinin ispatlanmasıyla, ilk düzey hastalar için de umut doğdu.

Dünyada 10 Türkiye ’de ise 7 yıldır, cerrahi müdahale veya kembitkierapi sonrası uygulanan ve 530 hasta üzerinde sınanan yöntem, “SIRFLOX” ismi verilen çalışmayla Chicago ’daki Amerikan Milli illet hastalık Kurultayı ’nde ASCO açıklandı. Araştırma neticelerinde, kembitkierapiye göre çok daha az yan tesiri olan yöntemin, ur maksatlı olduğu için karaciğerin sıhhatli dokusuna hasar vermediği ortaya çıktı. Böylece, daha evvel bilimselliği bütün ispatlanmadığı için yalnızca hastalığın son düzeyinde müracaat etilen SIRT rehabilitasyonu, hastalara başlangıç rehabilitasyonu kapsamında da uygulanabilecek.

SIRFLOX çalışmasının baş tahlilcilerinden Avustralya Melbourne Sağlık Kurumu Danışman Onkolog Doktoru Doç. Dr. Peter Gibbs, İstanbul ’da tertip edilen buluşmada araştırmanın neticelerini Türk doktorları ile de paylaştı.

Gibbs, yaptığı açıklamada, çalışmayı 530 hasta üzerinde kembitkierapi neticeleriyle karşılaştırmalı asıllaştırdıklarını belirterek, “Bu yeni rehabilitasyonla daha fazla hasta rehabilitasyon olabilecek zira daha evvel hastalığın son düzeylerinde kullanılıyordu. Şimdi ise ilk düzeylerinde yapılırsa daha tesirli olacak” dedi.

Mevzubahisi rehabilitasyonun her yaş grubu hastada uygulandığına dikkati sürükleyen Gibbs, “Kembitkierapi gören hastaların yan tesirlerini tolere edebilmesi için oldukça genç ve dayanıklı olması gerekli ama bu rehabilitasyonda hasta 90 yaşında olsa da rehabilitasyonun yan tesirlerini iyi bir biçimde tolere edebilir. Zira kembitkierapiye göre bir doz veriliyor” değerlendirmesinde bulundu. Uygulama sırasında hastanın yalnızca iğne yapılırken sezdiğine eş bir acı dinlediğini ifade eden Gibbs, çok az şahısta muhtelif mide rahatsızlıkları ortaya çıktığını başka bir yan tesirinin bulunmadığını söyledi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.