Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Sütun kanserinde umut ışığı

07.05.2021
27
Sütun kanserinde umut ışığı

Sütun kanserinde “kürecik mucizesi”

Karaciğere dağılan sütun kanserinde, sağlam dokulara hasar vermeden ışın yayan “kürecikler” ile urun yok edildiği rehabilitasyon, hem hastanın yaşam müddetini uzatıyor hem de kemoterapi uygulanamayan hastalarda dahi fayda sağlıyor. Sütun kanserinde karaciğer metastazı olan son düzeydeki hastalarda kullanılan “seçici iç ışınım rehabilitasyonunun SIRT” bilimselliğinin ispatlanmasıyla, ilk safha hastalar için de umut doğdu.

Dünyada 10 Türkiye’de ise 7 yıldır, cerrahi müdahale veya kemoterapi sonrası uygulanan ve 530 hasta üzerinde sınanan yöntem, “SIRFLOX” ismi verilen çalışmayla Chicago’daki Amerikan Milli Kanser Kurultayı’nde ASCO açıklandı. Araştırma neticelerinde, kemoterapiye göre çok daha az yan tesiri olan yöntemin, ur niyetli olduğu için karaciğerin sıhhatli dokusuna hasar vermediği ortaya çıktı. Böylece, daha evvel bilimselliği bütün ispatlanmadığı için yalnızca hastalığın son safhasında müracaat etilen SIRT rehabilitasyonu, hastalara başlangıç rehabilitasyonu kapsamında da uygulanabilecek.

SIRFLOX çalışmasının baş tahlilcilerinden Avustralya Melbourne Sağlık Kurumu Danışman Onkolog Doktoru Doç. Dr. Peter Gibbs, İstanbul’da tertip edilen buluşmada araştırmanın neticelerini Türk doktorları ile de paylaştı.

Gibbs, yaptığı açıklamada, çalışmayı 530 hasta üzerinde kemoterapi neticeleriyle karşılaştırmalı reelleştirdiklerini belirterek, “Bu yeni rehabilitasyonla daha fazla hasta rehabilitasyon olabilecek zira daha evvel hastalığın son safhalarında kullanılıyordu. Şimdi ise ilk safhalarında yapılırsa daha tesirli olacak” dedi.

Mevzubahisi rehabilitasyonun her yaş grubu hastada uygulandığına dikkati sürükleyen Gibbs, “Kemoterapi gören hastaların yan tesirlerini tolere edebilmesi için oldukça genç ve dayanıklı olması gerekli ama bu rehabilitasyonda hasta 90 yaşında olsa da rehabilitasyonun yan tesirlerini iyi bir biçimde tolere edebilir. Zira kemoterapiye göre bir doz veriliyor” değerlendirmesinde bulundu. Uygulama sırasında hastanın yalnızca iğne yapılırken sezdiğine eş bir acı dinlediğini ifade eden Gibbs, çok az şahısta muhtelif mide rahatsızlıkları ortaya çıktığını başka bir yan tesirinin bulunmadığını söyledi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.