Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Şuursuz perhize dikkat

01.04.2021
48

Cleveland Muayenehane Enstitüsü’nden Prof. Dr. Feza Remzi, şuursuz yapılan perhizin, kalınbağırsak kanserine neden olduğunu söyledi. Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, Türk Sütun ve Rektum Cerrahi Derneği, Türk …

Cleveland Muayenehane Enstitüsü’nden Prof. Dr. Feza Remzi, şuursuz yapılan perhizin, kalınbağırsak kanserine neden olduğunu söyledi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, Türk Sütun ve Rektum Cerrahi Derneği, Türk Ostomi Derneği ile Cleveland Muayenehane’in takviyesiyle tertip ettiği 3′namcı Çukurova Koloproktoloji ve Stomaterapi Sempozyumu’na katılan genel cerrahi uzmanı Prof. Dr. Feza Remzi, kalınbağırsak kanserinin akciğer kanserinden sonra en fazla vefatla sonuçlanan kanser cinsi olduğunu belirtti.

Yaz mevsimi evveli perhize girenleri şuurlu davranmaları için uyaran Remzi, şunları söyledi:

“Başta şuursuz perhiz olmak üzere, aralıksız et tüketimi, sebze ve lifli yiyeceklerin az harcanması, kalınbağırsak kanserinin başlıca sebepleri. Vefatla sonuçlanma tehlikeyi bulunan kalınbağırsak kanserine tutulmak istemeyenler, fazlaya kaçmadan, diyetisyenlerin hakimiyetinde balanslı perhiz yapmalılar.”

En sinsi hastalık
Kalınbağırsak kanserinin bedende sinsice ilerleyen en riskli kanser cinsi olduğunu ve bireyin rahatsızlığını hastalığın son safhasında fark ettiğini belirten Remzi, 40′lı yaşların üzerindeki herkesin kalınbağırsak kanseri için izlenim testi yaptırmasını önerdi.

Kabızlık, ishal, makatta kanama, tuvalete çıkmadaki farklılık, fazla kilo kaybı gibi bulgularla uzmanlara müracaat eten hastalarda öncelikle ailede bağırsak kanseri olup olmadığına bakıldığını kaydolan Remzi, şöyle dedi:
“Bulgular son evrede kendini gösteriyor. Uzmanlar daha evvel ailesinde bu cins kanserin olup olmadığına bakar. Fakat bu, ailesinde olmayanın başına gelmeyecek anlamına gelmez. Hastaların yüzde 70′inde ailesinde olmadığı halde görülen bir kanser cinsi.”

KÜBRA POLAT/MİLLİYET

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=20267&cat=220&dt=2007/04/15

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.