Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Suyun bilinmez yararları

15.07.2021
10

Yaptığınız birkaç kolay uygulamayla hastalıklarınızı ve ağrılarınızı geçirebilirsiniz. Suyun nimetleri saymakla bitmez. Her sualin bir su usulü var. İşte onlar… Soğuk algınlığı başlangıcında Sesiniz gitmiş, boğazınız batıyor, …

su
Yaptığınız birkaç kolay uygulamayla hastalıklarınızı ve ağrılarınızı geçirebilirsiniz.

Suyun nimetleri saymakla bitmez. Her sualin bir su usulü var. İşte onlar…

Soğuk algınlığı başlangıcında
Sesiniz gitmiş, boğazınız batıyor, gözleriniz yaşarmaya başladı. Soğukalgınlığının ilk bulguları… Hemen ayaklarınıza sıcak su banyosu yapmalısınız.

Zira büyük olasılıkla üşütmek üzeresiniz. Sıcak su hem ayaklarınıza iyi gelecek hem virüslerin bedeninize yerleşmesini önleyecek.

Kovayı 33 derece sıcaklıkta suyla doldurun. Bacaklarınızı dizlerinize kadar içine batırın. 15-20 dakika 39 derecede, daha sonra 42 derecede tutun.

Daha sonra kurulayın ve 15-30 dakika kadar yatakta dinlenin. Bu süreci soğukalgınlığı bulguları kaybolana dek her akşam aksatmadan uygulayın.

Regl sancısı için
Regl sancılarında sıcaknemli bir bezi dolaysız tene temas ettirmek dokuya ve uzuvlarınıza iyi gelecek. Sekiz defa katladığınız bir keten bezi kaynar suya koyun. Daha sonra üzerine bir havlu sarın ve sıkın.

Bu harekâtı dikkatlice yapın ve hakimiyet edin; deriniz yanmasın. Sonra bu havlu yumağını karnınıza koyun. Üzerine yün bir bezi iyice sarın. Böylece kalabildiğiniz sürece kalın. Bu harekât karın kramplarına ve ağrılara da iyi.

Uyku bozukluğu için ıslak çorap rehabilitasyonu
Uyku bozukluğu mu sürüklüyorsunuz? Bu meseleden kurtulmak için bir de bu usulü deneyin: nBunun için dizin bir karış altında biten bir çift keten çoraba lüzumunuz olacak. Bir çift de yünlü çoraba. Evvel ketenli çoraplarınızı soğuk suya batırın. İyice sıkın ve sıcak ayaklarınızın üzerine giyin! Üzerine yünlü çorabınızı geçirin. Islak çoraplarla olası olabildiğince kalın.

Düşük tansiyon için
Düşük tansiyon için kan dolaşımını süratlendirmek gerekiyor.

İki kovaya lüzumunuz olacak. Birini 36-38 derece arasında suyla, öbürünü olası olduğu kadar soğuk suyla doldurun, su ne kadar soğuk olursa o kadar iyi unutmayın.

Evvel 5 dakika kollarınızı tamamen sıcak kovaya sokun. Sonra 10-20 saniye soğuk suya batırın. Bu harekâtı baştan sona bir defa daha yineleyin. Suyu kollarınızdan akıtın ama kurulamayın. Şimdi olduğunuz yerde hafif koşu yapın. Tekerrür ısınana kadar hareket edin.

Baş ağrısı için
Ağrı kesiciler kesinlikle işe bereket ama bir de duş almayı deneyin.

Ağrınızı gidermek için suratınıza soğuk bir duş yapmak hem yan tesirsiz hem de oldukça tesirli.

Soğuk su başınızdaki gerginliği alacak. Duş başlığını öyle bir ayarlayın ki, bolca su gelsin. Şayet olmuyorsa duşun kafasını çıkarın. Hortum kısmından daha çok su kazanç böylece. Şimdi omzunuza bir havlu alın ve küvete eğilin.

Soğuk suyu evvel alnınızdan sonra suratınızın sol tarafından akıtın. Alt yukarıya hareketlerle sağa ve sola doğru harekâtı devam ettirin. Son olarak soğuk suyla suratınızda 3 defa dairesel hareket yapın. Bu harekât migrene de iyi geliyor.

Sırt ağrınız varsa
Gerginlikler, duruş bozuklukları sırt ağrılarına neden olabiliyor. İşte bundan kurtulmak için iyi bir teklif:

Tek başınıza da yapabilirsiniz belki ama partnerinizden takviye istemek işinizi basitleştirecek. Küvetin içine koyacağınız bir tabureye dik şekilde bitkiurun ve duşu açın. Suyu sırtınıza gelecek şekilde ayarlayın.

Sıcaklık evvelleri 33 derece olabilir. Sonra yavaş yavaş artırın. 42 dereceye kadar çıkabilirsiniz. Vakit, 5-10 dakika olmalı. Cildinizdeki kan dolaşımı iyice süratlenmeli. Bunu teninizin pembeleşmiş görüntüsünü kavrayabilirsiniz.

Daha sonra kurulanın ve yarım saat yatakta dinlenin. Bacaklarınızın altına yastıktan bir rakım koyarsanız daha da rahat edersiniz. Bunu her gün yineleyebilirsiniz.

Asaplıysanız çözümü var
Stresli ve asaplı ruh halinizi alttaki usulle ortadan kaldırabilirsiniz..

Küveti sıcak suyla doldurup girin. Böylece damarlarınız genişleyecek, kan akışınız yoluna girecek ve durgunlaşacaksınız.

Suyun dinginleştirici tesiri beyninize de iyi gelecek. Suyun içine damlatacağınız birkaç damla lavanta esansı daha da iyi hafiflemenizi sağlayacak. Şimdi usulca kalkın. Ilık suyla bir defa daha duş alın ve kurulanıp en az 20 dakika karanlık bir odada uzanın.

Bugün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=79760&cat=220&dt=2008/06/11

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.