Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tatilde uçak için erken saatleri seçin

08.07.2021
13

Bu ihtarları dikkate alın! Çoluk-çocuk, ailece bir sömestr tatili yapmaya hazırlanıyorsanız Dr. Gülnihal Şarman’ın ihtarlarını dikkate alın: Uçakla yolculuk yapacaksanız sabah saatlerini seçin, bitkiomobille yolculuk yapacaksanız …

Bu ihtarları dikkate alın!

Çoluk-çocuk, ailece bir sömestr tatili yapmaya hazırlanıyorsanız Dr. Gülnihal Şarman ’ın ihtarlarını dikkate alın: Uçakla yolculuk yapacaksanız sabah saatlerini seçin, bitkiomobille yolculuk yapacaksanız ateş düşürücüyü unutmayın…..
Klinilk Çocuk ve Genç Sıhhati Merkezi doktorlarından Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, tatilde çocuklarıyla yolculuğa çıkacak ailelere müteveccih sualleri cevapladı:

Tatil yerinin tercihinde nelere dikkat edilmeli ?
Öncelikle çocuklara uygun bir civar seçmeniz gerekir. Çocuklarınız ilkokul çağından miniklerse, bitkiel tercihi çok ehemmiyetlidir. bitkiellerde mönü alternatifleri sunulmalı. Çocuklarınızın ağızlarına asla koymayacakları, karışık mönüler değil, alternatiflerin sunulduğu sarih büfeleri seçim etmelisiniz. Misalin sabah kahvaltısında yumurta alternatifleri olmalı; rafadan sert yumurta, sahanda yumurta, omlet çeşitlerinin olması onlara son derece çekici gelecektir. İştahsız ve çok seçen bir çocuğun kendi omletini hazırlatması son derece sevinç verecek, konutta yemediği kadar tatilde yemekten zevk almasını sağlayacaktır. Yumurta ile verdiğimiz bu misal öteki tüm öğünler için de geçerlidir… Şayet sarih büfe alternatifleri yoksa, ısmarladığınız yemeklerin çoğu sofraya geldiğinde çocuğunuz burun kıvırır, siz de hiddetlenirsiniz…

DÖRT YAŞINDA KAYAK BAŞLAR
Çocuklar kaç yaşından itibaren kayak kayabilir ?
Daha neredeyse ‘dayday ’ durmayı yeni bilen İsviçreli bebeklerin ayaklarına 2 yaşındayken kayaklar takılmakta, 3 yaşındaki İsviçreli bebekler ise sizi dahi çekemetecek kıvraklıkla kayabilmektedirler. Onların anne-babaları hatta anneanneleri de öyle bilmiş bu sporu… Türkiye ’de kayak mektepleri 4-5 yaşından evvel çocukları kabul etmez. Çocuğun direktif alabileceği, yeni bir grupta fert olarak davranabileceği, hocayı dinleyip uygulayabileceği en uygun yaş budur. Tatilde geçirdiğiniz her gün, çocuğunuz kayağa daha fazla alışacaktır.

Çocuğu kış tatillerinde nasıl giydirmeli ?
Şayet soğuk abuhavaya aşina değilseniz kesinlikle yanınıza kalın elbiseler almalısınız. Kayak ve kış tatillerinde en ehemmiyetli nokta kat kat giyinmektir. Güneşli bir havada katlar eksiltilmeli, hava soğuduğunda, soğuk ve su geçirmeyen bir mont giyilmelidir. Donma özellikle ‘uçlardan ’ olacağından, parmak uçları da kapalı olan eldiven, kalın çoraplar ve gerekirse de burnu kapamak üzere boyunluk veya kaşkol giyilmelidir. Çocuklara bu tedbirler anlatılmalıdır. Üşümede hangi bölgelerin kapanması gerektiğini kayak yapan her çocuğa yaşına uygun bir dille anlatmak gerekir.

DİKKAT! KIŞ GÜNEŞİ YAKAR
Dağda güneşe dikkat!
Kış tatilinde en beklenmedik kaza güneş yanıklarıdır. Güneş ışınlarının beyaz kardan her güzergahtan yansıması sebebiyle karda güneş yanıkları çok sık olur. Misalin biz çocuklarımızla gittiğimiz bir kayak tatilinden ikinci derecede güneş yanığı ile dönmüştük! Bu hem çok sızılı hem de cilt illet hastalıki için ileride mahzurlu olacak bir vaziyettir. Çocukların surat, ense ve boyunlarına, dışarı çıkmadan yarım saat evvel güneş gözetici krem uygulamak gerekir. Bulutlu günlerde dahi bunu yapın. Güneş gözetici kremin koruma etmeni 40-50 SPF sun prbitkiection factor olmalı.

Çocuklar uçak yolculuğundan sonra hasta olabiliyorlar. Sizce uçuştan rahatsız olmadan tatilini geçirmesi için nasıl temkin alınmalı?
Uçuşların çok kalabalık olmadığı saatleri seçim edin. Uçak pakliği gece yapıldığından sabah uçuşlarını seçim edin. Ellerinizi sık sık yıkayın; yanınızda antibakteriyal özelliği olan ıslak mendillerden bulundurun. Yakınınızda nezleli bir birey bitkiuruyorsa ve başka boş yerler varsa koltuğunuzu değiştirin. Kulak sızısını önlemek için kalkış ve inişlerde çocuğunuza sakız verin, gevşetir.

Esra Tüzün- Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53336&cat=220&dt=2008/01/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.