Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tetkik farkına sınırlama

25.04.2021
5

Özel sağlık kurumuların hiçbirine yüzde 20’den fazla fark ödemeyeceğiz. Bakan Faruk Çelik, İŞKUR Genel Heyeti için geldiği Hilton bitkieli ’nde basın üyelerinin suallerini yanıtladı. Hükümetin ehemmiyetli reform kutuları arasında …

Özel sağlık kurumuların hiçbirine yüzde 20′den fazla fark ödemeyeceğiz.

Bakan Faruk Çelik, İŞKUR Genel Heyeti için geldiği Hilton bitkieli ’nde basın üyelerinin suallerini yanıtladı.

Hükümetin ehemmiyetli reform kutuları arasında yer alan ancak Tüzük Duruşmasının bazı maddelerini iptal etmesi sebebiyle yürürlük tarihi ertelenen Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında farklılık öngören tasarı, üzerinde yapılan farklılıkların ardından TBMM Başkanlığı ’na dün sunuldu.
Sosyal güvenlik sisteminde köklü farklılıklar getiren, sosyal güvenlik kuruluşlarını tek çatı altında birleştiren ve genel sağlık sigortası uygulamasına geçilmesiyle alakalı kararlar kapsayan sosyal güvenlik reformunun TBMM Tasarı ve Bütçe Kurulu ’nda önümüzdeki haftalarda ele alınması bilave ediliyor.

Sene başına kadar çıkar
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tasarıyı senebaşına kadar kesinlikle kanunlaştıracaklarını söyledi. İŞKUR Genel Heyeti için geldiği Hilton bitkieli ’nde basın üyelerinin suallerini yanıtlayan Bakan Çelik, Tüzük Duruşmasının iptal bahanesi sonrasında takribî 2-2.5 aylık bir çalışma yapıldığını belirtti. Tasarı Bütçe Komitesinde bir alt kurul kurmayı düşündüklerini ifade eden Çelik, tasarıyı senebaşına kadar kesinlikle kanunlaştıracaklarını söyledi.
Bakan Çelik, üniversite sağlık kurumularının da özel sağlık kurumular gibi katkı hisseyi alıp almamalarına müteveccih kanunda nasıl bir tertip etme olduğunun sorulması üzerine, şunları kaydoldu: “Bu kanunda sağlık kurumularla alakalı sınıflandırmalar getiriliyor. Bu sınıflandırmaya göre, sağlık kurumular, alakalı kurul tarafından A,B,C olarak sınıflandırılacaklar ve buna göre de aynı kurul maliyetlendirmeyi yapacak. Ama özel sağlık kurumuların fark alma mevzusu, uzunca değerlendirildi. Maliyet açısından yüzde 20 ’lik bir fark oluşturduğu belirlendi. Bundan hareketle özel sağlık kurumuların yüzde 20 fark alması mevzusu gündeme geldi. Kanuna da o biçimde yansıdı. Ama komitede değerlendirilecek ve her türlü görüşe sarih. Üniversiteler diyelim ki, A kategorisine giriyorlarsa, o çerçevede belirlenen maliyetten öteki özel sağlık kurumular gibi, öteki kamu sağlık kurumuları gibi… diyelim araştırma sağlık kurumularıyla, üniversite sağlık kurumuları, filan özel sağlık kurumular A grubundadır. Onların maliyetleri denk olacak. Fark değil, maliyet belirlenecek, o maliyetten harekât görecek.”

Yüzde 5 ’lik indirim sözümüzü yakalayacağız
Bakan Faruk Çelik, iş verenlerce ödenen Sosyal Sigortalar Kurumu prim oranının yüzde 5 indirilmesinin Hükümetin bir vaadi olduğunu söyledi. Çelik, “Yürürlüğüyle alakalı bir değerlendirmenin kesinlikle yapılması gerekiyor. 2008 ’in ikinci yarısında mı, 2009 ’un başında mı? Başka Bir Deyişle bununla alakalı değerlendirme sonucunda hükümetin bu vaadi yerine gelecektir. Ama bunu medya 1 Ocak 2008 olarak idrak etti. O doğru değil. 2008 diye programımızda geçiyor. O çerçevede tertip etme yapacağız. Önümüzdeki 10-15 günlük süreç içerisinde netlik kazanır” dedi.

Türkiye

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=45828&cat=220&dt=2007/11/29

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.