Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tok yakalayan üç yiyecek

27.03.2021
24
Tok yakalayan üç yiyecek

Ramazan’da özellikle de sahurda harcamalısınız… Beslenme ve perhiz uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, özellikle sahurda 6-7 adet fındık veya tuzsuz badem ile 2-3 adet ceviz harcamanın tokluk …

Ramazan ’da özellikle de sahurda harcamalısınız…

Beslenme ve perhiz uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, özellikle sahurda 6-7 adet fındık veya tuzsuz badem ile 2-3 adet ceviz harcamanın tokluk vaktini uzattığını söyledi.

Ramazan ayındaki beslenme biçiminin her zamankinden büyük değişiklik göstermemesi gerektiğini ifade eden Gülay Hamzaoğlu Öztürk, “Karbonhidratlı gıdaların bol tüketimi ile tokluk hissinin uzatılabileceği düşünülüyor. Ramazan ’da yağlı gıdaların ve hamur işlerinin tüketimi çoğalırken, sebze meyve tüketimi ise tok tutmayacağı fobisiyle eksiltiliyor. Oysa bu ay da günlük alınması gereken enerji, prbitkiein, vitamin ve mineral oranlarını yeterli ve balanslı sağlamak gerekiyor” dedi.

Oruç yakalayanlara öğün sayılarını iftar ve sahur arasında muhtemel olduğunca artırmalarını, sahura kalkmalarını ve iftarı ikiye ufalayarak yapmalarını öneren Öztürk, Ramazan ’da beslenme ile alakalı dikkat edilmesi gereken öteki noktaları da şöyle sıraladı: “İftarda ve sahurda aniden ve çok fazla yemekle mideyi doldurmamak lüzumludur. Ani mide gerginliği hem tansiyon yükselmesine hem de nörolojik hormonların süratli salgılanmasına yol açar. Yemeğe hafif bir çorba ile başlanmalıdır. Bağırsak problemi olanlar çorbalarına kepek ilavesi yapabilirler. Yemekler azar azar, iyi çiğnenerek ve sık aralıklarla yenilmelidir. Çok yağlı, çok tuzlu ve fazla tatlı yiyeceklerden sakınılmalıdır. Bunların yerine hazmı kolay, mide-bağırsak sisteminde uzun müddet kalabilen lifli ve selüloz kapsayan sebze, meyve ve kepekli ekmek seçim edilmelidir. Ana yemeğin hemen ardından ağır tatlıları harcamaktan muhtemel olduğunca sakınılmalıdır. Birey tatlı ihtiyacını kalorisi eksiltilmiş tatlılarla gidermeli, yağlı ve şerbetli tatlılar yerine hoşaf, komposto, meyve, meyveli tatlılar veya sütlü tatlılar yemeye özen göstermelidir. İftar sırasında yemekle beraber çay ve kahve içmek, yemeklerden alınan demir emilimini eksilteceği için bu meşrubatların yemekten bir müddet sonra içilmesinde ve sarih çayın seçim edilmesinde verim vardır. Prbitkiein içeriği fazla olan besinler midenin boşalma vaktini uzatarak acıkmayı geciktirir. Bu sebeple yumurta, süt, yoğurt ve peynir gibi gıdalara sahurda yer verilmedir. Ayrıca ham sebze, domates, salatalık gibi gıdalar da sahur sofrasında yer almalıdır. Sahurda kızartmalardan uzak durulmalı ve bol bol su içmeye özen gösterilmelidir. Aç karnına spor yapılmamalıdır. Ama iftardan 1-2 saat sonra, ihtimal varsa, hafif bir yürüyüş, bol su içmek, meyve harcamak kabızlığın önlenmesine dayanakçı olur.”

http://www.haberturk.com/saglik/haber/542152-tok-yakalayan-uc-yiyecek

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.