Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tok yakalayan üç gıda

27.03.2021
45
Tok yakalayan üç gıda

Ramazan’da özellikle de sahurda harcamalısınız… Beslenme ve perhiz uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, özellikle sahurda 6-7 adet fındık veya tuzsuz badem ile 2-3 adet ceviz harcamanın tokluk …

Ramazan’da özellikle de sahurda harcamalısınız…

Beslenme ve perhiz uzmanı Gülay Hamzaoğlu Öztürk, özellikle sahurda 6-7 adet fındık veya tuzsuz badem ile 2-3 adet ceviz harcamanın tokluk müddetini uzattığını söyledi.

Ramazan ayındaki beslenme biçiminin her zamankinden büyük değişiklik göstermemesi gerektiğini ifade eden Gülay Hamzaoğlu Öztürk, “Karbonhidratlı besinlerin bol tüketimi ile tokluk hissinin uzatılabileceği düşünülüyor. Ramazan’da yağlı besinlerin ve hamur işlerinin tüketimi çoğalırken, sebze meyve tüketimi ise tok yakalamayacağı fobisiyle eksiltiliyor. Oysa bu ay da günlük alınması gereken enerji, protein, vitamin ve mineral oranlarını yeterli ve balanslı sağlamak gerekiyor” dedi.

Oruç yakalayanlara öğün rakamlarını iftar ve sahur arasında olası olduğunca artırmalarını, sahura kalkmalarını ve iftarı ikiye parçalayarak yapmalarını öneren Öztürk, Ramazan’da beslenme ile alakalı dikkat edilmesi gereken değişik noktaları da şöyle sıraladı: “İftarda ve sahurda aniden ve çok fazla yemekle mideyi doldurmamak lüzumludur. Ani mide gerginliği hem tansiyon yükselmesine hem de nörolojik hormonların süratli salgılanmasına yol açar. Yemeğe hafif bir çorba ile başlanmalıdır. Bağırsak problemi olanlar çorbalarına kepek ilavesi yapabilirler. Yemekler azar azar, iyi çiğnenerek ve sık aralıklarla yenilmelidir. Çok yağlı, çok tuzlu ve fazla tatlı gıdalardan sakınılmalıdır. Bunların yerine hazmı basit, mide-bağırsak sisteminde uzun zaman kalabilen lifli ve selüloz kapsayan sebze, meyve ve kepekli ekmek seçim edilmelidir. Ana yemeğin hemen ardından ağır tatlıları harcamaktan olası olduğunca sakınılmalıdır. Şahıs tatlı lüzumunu kalorisi eksiltilmiş tatlılarla gidermeli, yağlı ve şerbetli tatlılar yerine hoşaf, komposto, meyve, meyveli tatlılar veya sütlü tatlılar yemeye itina göstermelidir. İftar sırasında yemekle beraber çay ve kahve içmek, yemeklerden alınan demir emilimini eksilteceği için bu meşrubatların yemekten bir zaman sonra içilmesinde ve sarih çayın seçim edilmesinde bereket vardır. Protein içeriği fazla olan besinler midenin boşalma müddetini uzatarak acıkmayı geciktirir. Bu sebeple yumurta, süt, yoğurt ve peynir gibi yiyeceklere sahurda yer verilmedir. Ayrıca ham sebze, domates, salatalık gibi gıdalar da sahur sofrasında yer almalıdır. Sahurda kızartmalardan uzak durulmalı ve bol bol su içmeye itina gösterilmelidir. Aç karnına spor yapılmamalıdır. Ama iftardan 1-2 saat sonra, ihtimal varsa, hafif bir yürüyüş, bol su içmek, meyve harcamak kabızlığın önlenmesine dayanakçı olur.”

http://www.haberturk.com/saglik/haber/542152-tok-yakalayan-uc-gıda

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.