Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Topuklu pabuca dikkat!

30.04.2021
31

Kemikleri bozuyor, yürüme güçlüğüne neden oluyor.. Hoş ve şık görünmek talihine giyilen dar, sivri burunlu ve topuklu kunduralar; özellikle 40’lı yaşlardan sonra bayanların ayaklarında kemik çıkıntısına …

Kemikleri bozuyor, yürüme güçlüğüne neden oluyor..

Hoş ve şık görünmek talihine giyilen dar, sivri burunlu ve topuklu kunduralar; özellikle 40′lı yaşlardan sonra bayanların ayaklarında kemik çıkıntısına neden oluyor. Bayanlarda en sık görülen ayak meseleyi ‘halluks valgus’ ismini taşıyor. Ayağın genişlemesi ve kemikte çıkıntı oluşması neticesinde alana gelen mesele, yürümeyi işkence haline getiriyor. Medical Park Bahçelievler Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Erdem Bagatur, bu mesele ve rehabilitasyonu hakkında bilgiler verdi:

ÇIKINTI OLUŞUYOR

* Halluks valgus nedir ?
Ayak başparmağının kendiliğinden ve kalıcı olarak dış yana doğru yönlenmesi, başparmağın tarak kemiği ile eklem yaptığı bölgede, ayağın iç yanında sızılı bir kemik çıkıntısının oluşması ve tarak kemikleri bölgesinde ayağın genişlemesi ile kendini muhakkak eden bir ayak hastalığıdır. Ağrı, yürümeyi eforlaştırır. Ayağın genişlemesi ve kemik çıkıntısı da kundura giymeyi güçleştirir.

OPERASYON KOŞUL!
* Kimlerde görülür ?
Herkeste görülebilir; kadınerkek ayrımı yapmaz. Bazı insanlarda ayaklarının biçimi ile alakalı özelliklerden dolayı, doğuştan halluks valgusa meyil vardır. Dar, sivri burunlu ve topuklu kunduraların halluks valgusa yol açtığı öğrenilmektedir. Bu sebeple, özellikle kentlerde yaşayan, sivri burunlu ve topuklu kundura giyen bayanlarda daha sık görülür. Senelerce bu cins kunduralar giyen bayanlarda, özellikle 40′ yaşlardan sonra görülür. Bazen genç yaşlarda da ortaya çıkabilir.

* Rehabilitasyonu nedir ?
Operasyondur. Bu operasyonları epidural anestezi usulüyle yapıyoruz. Hastaların operasyon sonrasında sızısı olmuyor. Hasta sağlık kurumunda bir gün kalıyor ve ertesi gün konut içinde yürümeye başlıyor. 20 gün içinde de caddeye çıkabilir hale geliyor. Uygulanan çok rakamda operasyon var. Hastaya hangi operasyonun yapılacağına onun yaşına, sosyal gidişatına, ayağının anatomik özelliklerine ve hastalığının ne kadar ilerlemiş olduğuna göre karar verilir.

* Operasyondan sonra mesele tekerrürler mi ?
Doğru seçilmiş ve doğru uygulanmış bir operasyon ile netlikle yinelemez. Hastalar daha rahat kundura giyerler ve daha rahat yürümeye başlarlar.

* Yüksek topuklu pabucu az giyin.
* İşe giderken topuklu giymek zorundaysanız, yanınızda kesinlikle topuksuz bir kundura da götürün.
* Hiç olmazsa, işyerine gidiş ve gelişlerde topuksuz kundura kullanın.
* İşyerindeki molalarınızda bacak adalelerinizi esnetmeye çalışın.
* Akşamları ayaklarınızı ılık suda 5-10 dakika dinlendirin ve masaj uygulayın. Bu, ayağınızdaki dolaşımı kumpaslar.
* Ayak, bacak, uyluk ve bel adalelerinize müteveccih esnetme egzersizleri yapın.
Kunduralarınızı akşama doğru alın. Gün boyu ayaklarınıza yük bindiği için akşama doğru ayaklar şişer ve genişler. Akşam alınan kundura rahat ise, gün boyu giydiğinizde de sizi rahatsız etmez.
* Kundura alırken her iki ayağa da sınanmalı. Çoğu bireyde, iki ayağın boyu aynı değildir.
* Burkulmaları önlemek için geniş ve kısa topukları seçim edin. Pabucun topuk yüksekliği 2.5 cm’yi aşmamalıdır.
* Parmaklarınızın biçimini gözetmek için, sivri burunlu pabuçlardan kaçının.
* Ayağınızın hava almasına izin veren köseleyi seçim edin. Naylon ve eşi pabuçlardan kaçının.
* Büyük ya da sıkan kundura giymek çok mahzurludur. Pabucu deforme eder.

Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=76321&cat=220&dt=2008/05/24

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.