Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tüp bebek patlaması

28.04.2021
21

Sosyal Sigortalar Kurumuluların tüp bebek giderlerinin karşılanması kararının ardından, Türkiye’de bu mevzuda patlama yaşandı. Takribî 2 milyon bayan, tüp bebek yapabilmek için sırada bekliyor Sağlık Bakanlığı’nın Haziran ayında …

Sosyal Sigortalar Kurumu’lıların tüp bebek giderlerinin karşılanması kararının ardından, Türkiye’de bu mevzuda patlama yaşandı.

Takribî 2 milyon bayan, tüp bebek yapabilmek için sırada bekliyor Sağlık Bakanlığı’nın Haziran ayında Sosyal Sigortalar Kurumu hastalarının da Emekli Sandığı ve Bağ- Kur’lular gibi tüp bebek uygulamasından faydalanabilmesinin önünün açılmasıyla, tüp bebek için sağlık kurumulara ve tüp bebek merkezlerine yapılan müracaat rakamında büyük çoğalış yaşandı. Devletin sosyal güvenliği bulunan hastalara tüp bebek rehabilitasyonu için 1 bin 260 Yeni Türk Lirası’lik desteği ve ilaç giderlerinin yüzde 80′ini karşılaması, çocuk sahibi olamayan aileler için büyük umut oldu. Türkiye’de şu anda takribî 2 milyon bayan, tüp bebek rehabilitasyonu için sırada bekliyor.

30 BİN TÜP ÇOCUK VAR
Türkiye’de ilk tüp bebek uygulamasının 1989 senesinde yapıldığını söyleyen Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Recai Pabuçcu “Ülkemizde, o tarihten bugüne kadar tüp bebek usulüyle 30 bin canlı bebeğin dünyaya geldiği sanılıyor” dedi. Tüp bebek uygulamasının 7-8 bin Yeni Türk Lirası’ye mülk olduğu için parasal kasvet sürükleyen hastaların tüp bebek uygulamasından faydalanamadığını ifade eden Prof. Pabuçcu, “Bu fiyatı veremeyen aileler, tüp bebek merkezlerine şimdi başvuru etmeye başladı. Ancak geçen bu müddet içinde, anne olmak isteyenlerin yaşı ilerledi. Rehabilitasyonun zaferinde anne yaşı çok ehemmiyetli” diye konuştu

YAŞ MESELEYİ…
Beklenilen bu müddet zarfında anne yaşının 38′e çıktığını ifade eden Prof. Pabuçcu, şöyle konuştu: “Şu an tüp bebek merkezlerine yapılan başvurular içerisinde 40-45 yaş aralığında çok rakamda hasta var. Bu yaş aralığında, rehabilitasyonun galibiyetli olma ihtimali çok düşük. Bu vaziyet hem hasta hem doktor açısından moral bozucu. İdeal olanı 35 yaşın üstünde olmamak ama 40-43 yaşındaki hastaları da kabul ediyoruz, 43 yaş üstünü ise rehabilitasyona almıyoruz. 40-43 yaş grubundaki hastalarda zafer oranı yüzde 10′u geçmiyor. Bu yaş grubundaki her 10 bayandan biri hamile kalıyor ancak bunun çoğu düşükle sonuçlanıyor.” Bu gruptaki bayanlarda yumurta rakamının az ve niteliğinin düşük olduğunu ifade eden Pabuçcu, rehabilitasyonun galibiyetinin iyi yumurtaya bağlı olduğunu kaydoldu. Pabuçcu, düşük nitelikli spermin yumurtayı dölleyebildiğini ifade ederek, “Sperm nitelikli olur, yumurta niteliksiz ise zafer uğru çok az” dedi.

YUMURTA SINIRLI
Erkekte sperm üretiminin aralıksız olduğunu, ama bayanların var olan yumurtayı kullandıklarını, yeni yumurta yapma bahtlarının olmadığını anlatan Pabuçcu, anne karnındaki 5 aylık bir kız bebeğin her iki yumurtalığında 7 milyon yumurta bulunduğunu, bunların daha doğarken 6 milyonunun kaybedilerek bir milyona, 13 yaşındayken 700 bine, 35 yaşında ise 25 bine indiğini kaydoldu. Pabuçcu, “38′li yaşlardan sonra yalnızca yumurtalıkların içindeki yumurta rezervleri eksilmeyip, dışarıdan bu yumurtaların uyarılması için verilen ilaçlara da duyarlılık çok eksilmektedir” diye konuştu.

Bugün

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=32084&cat=220&dt=2007/08/13

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.