Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tüpleri bağlatmak son karar değil

25.03.2021
20

Tüplerini bağlattıktan sonra anne olmak isteyen kadınların hayali laparoskopik usulle asıl oluyor. Tüplerini bağlatan, ancak daha sonra tekerrür doğum yapmak isteyen kadınların bebek sahibi olmaları artık …

Tüplerini bağlattıktan sonra anne olmak isteyen kadınların hayali laparoskopik usulle asıl oluyor.

Tüplerini bağlatan, ancak daha sonra tekerrür doğum yapmak isteyen kadınların bebek sahibi olmaları artık basitleşti. Tüpler artık, laparoskopik cerrahi usulüyle açılıyor. Üstelik 40 yaşındaki kadınlara dahi uygulanan usulün fiyatı devlet tarafından da karşılanıyor.

Kısa bir vakit evveline kadar tüplerini bağlatan kadınlar yine bebek sahibi olmak istediklerinde külfetli bir operasyon sürecinden geçiyorlardı. Ancak artık laparoskopik cerrahi usulüyle kasvetler aşıldı. Tam sigortalı kadınların faydalanabildiği laparoskopik operasyonundaki tüketmeyi Sosyal Güvenlik Müesseseyi karşılıyor. Yeni rehabilitasyon usulü hakkında bilgi veren Çukurova Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Turan Çetin, mevzubahisi operasyonu daha öncekinden karın açarak yaptıklarını, şimdiise karın içine girerek tüpleri açtıklarını söyledi. Sanki ayaktan rehabilitasyon biçiminde yapılan operasyonun tehlikeyi de yok. Çetin, hastaların 4-6 saat sağlık kurumunda kaldıktan sonra aynı gün konutlarına gidebildiklerini kaydoldu. “Ancak tüplerini bağlatmış her kadın yine bebek sahibi olamıyor” diyen Prof. Dr. Çetin, bu rehabilitasyon usulünün yumurta niteliği, rezervi iyi olan hastalar için önerildiğini belirterek, “40 yaşında dahi olsa tüplerinin açılması olası” dedi.

İHA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52859&cat=220&dt=2008/01/25

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.