Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Türk beyin cerrahına büyük onur

06.04.2021
13

Prof.Dr.Necmettin Pamir, yalnızca 100 üyesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi” üyeliğine seçildi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Sağlık Grubu Beyin …

Prof.Dr.Necmettin Pamir, yalnızca 100 üyesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi” üyeliğine seçildi.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Sağlık Grubu Beyin Cerrahisi Departman Mesulü Prof.Dr.Necmettin Pamir, Amerika Birleşik Devletleri ’de 68 sene evvel kurulan ve yalnızca 100 üyesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi” The American Academy Of Neurological Surgery üyeliğine seçildi.

31 Sene Sonra Akademi ’deki İlk Türk…
Bu akademiye, Prof.Dr.Gazi Yaşargil ’in 1975 senesinde Zürih ’te çalışırken beynelmilel abone olarak seçilmesinin ardından, 31 sene sonra ilk kez Prof.Dr.Necmettin Pamir beynelmilel aktif Türk abone oldu.

Amerika ’daki 4500 beyin cerrahının arasından seçilen 100 aktif abone, Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi ’nin çatısını oluşturuyor. Aktif abone rakamı 100 ’den fazla olamıyor. Yeni bir üyenin alınabilmesi için, ancak aktif bir üyenin emekli olması ya da ölüm etmesi gerekiyor. Bu topluluğa beynelmilel aboneler nadir olarak alınıyor.

Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi ’ne Seçilen
İkinci Türk Beyin Cerrahı…
Prof.Dr.Gazi Yaşargil ’den sonra akademiye seçilen ikinci Türk beyin cerrahı olan Prof.Dr.Necmettin Pamir, “Amerikan Beyin Cerrahisi Akademisi ’nde abonelerin 12 ’si değişik milletlerden seçilen azalardan oluşuyordu. Ben de 13 ’cü beynelmilel abone olarak Türkiye ’den seçildim. Ülkem ismine çok şerefliyim ve mutluyum” dedi.

Akademiye davet edilerek abonelerin de katıldığı bir buluşmayı izleyen Prof.Dr.Necmettin Pamir, kendisine üyelik teklifinin burada yapıldığını belirterek, “Bu akademiye abone seçilmekteki tek kriter, beyin cerrahisine bilimsel yayınlarınızla yaptığınız katkıdır. Bilimsel katkının dışında hiçbir kriter ya da efor ile abone olmak muhtemel olmuyor” diye konuştu. Türkiye ’yi Amerika Birleşik Devletleri ’de de beyin cerrahisi alanında galibiyetle temsil eden Prof.Dr.Necmettin Pamir, bu onurun kendisi için anlamını ifade ederken, “Ben yaşamımda iki kez çok büyük sevinç yaşadım. Birincisi uzman olduğumu öğrenmemdi. İkincisi de bu seçkin akademinin Türk üyesi olmaktır” dedi.

SSCI ’ya giren BİLİMSEL YAYINLARIN YÜZDE 60 ’I TIPTAN…
Amerika Birleşik Devletleri ’den her sene 400 bin, Almanya ve İngiltere ’den 80 bin, Türkiye ’den ise 8 bin bilimsel yayın yapılıyor. Tüm ülkelerin ürettikleri bilimsel yayınların bir sıralaması yapılıyor. Bu sıralamaya göre Türkiye 1982 senesinde 46 ’cı sıradayken, şu anda 18 ’ci sırada bulunuyor. Türkiye ’nin 8 bin bilimsel yayınının içinde tıbbın yanısıra, fizik, kimya, mühendislik ve temel tıp bilimlerinin de yer aldığını ifade eden Prof.Dr.Necmettin Pamir, “Biz Türkiye olarak bilimsel yayınlarda son 20 yılda çok büyük evre kaydettik. Bu yayınlara baktığımızda yüzde 60 ’ının tıp alanından çıktığını görüyoruz. Bilimsel yayınlar arasında beyin cerrahisinde yapılan yayınlar çok önemli bir yer yakalıyor” dedi.

Daha fazla bilgi için: ALO Acıbadem 444 55 44

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=10623&cat=220&dt=2006/12/28

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.