Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Türk beyin cerrahına büyük şeref

06.04.2021
38

Prof.Dr.Necmettin Pamir, yalnızca 100 abonesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Yüksekokulu” aboneliğine seçildi. Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Sağlık Grubu Beyin …

Prof.Dr.Necmettin Pamir, yalnızca 100 abonesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Yüksekokulu” aboneliğine seçildi.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Acıbadem Sağlık Grubu Beyin Cerrahisi Departman Mesulü Prof.Dr.Necmettin Pamir, Amerika Birleşik Devletleri’de 68 sene evvel kurulan ve yalnızca 100 abonesi bulunan “Amerikan Beyin Cerrahisi Yüksekokulu” The American Academy Of Neurological Surgery aboneliğine seçildi.

31 Sene Sonra Yüksekokul’deki İlk Türk…
Bu yüksekokula, Prof.Dr.Gazi Yaşargil’in 1975 senesinde Zürih’te çalışırken beynelmilel aza olarak seçilmesinin ardından, 31 sene sonra ilk kere Prof.Dr.Necmettin Pamir beynelmilel faal Türk aza oldu.

Amerika’daki 4500 beyin cerrahının arasından seçilen 100 faal aza, Amerikan Beyin Cerrahisi Yüksekokulu’nin çatısını oluşturuyor. Faal aza rakamı 100’den fazla olamıyor. Yeni bir abonenin alınabilmesi için, ancak faal bir abonenin emekli olması ya da ölüm etmesi gerekiyor. Bu topluluğa beynelmilel aboneler ender olarak alınıyor.

Amerikan Beyin Cerrahisi Yüksekokulu’ne Seçilen
İkinci Türk Beyin Cerrahı…
Prof.Dr.Gazi Yaşargil’den sonra yüksekokula seçilen ikinci Türk beyin cerrahı olan Prof.Dr.Necmettin Pamir, “Amerikan Beyin Cerrahisi Yüksekokulu’nde abonelerin 12’si değişik halklardan seçilen abonelerden oluşuyordu. Ben de 13’cü beynelmilel aza olarak Türkiye’den seçildim. Ülkem ismine çok iftiharlıyım ve mutluyum” dedi.

Yüksekokula davet edilerek azaların da katıldığı bir buluşmayı izleyen Prof.Dr.Necmettin Pamir, kendisine abonelik önerisinin burada yapıldığını belirterek, “Bu yüksekokula aza seçilmekteki tek kriter, beyin cerrahisine bilimsel yayınlarınızla yaptığınız katkıdır. Bilimsel katkının dışında hiçbir kriter ya da efor ile aza olmak olası olmuyor” diye konuştu. Türkiye’yi Amerika Birleşik Devletleri’de de beyin cerrahisi alanında zaferle temsil eden Prof.Dr.Necmettin Pamir, bu iftiharın kendisi için anlamını ifade ederken, “Ben yaşamımda iki kere çok büyük neşe yaşadım. Birincisi uzman olduğumu bilmemdi. İkincisi de bu elit yüksekokulun Türk abonesi olmaktır” dedi.

SSCI’ya giren BİLİMSEL YAYINLARIN YÜZDE 60’I TIPTAN…
Amerika Birleşik Devletleri’den her sene 400 bin, Almanya ve İngiltere’den 80 bin, Türkiye’den ise 8 bin bilimsel yayın yapılıyor. Tüm ülkelerin ürettikleri bilimsel yayınların bir sıralaması yapılıyor. Bu sıralamaya göre Türkiye 1982 senesinde 46’cı sıradayken, şu anda 18’ci sırada bulunuyor. Türkiye’nin 8 bin bilimsel yayınının içinde tıbbın yanısıra, fizik, kimya, mühendislik ve esas tıp bilimlerinin de yer aldığını ifade eden Prof.Dr.Necmettin Pamir, “Biz Türkiye olarak bilimsel yayınlarda son 20 yılda çok büyük evre kaydolduk. Bu yayınlara baktığımızda yüzde 60’ının tıp alanından çıktığını görüyoruz. Bilimsel yayınlar arasında beyin cerrahisinde yapılan yayınlar çok ehemmiyetli bir yer yakalıyor” dedi.

Daha fazla bilgi için: ALO Acıbadem 444 55 44

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=10623&cat=220&dt=2006/12/28

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.