Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

TÜSEB ’den yenilikçi ilaç geliştirme stratejik ar-ge proje çağrısı

23.04.2021
6
TÜSEB ’den yenilikçi ilaç geliştirme stratejik ar-ge proje çağrısı

Başkanlığını Prof. Dr. Adaletli Mardinoğlu ve Genel Sekreterliğini Prof. Dr. Hasan Türkez ’in yaptığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı TÜSEB tarafından yeni idare yarıyılında başlatılan yenilikçi ve ürün odaklı proje çağrılarına bir yenisi daha ilave edildi.

Başkanlığını Prof. Dr. Adaletli Mardinoğlu ve Genel Sekreterliğini Prof. Dr. Hasan Türkez ’in yaptığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı TÜSEB tarafından yeni idare yarıyılında başlatılan yenilikçi ve ürün odaklı proje çağrılarına bir yenisi daha ilave edildi.
Yenilikçi İlaç Geliştirme Stratejik Ar-Ge Proje Çağrısı başlığı altında çıkılan ve 14.10.2019 tarihinde müracaat süresi sonlanacak olan çağrının emelinin yeni ilaç faktör maddelerinin muayenehane evveli pre-muayenehane çalışmalarının desteklenmesi olarak belirtildi.
Bu kapsamda, natürel, sentetik, biyolojik, biybitkieknolojik ve öteki faktör maddelere müteveccih proje tekliflerinin değerlendirileceği ifade edilen açıklamada, “Çağrı kapsamında sunulacak proje tekliflerinin yenilikçi olması ve katma kıymeti yüksek ürün pbitkiansiyeli taşıması beklenmektedir. Ayrıca, projeler bünyesinde sanayi-üniversite iş birliğinin reelleştirilmesi teşvik edilecektir” denildi.
TÜSEB tarafından yapılan yazılı açıklamada alakalı çağrının kapsamı belirlendiği belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı; “Rehabilitasyon, ihtiyata, teşhis veya bir fizyolojik işlevi düzenleme, tertip etme veya değiştirme emeliyle, yalnızca insana uygulanan farmasötik ve biyofarmasötik ürünlerin dünya standartlarında yerli olarak üretilmesi stratejik bir lüzumluluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Yenilikçi, faal hücresel rehabilitasyon ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi, hücre ve doku odaklı çoklu omik yaklaşımlar ve biybitkieknolojik araştırmalar ile bunlara paralel ilerleyen muayenehane uygulanabilirliğe dönük doku mühendisliği, biyomalzeme ve eşi teknolojiler sayesinde artık muhtemeldir.
Ülkemizde, hücresel rehabilitasyon ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesi için bilimsel ve teknolojik pbitkiansiyelin harekete geçirilmesine gerek dinlenmektedir. Yerli farmasötik ve biyofarmasötik ürünlerin imali alanında yapılacak Ar-Ge çalışmalarının desteklenmesi, teknoloji transferinin reelleştirilmesi, yatırım ve kuruluşlaşma hem sağlık hem de ekonomi açıdan ehemmiyetli olup, ilaç geliştirme alanında çıkılacak olan proje çağrıları ile yerli ve ulusal ilaç geliştirilmesine destek sağlamak TÜSEB ’in stratejik hedeflerinden biridir. Bu çağrı programı ile milli sağlık sektörünün lüzum dinlediği kalitedeki yenilikçi ilaç geliştirme çalışmalarına destek sağlanması hedeflenmektedir. Desteklenmesi tasarlanan araştırmaların kamu-üniversite-sanayi işbirliği içerisinde reelleştirilmesi ve proje tekliflerinin natürel, sentetik, biyolojik, biybitkieknolojik ve öteki faktör maddelerin muayenehane evveli in vitro ve in vivo araştırmaları kapsaması beklenmektedir” denilmektedir.
Yenilikçi İlaç Geliştirme Stratejik Ar-Ge Proje Çağrısı kapsamında yer alabilecek mevzular; hastalıklara müteveccih faktör moleküllerin geliştirilmesi, muhakkak bir hedef için yapı bazlı ilaç tasarımı veya fragman bazlı ilaç bulguyu usulleriyle yeni moleküllerin geliştirilmesi ve yapı-etkinlik araştırmalarının reelleştirilmesi, yeni moleküllerin in vitro aktiflik ve toksikolojik çalışmalarının yapılması, yeni moleküllerin in vivo hayvan modellerinde DMPK ve ADME çalışmalarının yapılması ve hedefe müteveccih seçicilik ve orijinalliğinin gösterilmesi, yeni moleküllerin in vivo hayvan modellerinde aktiflik ve toksikolojik profilinin incelenmesi olarak belirtilmiş olup kardiyovasküler hastalıklar, merkezi asap sistemi hastalıkları, metabolik hastalıklar, illet hastalık, bitkioimmün hastalıklar, hematolojik ve ender hastalıklar gibi alanlarda çalışmalar kapsayan projelere öncelikli olarak destek verilecektir.
Müracaat yapabilecek müessese/kuruluş/şahıslar olarak Türkiye ’de yerleşik üniversite, özel kuruluş, kamu müessese ve kuruluşları yürütücü kuruluş olabilecektir. Proje yürütücüsünün; üniversite veya kamu müessese/kuruluşu personeli olması vaziyetinde en az hekime/tıpta uzmanlık derecesine sahip olması bu şart eğitim ve araştırma sağlık kurumularında misyon yapanları da içermektedir, özel kuruluş personeli olması halinde en az 4 senelik lisans mezunu olması gerekmektedir. 2019 seneyi için, araştırma projeleri destek üst limiti Proje Teşvik İkramiyesi PTİ ve Müessese payı hariç 1 milyon TL ’dir.”BTC ’nin Operasyon Hacmi Düşüyor“Her denge memnuniyetsizliği baş dönmesi değildir” uyarısıOkullar açılıyor, göz problemlerine dikkat

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.