Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Tuzu eksilt, hastalığa tutulma!

22.04.2021
7

Tuz, felç, beyin damarı tıkanıklığı, kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi bir hayli hastalığın tetikliyicisi. HABERTURK.COM SAĞLIK HABERLERİ SERVİSİ Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen, tuz kullanım …

Tuz, felç, beyin damarı tıkanıklığı, kalp yetmezliği ve kalp krizi gibi bir hayli hastalığın tetikliyicisi.

HABERTURK.COM SAĞLIK HABERLERİ SERVİSİ
Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ertan Ökmen, tuz kullanım ölçüsünün eksiltilmesi gerektiğine değinerek, yalnızca günlük harcanan tuz ölçüsünü düşürerek felç tehlikesini %23, kalp krizi tehlikesini ise %17 oranında eksiltmenin olası olduğunu söylüyor.

Gıdalarda gereğinden fazla tuz kullanmanın sağlık açısından bir hayli hasarı bulunuyor. Yüksek ölçüde tuz tüketiminin bedende ödeme yol açtığını belirten ve kardiyovasküler sistem üzerinde negatif tesire neden olduğunun altını çizen Doç. Dr. Ertan Ökmen; “Tuz, damarlardaki tazyiki artırarak, damarların büzülmesine yol açıyor. Fazla ölçüde kullanımı hipertansiyona yol açarken, felç, beyin damarı tıkanıklığı, kalp yetmezliği ve kalp krizi için de tehlike yaratıyor. Kan tazyikini yükseltip, böbreklere hasar verirken, içeriğindeki sodyumun da doğrudan böbreklere negatif tesiri bulunuyor. Osteoporoza neden olabildiği gibi, mide illet hastalıkine de meyil yaratan tuz, astım krizlerini de uyarıyor. Günlük tuz tüketimi 5 grama düşürüldüğünde felç tehlikeyi %23, kalp krizi tehlikeyi de %17 oranında eksiltilebiliyor” diyor.

Dünya Sağlık Teşkilatı, ve Avrupa ’daki ehemmiyetli sağlık dernekleri ideal tuz tüketim ölçüsünü 5 gram olarak bildiriyor. Vasati tuz tüketim ölçüyü 18 gram olduğu ülkemizde ideal orandan üç kat fazla tuz harcanıyor. Alınan 18 gramın yalnızca %15 ’i sofrada yemeklere ilave edilen tuz olurken, %85 ’i besinlerle beraber alınıyor.

Tuz alışkanlığından kurtulmak olası
Sofra tuzunun kullanılmaması, yemeklerin de tuzsuz hazırlanması gerektiğinin söyleyen Doç. Dr. Ertan Ökmen şöyle devam ediyor: “Özellikle farkında olmadan tuz aldığımız peynir, ekmek, füme etler, zeytin, salam, salamura balıklar ve hazır besinleri de harcarken dikkatli olmalıyız. Besinler fazla tuzlu hazırlanıyor. Oysa dilin üstünde yer alan bazı tomurcuklar bir vakit sonra tuzsuz yemeğe alışarak, gıdaların reel tadını alıyorlar. Araştırmalar, tuzu eksilten insanların dillerindeki tomurcukların daha da duyarlı olunca reel lezzeti alabildiğini, bünyenin de takribî bir ayda tuzsuz yemeye alışılabildiğini gösteriyor”.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/659529-tuzu-eksilt-hastaliga-tutulma

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.