Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ucuz Kalp Kapakçığı Skandalı!

30.03.2021
27

Bakan Akdağ,”Hastalar harekâttan evvel bilgilendirilmemiş!”dedi. Şu ana kadar 8 şahıs yaşamını kaybetti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Brezilya’dan ithal edilen ”TRI” marka kalp kapakçığı takılmış olan hastaların, …

Bakan Akdağ,”Hastalar harekâttan evvel bilgilendirilmemiş!”dedi. Şu ana kadar 8 şahıs yaşamını kaybetti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Brezilya ’dan ithal edilen ”TRI” marka kalp kapakçığı takılmış olan hastaların, operasyon evveli bilgilendirildiklerini belirtti.

Akdağ, Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber ’in, ”hastalara ucuz olduğu için Brezilya gibi ülkelerden ithal edilen kalp kapakçıklarının takıldığı” iddialarıyla alakalı sual önergesine verdiği cevapta, TRI marka kalp kapakçıklarının kullanılmaması hususunun, 26 Temmuz 2002 tarihinde kalp nakil merkezlerine bildirildiğini kaydoldu.

Türkiye ’de toplam 227 hastaya TRI marka kalp kapakçığı takıldığını, operasyon evveli bu hastaların bilgilendirildiğini ifade eden Akdağ, Hasta Hakları İdaremeliği kararlarına göre, hastaların, tıbbi harekât mevzusunda bilgilendirilerek rıza ve izinlerinin alındığını andırdırdı.

7 ŞEHİRDE
Akdağ, hangi sağlık kurumularda ucuz kalp kapakçığı takıldığına ait suali
cevaplarken de TRI marka kalp kapakçıklarının, SIR Tıbbi Malzemeler İşletmeyi tarafından ithal edildiğini kaydoldu.

Akdağ ’ın verdiği bilgiye göre, mevzubahisi kapakçıklar; Ankara, İzmir, İstanbul, Edirne, Kayseri, Malatya ve Van ’daki sağlık kurumularda takıldı.Sağlık Bakanı Akdağ, 1998-2006 senelerinde Bursa ’daki devlet sağlık kurumuları ile Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi sağlık kurumunda biyolojik kalp kapağı nakli yapılmadığını belirterek,Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumunda 1998-2000 seneleri arasında toplam 299 biyoprbitkiez kalp kapakçığı takıldığını, 2001 senesinden itibaren ise mekanik-metal kalp kapağı kullanılmaya başlandığını bildirdi.

8 HASTA YAŞAMINI KAYBETTİ
Akdağ, TRI marka kapakçık takılan 227 hastadan bugüne kadar 8′inin can verdiğini, öbür hastaların hakimiyetlerinin devam ettiğini belirtti.Akdağ, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumunda biyoprbitkiez kalp kapağı takılan 299 hastadan, 10′unun yaşamını kaybettiğine sözlerine ilave etti.

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=8751&cat=220&dt=2006/12/11

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.