Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Unutkan mısınız ?

02.04.2021
47

“Herşeyi unutuyorum, dikkatim dağınık” diyenlerdenseniz işte çözüm… Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ unutkanlık ve bunamaya karşı yapabileceklerimiz mevzusunda sualleri cevapladı: Unutkanlık bunamanın ilk bulgusu mu ? İleri yaş …

“Herşeyi unutuyorum, dikkatim dağınık” diyenlerdenseniz işte çözüm…

Nörolog Doç. Dr. Serdar Dağ unutkanlık ve bunamaya karşı yapabileceklerimiz mevzusunda sualleri cevapladı:

Unutkanlık bunamanın ilk bulgusu mu ?
İleri yaş grubunda görülen unutkanlıkta; öncelikle ve kesinlikle bunama başka bir deyişle demans olasılığını akla getirmek gerekir. Fakat yaşlılık yarıyılında bunalım da çok sık görülür. Hangi yaşta olursa olsun bunalım, unutkanlık yapar. Bunamada insanlar yakın geçmişi unuturken geçmiş zamanları en ince detayına kadar hatırlar. Bu surattan genç yaşlarda beyin bitkinliğine bağlı görülen unutkanlık bunama değildir. Genç yaşlarda görülen unutkanlığın altından beyin uru, epilepsi gibi ehemmiyetli hastalıklar çıkabilir. Ayrıca özellikle ileriki yaşlarda bedende sodyum, B vitamini, tiroit hormonu vb. maddelerin noksanlığı da unutkanlığa neden olabilir.

Bunama bütün olarak nasıl bir hastalık ?
Latincede mens zekâ anlamındadır. Demans Latincede aklın yitirilmesi anlamına kazanç. Demans kazanılmış ve işlev gören aklın yitirilmesidir. Entellektüel işlevlerin kaybıdır. İleri yaş grubunda görülür. İleri yaşta görülmesi sebebi ile uzun seneler tüm demans cinslerinin beyinde oluşan fizyolojik ihtiyarlamaya bağlı olduğunu korunmuştur. Oysa yapılan araştırmalar günümüz ileri teknolojisi ile beynin araştırılması, demansın yalnızca yaşlılığa bağlı bir hastalık olmadığını göstermiştir. Nitekim yakın etrafımızda; yaşı sekseni aşmış fakat entelektüel işlevleri ve usu-görüşü yerinde, unutmayan, belleğini gözeten bireylerin varlığı tek başına ihtiyarlamanın demans sebebi olmadığını destekleyen bir gözlemdir.

ALZHEIMER BUNAMA MI ?
Alzheimer ile bunama aynı hastalık mıdır ?
Alzheimer demans cinslerinden birisidir. Görülen demansın yarısından aşırısını Alzheimer tipi demans oluşturur. Bundan sonraki sırayı beyni besleyen damarların daralması veya tıkanması neticeyi iyi beslenememeye bağlı olarak büyüyen ‘vasküler damarsal bunama demans’ alır. Muayenehane gözlemlerime göre bu demans cinsi de sanıldığından fazladır. Bunun yanında vitamin yetersizliğinde beyni yakalayan enfeksiyon sonrasında bazı hastalıklarda da demans bulguları görülür.

Alzheimer son senelerde gerçekten çoğaldı mı ?
Günümüzde rehabilitasyonun ve hayat koşullarının büyümesi ile insanlar uzun yaşamaya başlamıştır. Bundan dolayı bunama da sık görülen bir hastalık haline gelmiştir. Demansın bir cinsi olan Alzheimer, tüm demansların yüzde 50′sinden aşırısını oluşturur. Demek ki bunama belirtileri ile müracaat eten hastanın Alzheimer olma ihtimali de yüzde 50′den fazladır.

Alzheimer önlenebilir mi ?
Bu hastalık bunamanın büyük bir kısmını oluşturan, rehabilitasyona genelde cevap vermeyen, yalnızca bulguları hakimiyet altına alınmaya çalışılan bir hastalıktır. Bu hastalıkta, bazı maddelerin noksanlığı ve birikmesi neticeyi beyinde kalıcı zararların oluştuğu öğrenilmektedir. Ne Yazık Ki erken teşhis yoktur. Bu hastalığın bulguları ortaya çıktığında hastalık başlamış olur. Bu surattan Alzheimer hastalığının ilerlemesi durdurulamaz fakat seyri yavaşlatılabilir. Bunun aksine öbür bunama cinslerinin rehabilitasyonu bu hastalığa göre çok daha zaferlidir.

BEYİN BOZULABİLİR
Vasküler tip demans nedir ?
Muayenehane deneyimime göre bu cinsi de Alzheimer cinsi demansa yakın ölçüdedir. Yaş ilerledikçe beyine giden damarlar aşınır ve beyin hücre işlevleri geriler. Bu fizyolojik bir vakadır. Yaşı ilerleyen her şahıs bunamaz. Genetik yakınlığı olanlarda etrafın, beslenmenin vs. tesiri ile beyin beslenmesi bozulur. Beyin hücrelerinde vefatlar oluşur. Geçirilen felçler, beyin kanamaları, minik damarların tıkanmalarına bağlı vs. gibi vaziyetlere bu olgu nedendir. Bu vasküler demansta beyinde oluşan zarar, bölgesine bağlı olarak hasta vücudunda işlev bozukluğu olur. Misalin uzun vakit tansiyonu yüksek giden şahıslarda beyinde bir hayli alanda zarar oluşur. Demansın yanında konuşma denge bozukluğu, rastgele bir tarafta efor kaybı vs. gibi bulgular oluşur. Beyindeki zararın derecesine bağlı olarak saydığımız bulgular bu demans cinsinde görülse de; genellikle içe kapanma, ağlama, unutma ve entelektüel işlevlerin kaybı egemendir. Vasküler demans Alzheimer tipi demanstan daha iyi mizaçlıdır. Demans belirtilerine neden olan etmenlerin rehabilitasyonu olduğu taktirde, beyinde kalıcı zarar oluşmamışsa, belirtilerde duraklama ve hatta iyiye doğru gitme görülür.

Bunamanın oluşmasında genetiğin tesiri var mı ?
Hastalıkların oluşmasında, sağlam bir insanda hayat niteliğinin ve karakter özelliklerinin tanımlanmasında genetik yapının ve etrafın tesiri tıbben kanıtlanmıştır. Demanstan şüphelenilen hastada anne, baba ve yakın akrabalar denetlenmelidir. Bütün tersi, yakınlarında demans olanlar daha dikkatli olmalıdır.

Ailesinde bunama olanlar bu hastalıktan korunmak için neler yapmalı ?
Özellikle anne-babasında bunama olan şahıs ileriki yaşlarda bu hastalığa adaydır. Bu surattan hazırlıklı olmak gerekir. Korunmak için iyi beslenme, kumpaslı spor, çalışarak beyini devingen yakalamak, stresten uzak hayat tarzı özümsenmelidir. Unutkanlık bunamanın ilk bulgusudur. Orta ve ileri yaşta unutkanlık görülürse kesinlikle bir doktora müracaat etmek ve beyin işlevlerini hakimiyet ettirmek gerekir.

Sabah- Esra Tüzün

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=52176&cat=220&dt=2008/01/21

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.