Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uykusuz taşıt kullanmayın

24.03.2021
27

Uzmanlar anlatıyor bu bulgular oluyorsa uygun biryere çekin ve yatın Uzmanlar, direksiyon başında uykusuz ve bitkin taşıt kullanmanın en az içkili taşıt kullanmak kadar riskli ve …

uyku
Uzmanlar anlatıyor bu bulgular oluyorsa uygun biryere çekin ve yatın

Uzmanlar, direksiyon başında uykusuz ve bitkin taşıt kullanmanın en az içkili taşıt kullanmak kadar riskli ve en ehemmiyetli kaza sebeplerinden biri olduğunu belirtiyor. Özellikle tatil yolunda uzun süreli taşıt kullanan sürücülerin, gözlerin karıncalanması, ensede gerginlik, sırt sızıları, esneme, trafik işaretlerinin sıçranması ya da andırılmaması gibi bulgular ortaya çıktığında taşıt kullanmayı vazgeçip, uygun bir yerde yeterli uykuyu alıncaya kadar yatması öneriliyor.

Sivas Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Sorgulama Şube Müdürlüğü, son yarıyıllarda kentte alana gelen vefatlı ve yaralamalı trafik kazalarının büyük bir kısmının bitkin ve uykusuz taşıt kullanmaktan kaynaklandığını tespit edince harekete geçti.

Özellikle geçiş noktasında bulunan kentte son 1 ay içerisinde, şehir dışından gelen sürücülerin ve tatil yolundaki şahısların geçirdiği trafik kazalarında 19 yurttaşın hayatını kaybetmesi ve bu kazaların büyük bir kısmının bitkin ve uykusuz taşıt kullanmaktan kaynaklanması üzerine takımlar hazırladıkları kitapçıklarla sürücüleri uyarıyor.

Sürücülere yapılan ihtarlarda bitkin ve uykusuz taşıt kullanmanın en az içkili taşıt kullanmak kadar riskli olduğu ve en ehemmiyetli kaza sebeplerinden biri olduğu vurgulanıyor.

Uykusuzluğun tıpkı içki ve uyuşturucunun tesiri altındaki gibi sürücülük performansını negatif istikamette etkilediğini belirten yetkililer, direksiyon başındayken bitkinlik ve uykusuzluğun bulgularını ise şöyle sıralıyor:
”Gözlerin karıncalanması, ensede gerginlik, sırt sızıları, esneme, başı dik yakalamakta eforluk çekilmesi, gözleri belli bir noktaya odaklamada eforluk çekilmesi, trafik işaretlerinin sıçranması ya da andırılmaması.”

Hazırlanan kitapçığa göre, yapılan araştırmalarda 8-9 saatten fazla taşıt kullanıldığında bitkinlik ve dikkat bölmesine bağlı ciddi meselelerin başladığı belirtiliyor. Özellikle kamyon sürücülerinin bitkinliğe ve uykusuzluğa bağlı kazalara daha yatkın olduğu, vefatlı trafik kazalarının yüzde 13.9′unun ağır vasıta kazaları olduğu kaydediliyor.

Kazaların sabaha karşı yoğunlaştığı, özellikle sabahın ilk ışıklarının uykuyu tetiklediğinden gece çok acil olmadığı sürece yola çıkılmaması nasihat ediliyor.

Verilen bilgilere göre, vasati 16 saatten fazla uykusuz kalma neticesinde sürüş performansında ehemmiyetli derecelerde bozulmaların ve trafik güvenliği açısından ciddi risklerin başladığı kaydediliyor.
Yolculuk evveli ve yolculuk esnasında yenilen yağlı, baharatlı, aynı zamanda uykuya sebebiyet verecek yoğurt, ayran gibi gıda ve meşrubatlardan uzak durulması, daha hafif gıdalar ve uyarıcı meşrubatların seçim edilmesi öneriliyor.

Uykusuz ve bitkin taşıt kullanmaya bağlı kazaların genel özellikleri ise gece geç saatlerde alana gelen ağır kazalar olması, kazaya karışan tek taşıtın olması ve taşıtın yoldan çıkması, kazanın sürat limitinin yüksek olduğu yollarda alana gelmesi, sürücünün kazayı önleyebilmek için rastgele bir teşebbüste bulunamamış olması ve çoğunlukla vasıtada yalnız olması olarak özetleniyor.

Bu cins kazaların önlenmesi için direksiyon başına geçmeden evvel uykusuzluğa neden olan hastalıkların rehabilitasyon edilmesi, yeterli uykuyu almak için zamanın iyi tasarlanması, gece saat 12 ile sabah saat 6 arası olası olduğunca taşıt kullanılmaması, uykulu iken legal limitin altında dahi içki alınmaması, uyku getirici ve uyuşturucu tesiri olan ilaç rehabilitasyonu zamanınca taşıt kullanılmaması öneriliyor.

Direksiyon başında iken de kumpaslı aralıklarla mola verilmesi, günde vasati 8-9 saatten fazla taşıt kullanılmaması, bitkin ve uykusuz sezilmesi halinde taşıt kullanmayı vazgeçip uygun bir yerde yeterli uykuyu alıncaya kadar yatılması, 15-20 dakikalık uyku molalarının performansı artırdığı görüldüğünden yola devam etmeden evvel kısa uyku molası verilmesinin tehlikesiz sürüş açısından ehemmiyetli olduğu kaydediliyor.

Anadolu Ajansı

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=87107&cat=220&dt=2008/07/22

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.