Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uykusuzluk problemi kilo aldırıyor

08.05.2021
40
Uykusuzluk problemi kilo aldırıyor

Finli tahlilcilerin yaptığı araştırmalara göre uykusuzluk problemi kilo da aldırıyor. Bir gecede 5-6 saatin altında yatanların kilo vermede güçlük sürükleyebildiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, …

Finli tahlilcilerin yaptığı araştırmalara göre uykusuzluk problemi kilo da aldırıyor.

Bir gecede 5-6 saatin altında yatanların kilo vermede güçlük sürükleyebildiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, uyku ve kilo arasındaki bağı ortaya koyan çalışmalardan misaller verdi ve ne yapılması gerektiğini anlattı: Almanya Lübeck üniversitesinin Nöroendokrinoloji Kısmı’nün gecede rutin 12 saat yatan bir grup erkek üzerinde yaptığı araştırmada, bir gece uykusuz vazgeçilen bireylere ertesi günün sabahında zengin bir kahvaltı yedirildi. Tahlilciler bu grubun enerji tüketimlerini ölçtü hiçbir şey yapmadan kalori tüketme. Bu gruptaki erkeklerin enerji tüketmeleri iyi yattıkları gecelere kıyasla % 5 daha az ve yemek sonrası % 20 daha az olduğu tespit edildi.

Amerikan Kalp Vakfı’nın 2011’deki çalışmalarına baktığımızda, geceleri yalnızca 4 saat uyku yatan kadınlar 9 saat uyku yatanlara göre ertesi gün ekstra 329 kalori, erkekler ise 263 kalori daha fazla alıyor. Yeniden aynı vakfın başka bir çalışmasında, 11 gönüllü bir uyku merkezinde 14 gün geçiriyorlar. İlk periyodda geceleri 5.5 saat, öteki periyodda ise 8.5 saat uyuyorlar. Uykusuzluk sürükleyenler, aynı zamanda yüksek karbonhidratlı atıştırmalıkları seçiyorlar.

DAHA AZ UYKU VE DAHA FAZLA ACIKMA
Bu vaziyet, uyku ve kilo verme arasındaki en büyük bağdır. Şayet günde en az kesintisiz 7 saat uyku yatmıyorsanız bu başınıza gelen bir problem olacaktır. Eksik uyku ghrelin tesirini arttırır yeme hormonudur. Kilo alma ve vermeye gelince bu hormon ehemmiyetli bir rol oynar. Ghrelin iştahınızı açar, yağ üretimini çoğaldırır ve bedeninizin gelişmesini sağlar. Uykusuzluk aynı zamanda leptin hormonunun da salgılanmasına mani olur. Bu hormonun işlevi ise “Ben doydum, çatalı indir” anlamına kazanç. Leptin hormonu geceleri fazla salgılanır. Vücudunuzu yatarken “Yemek zorunda değilsin” diyen hormondur. Gündüz ise seviyesi düşer ve yemek yemeye, enerji almaya gereksinimimiz olur. Netice olarak yüksek leptin hormonu açlığımızı pas geçmemizi sağlar. Şayet uyku yatmazsanız, leptin seviyeniz dibe vurur.

BEDEN DAHA FAZLA YAĞ MEBLAĞ
Şikago Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar göre, 10 fazla kilolu ama sıhhatli insan 14 gün balans perhizine girmesinin ardından 7.5 saat ve 5.15 saat yattılar. Her iki periyodda da kobaylar vasati 2.99 kilo verdiler. Daha fazla yattıklarında ise 1.4 kilo yağ kaybettiler. Daha az yattıklarında ise yağ kaybı 0.5 kg oldu. Daha fazla yattıklarında ise açlık sezmediklerini söylediler. Yeterli yattıklarında ghrelin seviyeleri aynı kalırken, 5 saat yattıkları gecelerde ise ghrelin seviyelerinin % 9 çoğaldığı kollandı. Ghrelin aynı zamanda yağ yakaladığı için, tahlilciler neden az yatan insanları daha fazla kilolu olduklarını açıklıyor.”

Bilimsel olarak ispatlanmış olmasa da bazı uzmanlar, “yemekten 2 saat veya daha fazla müddette açlığınızı sezebilirsiniz bu vaziyette buzdolabına yanaşamadan yatağa gidin ve hoş bir uyku çekin” teklifinde bulunuyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.