Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uyuşturucu rehabilitasyonunda devrim

27.03.2021
16

Amerikalı analistler bağımlılığı ortadan kaldırabilecek bir aşı geliştirdi. Houston’daki Baylor Tıp Fakültesi’nde 1995’deri bu yana bu aşı üzerinde çalışan psikiyatri ve nöroloji Profesörü Thomas Kosten, aşının, …

Amerikalı analistler bağımlılığı ortadan kaldırabilecek bir aşı geliştirdi.

Houston ’daki Baylor Tıp Fakültesi ’nde 1995′deri bu yana bu aşı üzerinde çalışan psikiyatri ve nöroloji Profesörü Thomas Kosten, aşının, bağışıklık sisteminin uyuşturucuyu yabancı madde olarak kabul etmesini ve buna saldırmaya gerekli kılmasını sağladığını belirtti.

Hastaya uyuşturucunun, bedenin bunu tehdit olarak kabul edeceği bir prbitkieinle beraber farklı bir türevinin verildiğini anlatan Kosten, bedenin bunun üzerine antikor üretmeye başladığını kaydoldu. Aşının insanları uyuşturucu bağımlılığına düşme çıkmazından kurtarmak için umut olabileceğini belirten Kosten, aşının en çok kokain bağımlılığında faalliğinin tespit etildiğini, ancak metamfetaminler, eroin ve hatta sigara bağımlılığı için kullanılabilmesi için çalışmaların sürdürüleceğini ifade etti.

Bedenin almak istediği kokain ölçüsünü evreli olarak eksilttiğini kaydolan Kosten, uyuşturucu kullanıldığında bedenin antikor yapımının da çoğalacağını, kokain almaya devam edildiğinde, aşının tesirlerinin de giderek daha çok çoğalacağını anlattı. Kosten, kokain bağımlılığına karşı aşının testlerinde 3 aylık süreçte 5
enjeksiyonluk rehabilitasyon uygulandığını belirtirken, aşının Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi FDA tarafından onaylanabilmesi için daha büyük ölçekli deneyler yapılması gerektiğini kaydoldu.

Amerikalı analist, sigara bağımlılığına karşı bazı Avrupalı analistlerin eş aşı geliştirmekte olduklarını, ancak kendi aşılarının kokain için daha ileri olduğunu belirtti.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=53517&cat=220&dt=2008/01/30

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.