Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Uyuşukluk doğuştan olabilir

06.08.2021
14

Yürümenin kimilerine kolay, kimilerineyse güç gelmesinin altında genler uyuyor olabilir. Kuzey Karolayna Üniversitesi’nden bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları bir araştırmada, 6 kromozom bölgesinin fiziksel eyleme yatkınlıkla …

uyuşuk
Yürümenin kimilerine kolay, kimilerineyse güç gelmesinin altında genler uyuyor olabilir.

Kuzey Karolayna Üniversitesi ’nden bilim adamları, fareler üzerinde yaptıkları bir araştırmada, 6 kromozom bölgesinin fiziksel eyleme yatkınlıkla büyük miktarda alakalı olduğunu buldu.

Aynı takım, başka bir araştırmadaysa epistazi bir özelliğin, aynı özelliğin değişik olarak ortaya çıkmasını sağlayan birbirinin eşgeni olmayan genlerce etkilenmesi ya da eşgeni olmayan genlerin birbirlerini etkilemesi ismi verilen irsiyetsel bir tesir sayesinde farelerde fiziksel eylem seviyesini sorgulayan başka 17 genetik bölgeyi belirledi.Alakalı genlerin, farelerde değişik tavırlardan mesul olduğu ve bazı farelerin az, kimilerininse daha devingen olmasını sağladığı görüldü.
Analistler, bu neticelerin insanlar için bütün olarak geçerli olmayabileceğini ancak fiziksel eyleme yatkınlığın derecesinin irsiyetsel olabileceği mevzusunda fikir verdiğini belirttiler.

Eskiki araştırmaların genlerdeki farklılıkların, farelerin beyninde ehemmiyetli değişikliklere neden olarak, hayvanların fiziksel aktiflik seviyelerine ışık yakaladığını gösterdiğini söyleyen tahlilcilere göre, genlerin büyük bir kısmı, asaplar arasında mesajımı süratlendiren maddelerden olan dopaminin tertip edilmesinden mesul.

Mevzuya ait yazılar Physiological Genomics ve Journal of Heredity mecmualarında yayımlandı.

Anadolu Ajansı

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=86506&cat=220&dt=2008/07/18

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.