Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vejeteryanlık Sağlıklı mı ?

03.04.2021
14

Vejeteryan beslenmenin avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da öğrenilmesi gerekir. Et, balık ve kümes hayvanlarını harcamayanlara; süt mahsulleri, yumurta gibi gıdaları ise seçimli harcayanlara vejeteryan denir. Vejeteryan …

Vejeteryan beslenmenin avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da öğrenilmesi gerekir.

Et, balık ve kümes hayvanlarını harcamayanlara; süt mahsulleri, yumurta gibi gıdaları ise seçimli harcayanlara vejeteryan denir. Vejeteryan beslenmenin sağlık açısından avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunun öğrenilmesi gerekir. Peki bu avantajlar veya dezavantajlar neler? Vejeteryan beslenmeyi hayat şekli haline getirenler nelere dikkat etmeli? İşte cevaplar…
Anadolu Sağlık Merkezi ’nden Beslenme ve Perhiz Uzmanı Aytaç Ak ’ın verdiği bilgilere göre, vejeteryanlar 3 ana gruba ufalar;
Lakto-Ovo vejetaryenler: Hayvan eti tavuk, balık, kırmızı et yemezler ancak yumurta ve süt ürünlerini harcarlar. Vejeteryanların yüzde 80-90 ’ı bu grubu oluşturur.

Lakto vejetaryenler: Hayvan eti yemedikleri gibi yumurta, süt, yoğurt da harcamazlar.
Veganlar: Katı vejeteryan bu olan grup et, süt, yumurta harcamadıkları gibi hayvansal hiçbir gıda maddesini harcamazlar. Bal, dondurma, yoğurt, muhallebi gibi hayvansal mahsullerden yapılan gıda maddeleri bu cins vejeteryanların yasakları arasındadır.
Bu üç ana grubun dışında, ovo-vejetaryen süt harcamayıp, yumurta yiyen, pesketaryen hayvan eti olarak yalnızca balık harcayan veya semi-vejetaryen kırmızı et değil de beyazı harcayan gibi farklı gruplar da bulunmaktadır.

Vejeteryan Beslenme Sağlıklı mı?
Vejeteryan beslenmeyi tek başına iyi veya makûs olarak nitelemek doğru değildir. Avantajlarını, tehlikeli vaziyetlerini iyi inceleme etmek, yetersizliği olması mümkün gıda maddelerini iyi öğrenmek gerekir. Vejeteryan beslenenlerin yaşam vakitlerinin daha uzun olduğunu gösteren bir hayli araştırma bulunmaktadır.

Sık görülen hastalıklar için vejeteryanlığı değerlendirirsek; illet hastalık hastalığı açısından değerlendirildiğinde; vejeteryan beslenenlerin daha az illet hastalık olduğuna dair araştırmalar mevcuttur. Et içindeki homosistein, pişirme biçimleri ile okside olan yağ asitleri bir hayli illet hastalıke neden oksidan madde et tüketimi ile alınmış olur. Hayvanlara verilen hormonlar, antibiybitkiikler, kimyevi gıda bileşikleri hayvanların bitkilaklardan aldığı kimyeviler, etin illet hastalıkojen yükünü anlamlı derecede artırır. Ayrıca salam, sosis, sucuk gibi nitrat koyularak yapılan gıdalar illet hastalıkojen yiyeceklerdir.

Vejeteryanlar hem bu oksidan maddeleri almadıkları gibi anti oksidan E vitamini, C vitamini, karbitkienoidler, biyoflavonoidler alımları oldukça yüksektir. Bu maddeler illet hastalıki yasaklayan gıda maddeleridir.
En sık vefata neden olan kalp damar hastalıkları istikametinden de vejeteryan beslenmek avantajlıdır. Kalp damar hastalığının en ehemmiyetli tehlike kan kıymeti olan LDL kolesterolün makûs kolesterol vejeteryanlarda oldukça düşük olduğu ehemmiyetli araştırmalarda gösterilmiştir. Vejeteryan perhizindeki hayvansal doymuş yağ oranının az alımı, homosistein alınmaması, posa, antioksidanların yüksek harcanması bunun en ehemmiyetli sebeplerindendir.
Ayrıca vejeteryan olanlarda daha az kiloluluk, diş çürümesi görüldüğünü söyleyen araştırmalar da mevcuttur.

Vejeteryanlığın Mahzurları Var mı?
Vejeteryan beslenmenin avantajları kadar tehlikeleri de vardır. Öncelikle değerlendirilmesi gereken bu hastalıklarda et tüketiminin katkısı olduğu ama bu katkının etin natürel içeriğinden çok hayvanların geliştirilmesi, etin işlenmesi ve pişirilmesine kadar geçen süreçte hakikatleştirilen uygulamalardır.
İyi tasarlanmamış bir vejeteryan perhizinde et ve süt ehemmiyetli derecede bulunan Fe, riboflamin, B12, prbitkiein, kalsiyum, çinko gibi gıda öğeleri yetersizliği görülebilir. Bu da bazı tehlike grupları için risklidir. Bu tehlike grubuna hamileler, bebekler ve çocuklar girer.

Vejeteryan Olanlar Ne Yapmalı?
Vejeteryansanız öncelikle kan sayımı hemogram ile kanınızı bir defa değerlendirtmelisiniz. Bu değerlendirmede demir yetersizliği ve B12 bağlı kansızlık görülecektir. B12 vitamini yalnızca ette bulunur ve yetersizliği unutkanlığa ve asap sistemi hastalıklarına neden olur. Bu sebeple bir vejetaryan idrarındaki metil-malonik isyankarda baktırarak kendisinde böyle bir yetersizlik bulunup bulunmadığını hakimiyet ettirmelidir. Vegan stili vejeteryanlar ise bu incelemeye gerek dinlemeden B12 vitamin suplamentleri başlamalıdır.
Şayet halsizlik, bitkinlik, saç kaybı, ten döküntüleri, tırnak kırıkları, sık sık hasta olma, dudak–cilt lezyonları var ise ve vejeteryansanız bir uzmana danışmanız önerilir.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=42931&cat=220&dt=2007/11/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.