Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Vişne Suyu! Vişne suyunun bereketleri!

25.07.2021
36
Vişne Suyu! Vişne suyunun bereketleri!

Türkiye, vişne suyu imalinde en önde gelen ülkelerden. Öyleyse, vişne suyunun verimlerinden en çok biz faydalanmalıyız! Vişne suyunun bereketleri! Vitamin ambarı olan meyve suları, bizi bir hayli hastalıktan …

Türkiye, vişne suyu imalinde en önde gelen ülkelerden. Öyleyse, vişne suyunun verimlerinden en çok biz faydalanmalıyız!

Vişne suyunun bereketleri!
Vitamin ambarı olan meyve suları, bizi bir hayli hastalıktan gözetiyor. Bu meyve suları arasında vişne suyunun süper bir efora sahip olduğunu öğrenmekte fayda var. Öyle ki, vişne suyu vişneden daha da verimli!

İşte vişne suyunun bereketleri…

Türkiye ’de üretilen vişnelerden elde edilen meyve suyu konsantreleri, bedenin biyolojik saatini gözetip ritmini ayarlamakta tesirli olan melatonin hormonunun tertip edilmesinde rol oynayan bileşikleri, fazla ölçüde kapsıyor.

Pensylvania ve Rochester Üniversite ’lerinde görev yapan bilim adamlarının yağtığı araştırma, melatonin açısından zengin olan vişne suyunun kumpaslı iki hafta harcandıktan sonra uykusuzluğu gidermeye takviyeci olduğunu gösteriyor.

Bir kadeh vişne suyu günlük pbitkiasyum gereksiniminin yüzde 10′unu karşılarken, kaybedilen akışkan ve minarellerin yerine konmasına takviyeci oluyor.

Yapılan egzersizler adale sızılarına neden olabiliyor. Bu sebeple egzersizden evvel veya sonra içilen vişne suyu, içindeki pbitkiasyum ve C vitaminiyle adalelere enerji vererek bedene enerjiklik sağlıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ Yiyecek Mühendisliği Kısmında yapılan incelemeler, vişnenin meyve suyu halinin antioksidan açıdan daha verimli olduğunu ortaya koydu.

Vişne, meyve suyuna dönüştüğünde antosiyaninlerin verimliliği 3 kat çoğalıyor ve kapsadığı C vitamininin yüzde 60 ’ını gözetiyor.

Japon beslenme uzmanları tarafından, Tsuda Üniversitesi ’nde 2003 senesinde asıllaştırılan bir araştırmaya göre, hipoinsülinemi ve hipoglisemiye yol açabilen yüksek yağ kapsayan gıdaların verdiği mevzubahisi hasarlar, antosiyanin sayesinde dengelenebiliyor.

Mide ve karaciğerin kumpaslı olarak çalışmasına takviyeci olmasının yanı gizeme, bedende biriken fazla suyun dışarı atılmasında aktif rol oynuyor.

Damar sertleşmesini önlemeye, kan tazyikini tertip etmeye takviyeci oluyor.

Hafıza gelişimine ve akıl sarihliğine fayda sağlıyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.