Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yalanlanmak IQ seviyesini düşürüyor!

24.07.2021
22
Yalanlanmak IQ seviyesini düşürüyor!

Bir acayip araştırma daha ABD ’de Case Western Reserve Üniversitesi ’nden Roy Baumeister liderliğindeki bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, yalanlanmanın tesirlerini gözlemlemek için iki değişik yol izlendiği belirtildi. Neticeleri …

Bir acayip araştırma daha

ABD ’de Case Western Reserve Üniversitesi ’nden Roy Baumeister liderliğindeki bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, yalanlanmanın tesirlerini gözlemlemek için iki değişik yol izlendiği belirtildi.

Neticeleri New Scientist mecmuasının internet sitesinde yayımlanan araştırmada, evvel bir grup yabancının toplandığı, birbirlerini tanımaya başladıkları ve daha sonra dağıldıkları kaydolundu.

Bu gruptaki her bir katılımcıdan, gruptan hangi iki şahısla bir işte beraber çalışmak isteyecekleri soruldu ve gruptakilere, hiç kimse tarafından seçilmedikleri ya da öbür herkes tarafından seçildikleri söylendi.

Tahlilciler ayrıca, şahsiyet testi yapılan bir gruptakilere, yaşamda yalnız kalacakları veya dostları ve aileleriyle yaşayacakları söyleyerek, sahte geribildirim verdi.

Milliyet ’in haberine göre, araştırma izlenen her iki yolda da yalanlanan gruplarda saldırganlık puanlarının çoğaldığı, aynı zamanda IQ puanlarının aniden takribî yüzde 25 oranında, analitik düşünme maharetleriyle alakalı puanların da yüzde 30 oranında düştüğü kollandı.

Roy Baumeister, yalanlanan çocukların, saldırganlaşma meyli içinde olduklarının uzun zamandır aşinasını andırdırarak, araştırmanın neticelerinin, insan doğası hakkında çok şey anlattığını söyledi ve “İnsanlar gerçekten öbürleriyle iyi geçinmeye planlanmışlar, dışlandığınızda, bunun ehemmiyetli tesirleri oluyor” dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/587154-yalanlanmak-iq-seviyesini-dusuruyor

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.