Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yaz zatürresi öldürebilir

23.04.2021
6

İnsanların su kullanımının ve klimalarla temasının daha fazla olduğu yaz aylarında hastalığın görülme sıklığı çoğalıyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Ahmet Rasim …

zatürre
İnsanların su kullanımının ve klimalarla temasının daha fazla olduğu yaz aylarında hastalığın görülme sıklığı çoğalıyor.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, “legionella” bakterilerinin neden olduğu zatürre hastalığının, insanların su kullanımının ve klimalarla temasının daha fazla olduğu yaz aylarında sıkça görüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Küçükusta, legionella bakterilerinin neden olduğu Lejyoner Hastalığının ise, çok ağır ve özellikle de zamanında tanınıp rehabilitasyon edilmediğinde vefat olasılığı yüksek olan bir zatürre cinsi olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçükusta, yaptığı açıklamada, yaz aylarının gelişiyle beraber, yaz zatüresine karşı ihtarlarda bulundu. Küçükusta, daha çok bir kış hastalığı olarak öğrenilmesine rağmen, “legionella” bakterilerinin neden olduğu zatürrenin, insanların su ile ve klimalarla temaslarının daha fazla olduğu yaz aylarında da sıklıkla görüldüğünü bildirdi. Legionellaların, sakin sularda üreyen ve suyun havaya saçılması sırasında solunum yoluyla akciğerlere girerek zatürreye yol açan bir bakteri olduğunu belirten Küçükusta, “Legionella bakterileri, sakin sularda ürerler ve buradan su damlacıkları ile havaya karışarak insanlara bulaşırlar. bitkiel, iş merkezi, gökdelenler gibi büyük binaların havalandırma sistemlerinin su dağılmaları, havuzlar, su ambarları gibi civarlarda artan bakteriler, o binada bulunan pek çok insanda hastalığa yol açabilirler” dedi.

Prof. Dr. Küçükusta, sarih alanlardaki göl, ırmak, balçık, ve kaplıca sularındaki bakterilerin, havada hemen böldükleri için hastalık yapıcı özelliklerinin olmadığına işaret ederek, “Legionella bakterleri suyun içilmesi ile ya da insandan insana da bulaşmazlar. Legionella bakterilerinin üremesi için ideal ısı 40 derecedir ama 0-63 derece arasındaki ısılarda aylarca canlılıklarına gözetirler” diye konuştu.

LEJYONER HASTALIĞI VEFAT OLASILIĞI YÜKSEK BİR ZATÜRRE CİNSİ
Legionellaların başlıca iki değişik tipte hastalığa yol açtığını ifade eden Prof. Dr. Küçükusta şunları söyledi:

“Bunlardan biri Pontiac Ateşi ve öbürü de Lejyoner Hastalığı ’dır. Pontiac Ateşi, ani olarak yüksek ateş, baş ve yaygın adale sızıları, halsizlik gibi bulgularla gribal enfeksiyon gibi başlar. Bazı hastalarda öksürük, ishal, boğaz sızısı ve şuur fluluğu görülebilir, ancak bunlar çok şiddetli bulgular değildir. Pontiac Ateşi riskli değildir, rehabilitasyon edilmese dahi bir hafta içinde tamamen düzelmektedir. Lejyoner Hastalığı ise, çok ağır ve özellikle de zamanında tanınıp rehabilitasyon edilmediğinde vefat olasılığı yüksek olan bir zatürre cinsidir. Hastalık yüksek ateş, üşüme, titreme, kuru öksürük, halsizlik, iştahsızlık gibi bulgularla başlar. Kanlı balgam, bıçak batar stilde göğüs sızısı da olabilir. Birkaç gün içinde bunlara karın sızısı, bulantı, kusma, ishal gibi sindirim sistemi ve baş sızısı, uyuklama, balanssız hareketler, sanrılar, şuur fluluğu gibi muhtelif asap sistemi bulguları da ilave edilir. Bazı hastalarda idrar yolları kanaması ve diyalizi gerektirecek derecede böbrek eksikliği, karaciğer zararı ve akciğer ödemi de büyüyebilir.”

YAZ ZATÜRRESİ ERKEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR
Prof. Dr. Küçükusta, legionella bakterilerinin neden olduğu zatürrenin, erkeklerde, sigara içenlerde, içkilerde, kalp ve damar hastalığı, kronik bronşit, şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi bazı hastalıkları olanlar ile bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda daha sık görüldüğünü ve daha ağır izlediğini belirtti.

Küçükusta, hastalığın rehabilitasyonu ve korunma yollarına ait şunları söyledi: “Legionella bakterilerine karşı çok tesirli antibiybitkiikler vardır. Ehemmiyetli olan tanının gecikilmeden konması ve uygun rehabilitasyonun hemen başlanmasıdır. Rehabilitasyon süresi hastanın tüm şikayetleri ortadan kalksa dahi 3 haftadan az olmamalıdır, aksi takdirde hastalığın yinelemesi olasılığı vardır. Bu ciddi ve ölümcül zatürrelerin önlenebilmesi için, bakterilerin bulunabileceği civarların tespit etilmesi ve uygun biçimde dezenfeksiyonu çok ehemmiyetlidir. Havalandırmam sistemlerinin su bulunan kısımları, su ambarları, kapalı alanlardaki havuzlar, duş başlıkları ile bazı tıbbi aletler bulaşıcılık açısından dikkatle hakimiyet edilmelidir. Acil vaziyetlerde, suyun 70 derece üzerinde ısıtılması ve muslukların, duş başlıklarının, tazyikli sıcak su ile 30 dakika müddetle yıkanması en çok müracaat etilen usullerdir.”

ANKA

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=79527&cat=220&dt=2008/06/10

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.