Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yılbaşı hindisine dikkat

28.04.2021
8
Yılbaşı hindisine dikkat

Afiyetle yediğiniz yemek mesele çıkarmasın Afiyetle yediğiniz hindi letarji olarak öğrenilen tembelliğin ve uyku sersemliğinin mesulü olabilir. Çoğu insan hindi yedikten sonra üzerlerine mahmurluk çöktüğünden ve …

Afiyetle yediğiniz yemek mesele çıkarmasın

Afiyetle yediğiniz hindi letarji olarak öğrenilen tembelliğin ve uyku sersemliğinin mesulü olabilir. Çoğu insan hindi yedikten sonra üzerlerine mahmurluk çöktüğünden ve uyku haline girdiklerinden şikâyetçidir. Bu mevzu üzerine yapılan araştırma şikayetin asıl nedenini ortaya koyuyor…

Hindi eti triptofan olarak öğrenilen ve beden için hayati ehemmiyeti bulunan bir amino asit kapsıyor. Ölçüyü oldukça fazla olan bu prbitkiein beden tarafından üretilemiyor ve dışarıdan alınması gerekiyor. Triptofan serbitkionin olarak öğrenilen ve beyin üzerinde hafifletici ve durgunlaştırıcı tesiri bulunan bir nörbitkiransmiterin imalinde ehemmiyetli bir rol oynuyor.
1990 ’lı senelere kadar triptofan dayanakları uyku problemi sürükleyen hastalar tarafından yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak bu ürün Japonya ’da hasarlı maddeler kapsayan biçimiyle piyasaya sürüldükten ve vefatla sonuçlanabilecek olaylara neden olduğundan Amerikan Besin ve İlaç Dairesi tarafından menedilmişti.

Ancak asıl tamamen bir yanlış anlaşılmadan kaynaklanıyor. Triptofanın yatıştırıcı bir tesire yol açması için tamamen aç karna alınması gerekiyor. Yılbaşı yemeğinden bahsediyorsak elbette yalnızca hindi yenilmiyor. Sebzeler, tatlılar, meyveler ve daha bir çok muhtelif yiyecek kocaman bir masanın çevresinden sabırsızlıkla harcanıyor. Bu sebeple hindiye bağlı olarak uyku meseleyi yaşamanız içerisindeki maddeden kaynaklanıyor olamaz.

Peki o zaman bu kadar insan yanlış mı seziyor?

Hayır; ancak bu uyku sersemliğinin apayrı bir açıklaması var: Fazla yemek…

Milliyet Gazetesi ’nde yer alan habere göre, yılbaşı ve bayramlar gibi özel zamanlarda yemek masası sıradandan çok daha fazla muhteliftir, ve pilavlar, etler, sebzeler, tatlılar ve tuzlular gözümüzün önünde sıralanmıştır. Farkına varmadan ve bazen de ısrar neticeyi fazla seviyede yenilen yiyecekler midenin genişlemesine, değişik uzuvlara baskı yapmasına neden olur. Metabolizmanız midenin fazla çalışabilmesi için değişik etkinlikleri yavaşlatır ve böylece uykunuzun geldiğini düşünürsünüz. Bu sebeple yavaş yavaş yemek, sindirime takviyeci olacak yiyecekler harcamak ve hududunuzu öğrenmek uyku meselenize çözüm olacaktır.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/581649-yilbasi-hindisine-dikkat

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.