Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yüksek Tansiyonda ‘İnme’ Tehlikeyi

28.04.2021
26

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol, yüksek tansiyonlu hastaların yüzde 83’şanın, ilk 10 senelik süreç için yüzde 5’deri fazla inme tehlikeyi taşıdığını belirtti. Prof. …

Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Çetin Erol, yüksek tansiyonlu hastaların yüzde 83′şanın, ilk 10 senelik süreç için yüzde 5′deri fazla inme tehlikeyi taşıdığını belirtti.

Prof. Dr. Erol, 20′nci asır başlarında kalp ve damar hastalıklarından vefatın yüzde 10′un altında olduğunu, 21′inci asrın başında bu oranın gelişmiş ülkelerde üçte bire, büyümekte olan ülkelerde ise yüzde 25′e çıktığını söyledi.

Kalp ve damar hastalıklarının tüm dünya genelinde sakatlık ve vefatların en ehemmiyetli sebebi olduğunun kabul edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Erol, 1990 senesinde yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de 1 milyon 640 bin kalp hastası bulunduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Erol, 1990 senesinden bu yana geçen vakit içinde koroner kalp hastası rakamının 2.8 milyona yükseldiğini, kalp hastalığına bağlı vefatların 45-74 yaş grubundaki erkeklerde binde 8.2, bayanlarda binde 4.3 olduğunu dile getirdi.

Yüksek tansiyonun, kalp-damar hastalıkları tehlike etkenleri arasında en yaygını olduğunu belirten Prof. Dr. Erol, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından 2003 senesinde ülke çapında 26 şehrin kent ve kırsal bölgelerinde yapılan araştırmaya göre, 18 yaş üzeri yetişkin popülasyonda yüksek tansiyon görülme sıklığının yüzde 31.8 olduğunu söyledi.

Bayanlarda daha yüksek
Prof. Dr. Erol, bu oranın bayanlarda yüzde 36.1, erkeklerde ise yüzde 27.5 olduğuna dikkat çekti:

”Yüksek tansiyon, yaşla beraber çoğalış gösteriyor ve 40-79 yaş arasındaki her yaş grubunda bayanlarda, hipertansiyon erkeklere oranla daha sık görülüyor.

Çalışmanın sonunda Türkiye’de takribî 15 milyon hipertansiyon hastası bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca 30 yaşını aşkın her 10 sıhhatli erişkinin birinde, yüksek kolesterol tespit edilmiştir.”

Prof. Dr. Erol, Türk Kardiyoloji Derneği ‘Hipertansiyon Çalışma Grubu’ tarafından ise ‘Türk Hipertansif Hastalarda İnme Tehlikeyi’ araştırması yapıldığını, araştırmaya göre yüksek tansiyonla hastaların yüzde 83′nün, ilk 10 senelik vakit içinde inme tehlikesinin yüzde 5′deri yüksek olduğunu, 10 senelik inme ihtimali gruplarının dağılımının ise cinsiyete göre araştırıldığında, inme oranının bayanların yüzde 50′de, erkeklerin ise yüzde 76′nda yüzde 10′dan daha yüksek olduğunu söyledi.

Her sene en az 4.9 milyon birey
Prof. Dr. Erol, dünyada her sene en az 4.9 milyon bireyin sigara kullanımı sebebiyle yaşamını kaybettiğine de dikkat çekti:

”Sigara kullanımı, koroner atardamar hastalığı için düzenlenebilen en ehemmiyetli tehlike etkenidir. Sigarayla ilişkili vefatların yüzde 35-40′nı, koroner kalp hastalıkları oluşturmaktadır.

Günde 1-4 adet sigara içenlerde bile koroner kalp hastalığı tehlikeyi çoğalmaktadır. Sigarayı vazgeçen fertlerde, vazgeçmeyenlere göre kalp ve damar hastalığına bağlı vefatlar yüzde 36 oranında eksilmektedir. Sigara dumanına pasif olarak maruz kalmak dahi koroner damar dolaşımında bozukluğa yol açmaktadır.

Türkiye’de 17 milyon bireyin sigara içtiği, senede 100 bine yakın insanımızın sigaraya bağlı sebeplerden can verdiği öğreniliyor. 30 yaşın üzerindeki her iki erkekten ve her iki bayandan biri sigara içiyor.

Hem koroner vaka tehlikesini hem de tüm sebeplere bağlı vefat tehlikesini 2 kat yükselten sigara tiryakiliği, erkeklerde eksilme, bayanlarda ise çoğalma meyli göstermektedir. Ülkemizde TÜMAR çalışmasında kalp krizi geçiren erkeklerin yüzde 55′nin sigara içtiği tespit etilmiştir.”

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=2500&cat=220&dt=2006/10/09

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.