Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

“Yumurta dondurma alanındaki büyümeler sürat kazandı’’

29.04.2021
25
“Yumurta dondurma alanındaki büyümeler sürat kazandı’’

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik, yumurta dondurma harekâtı hakkında bilgi verdi. Bir kadının doğurganlığını ileri yaşlara taşıması anlamına gelen yumurta dondurma tekniğinin, uzun senelerdir uygulandığı ancak bu alandaki büyümelerin son 15 senede sürat kazandığını aktardı.

Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik, yumurta dondurma harekâtı hakkında bilgi verdi. Bir kadının doğurganlığını ileri yaşlara taşıması anlamına gelen yumurta dondurma tekniğinin, uzun senelerdir uygulandığı ancak bu alandaki büyümelerin son 15 senede sürat kazandığını aktardı.
Uzmanlar, yumurta dondurmayı tasarlayan bayanlar için tıbbi açıdan en uygun yarıyılın 25-38 yaşlar arası olduğunu dikkat topluyor. Geç kalınması vaziyette ise analık kısmeti süratle eksiliyor. Günümüzde pek çok bayan, tıbbi ve sosyal sebeplerle yumurta dondurma operasyonuna gereksinim dinliyor. Bahçeci Tüp Bebek Merkezi’nden Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burçak Erzik, yumurta dondurma harekâtı hakkında bilgi verdi. Bir kadının doğurganlığını ileri yaşlara taşıması anlamına gelen yumurta dondurma tekniğinin, uzun senelerdir uygulandığı ancak bu alandaki büyümelerin son 15 senede sürat kazandığını aktardı.
2004’te bu usulle elde edilen ilk teşebbüste 80 yumurta arasından bir tanesi hamilelik sağlayamaya uygundu açıklamasını yapan Op. Dr. Burçak Erzik, ’’Geçmişte yavaş dondurma tekniğinin seçim ediliyordu. Yumurta, hem hacim olarak büyük hem de akışkan içerikli olması sebebiyle dondurma ve çözdürmede ciddi kayıplar yaşanıyordu. Daha sonra geliştirilen süratli dondurma tekniğiyle, hamilelik sağlayacak nitelikte yumurtalar elde edilmesi açısından daha büyük bir adım atıldı’’ biçiminde konuştu.
’’Tıbbi raporla ispatlamak gerekiyor’’
Op. Dr. Erzik laflarına şöyle devam etti: ’’Türkiye’de yumurta dondurma harekâtı, muhakkak şartlar altında reelleştiriliyor. Şartları; kadının bekar olması, yumurta rezervlerinin eksilmesi ya da yumurtalıkların hasar göreceği bir rehabilitasyon altında bulunması ve bunun tıbbi raporla ispatlamak gerekiyor. Sıhhatli bir bayan ile radyoterapi ve kemoterapi rehabilitasyonu alan kanser hastalarına uygulanan protokoller değişik.”
Protokoller hakkında bilgi veren Op. Dr. Erzik, ’’Rutin süreçte, adet döngüsünün ikinci gününde yumurtalıklarda muhakkak rakamda foliküller ortaya çıkıyor. Verilen hormonlar, bu folikülleri geliştiriyor, 10-12 günlük yumurta stimülasyon süreci yaşanıyor. Ardından yumurtalar bir araya gelip, donduruluyor. Kanser hadiselerinde ise vakit çok kısıtlı zira tanı konduğunda, hemen rehabilitasyona başlamak gerekiyor. Ama yumurtayı dondurmak için bireyin adet döngüsünün başında olması, 10 gün hormon rehabilitasyonu uygulanması ve yumurta bir araya gelmesi koşul. Bu süreçte radyoterapi ve kemoterapi verilemiyor. Tanıdan sonra cerrahi süreç başlayacak ve hemen kemoterapi verilmeyecekse, bu sırada hastanın 10 gün sürecek hormon rehabilitasyonu almasında bir mahzur yoksa, yumurta bir araya gelip, dondurabiliyor. Şayet böyle bir zaman yoksa ancak bayan yumurtlama süreci içindeyse, kazara büyüyen olgun yumurtayı çatlamadan alıp, dondurmak da olası’’ dedi.
’’Tasarılarınızı iyi yapın’’
Tıbbi açıdan 25-38 yaşlar arasının bayanların en doğurgan oldukları yarıyıl olduğunu aktaran Op. Dr. Erzik, ’’45-46 yaşından sonra ise doğurganlığın kalmadığı kabul ediliyor. Bilimsel çalışmalara göre, yumurta dondurmanın ideal yaşı, kadının en doğurgan olduğu yarıyıl. Bayanların hamilelik isteklerini 35 yaşından sonraya vazgeçmemeleri, yumurta dondurmayı düşünüyorlarsa tasarılarını en fazla 38 yaş ile hudutlandırmalarında fayda var. Bir grup bayan özellikle 38’li yaşlarda yumurta dondurma harekâtlarına başlıyor. Bir grup ise 42-43 yaşlarda bunu yapıyor. Ne Yazık Ki neticeler yararlı olmayabiliyor zira tüp bebek rehabilitasyonlarında hamilelik oranları 38’li yaşlardan itibaren bayanlar için eksiliyor ve her sene çok ciddi oranlarda düşmeye devam ediyor. 30-32 yaşındaki bir bayana uygulanan tüp bebek rehabilitasyonunda alınan 12-16 tane yumurtanın bir tanesi canlı bebeğe eşdeğerdir. 40-42 yaşlarındaki bir kadının yumurta havuzunda ise 30-40 yumurta bulunması gerekir’’ diye konuştu.Havada takla attı! Vahim anlar kamerada!Burun dolgusu hakkında öğrenmeniz gerekenlerHasta-fizyoterapist eşleşmesi bakım niteliğini yükseltti

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.