Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Yüzyılın icadı: Sağlıklı çikolata!

10.04.2021
53
Yüzyılın icadı: Sağlıklı çikolata!

Kilo aldırmayacak, kalp hastalıkları ve diyabetle baş edecek… Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı sağlıklı çikolata sayesinde bir yandan tatlı ihtiyacınızı karşılarken diğer yandan hastalıklarla savaşta önemli bir …

Kilo aldırmayacak, kalp hastalıkları ve diyabetle baş edecek…

Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı sağlıklı çikolata sayesinde bir yandan tatlı ihtiyacınızı karşılarken diğer yandan hastalıklarla savaşta önemli bir silah kazanacaksınız.

Uzmanlar yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştıkları proje ile kalp hastalıkları ve diyabet ile savaşacak çikolata geliştirmeyi planlıyor. Üstelik bu çikolata kilo aldırmayacak.

Bilimadamları bunu sağlıklı kakao tıohumları ile sağlayacak.Bu tohumlar kan basınıcını düşürerek kalp sağlığını koruyan flavonol kimyasalları içeriyor.

Uzmanlar yüksek flavonol içeren tohumlar üretebilmesi için kakao ağaçlarının DNA’sını değiştirecek. Bu çikolata ayrıca sağlıklı yağlar da içerecek. Zaman’dan Merve Tunçel’in haberine göre, projenin mimarlarından Kaliforniya Üniversitesi Profesörü Howard-Yana Shapiro, Mars adlı tatlı firmasından araştırmaları için tam 6 milyon Euro (yaklaşık 12 milyon Türk Lirası) aldı.

Profesör Shapiro, bu rüyanın hemen gerçekleşemeyceğini, bunun için zamana ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Araştırmanın 5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülüyor.

Araştırmaya ayrıca bilgisayar devi IBM ile Birleşik Devletler Tarım Departmanı da destek veriyor.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/573732-yuzyilin-icadi-saglikli-cikolata

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.