Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zahterin yararları nelerdir! Zahter çayının hiç bilinmez verimleri…

20.03.2021
41
Zahterin yararları nelerdir! Zahter çayının hiç bilinmez verimleri…

Osmanlıdan günümüze kadar bir kültür olarak gelen zahter nebatı hem çay hem de kahvaltılık olarak kullanılıyor. Narin, güzel kokusuyla zahter yaygın olarak Doğu Avrupa ve Amerikan mutfaklarında kullanılan popüler bir ot haline gelmiştir. Peki zahterin yararları nelerdir? Hangi hastalıklara iyi kazanç?

Zahter özel olarak yetiştirilen bir kültür mahsulü olmayıp yabani olarak kendiliğinden yetişir. Çimenlik tarla kenarlarında, orman kıyılarında ve meralardaki karınca yuvalarının üstünde yaşam bulur. Kekiğe olan eşliğiyle öğrenilen zahter yaraları iyileştiriyor, asapları kuvvetlendiriyor. Bu inanılmaz nebat böbrekleri hastalıklara karşı gözetiyor… Özellikle salatalara lezzet kalmak emeliyle ve kahvaltılarda sıklıkla harcanmaktadır. Zahterin insan sıhhati için pek çok verimi de bulunduğundan insanlar yoğun olarak zahteri harcamaktadır. ZAHTERİN YARARLARI NELERDİR?

– Zahter nebatı öksürüğe karşı verimlidir.Öksürüğün kesilmesine karşı takviye sağlamaktadır. Zahter çayı da öksürüğe karşı kullanılmakla beraber boğaz sızısını gidermekte de verimlidir.

– Özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı savaşır,bedenin direncini çoğaldırır ve gribi rahatlatır.   – Zahter tüketimi yaparak ya da zahter suyu ile gargara yaparak ağız içi ve diş sağlığınıza gözetebilirsiniz. Antioksidan özelliği sayesinden zahter, ağız içini dezenfekte eder ve ağız içinde güzel bir koku vazgeçer.

– Mikrop öldürücü özelliği vardır. – A vitamini bulundurmasıyla hem göz sıhhati için hem de solunum sistemi için verimlidir.
– Zahter, kanserli hücre artmasını yasaklayıcı ve durdurucu tesir gösterdiğinden, kanser tehlikesini eksiltmeye destekçi olmaktadır. – Kapsadığı vitamin ve minerallerin yanında lifli bir gıda olan zahter bu özelliği sayesinde bağışıklığı takviyeler.

– İdrar söktürür. Hazmı basitleştirir, Bağırsak hastalıklarına karşı şifa sağlar. – Güzel bir kokuya sahip olan zahter, cilt pakliği ve sıhhati için ehemmiyetlidir. Zati kırmızı kekik yağı, parfüm, sabun, kozmetik ve diş macunu içeriğinde de bulunduğu için, hoş bir cilt elde etmenize de destekçi olacaktır. 

– Zahter aynı zamanda enerji veren bir gıdadır. Bedenin enerjikleşmesini sağlayan zahter, uyarıcı tesiriyle bedenin gücünün yine kazanılmasını sağlamaktadır.

ZAHTER ÇAYI YAPILIŞI Zahter çayı, ülkemizde özellikle Gaziantep ve Hatay yörelerinde oldukça fazla harcanan bir meşrubattır. 1. Bir çay süzgecinin içerisine bir tatlı kaşığı zahteri koyun.
2. Kadehe koyacağınız sıcak suyu bu süzgeçten geçirin.
3. İlk geçirdiğiniz suyu dökmenizde fayda var, arınılmış olur.
4. Limon, bal veya şeker kullanarak tatlandırıp, afiyetle içebilirsiniz. Ek olarak şunların öğrenilmesinde de fayda vardır:

-Hamile bayanların ve emzirenlerin zahter harcamamaları önerilmektedir.
-Guatr hastalığı olan şahıslar uzman bir hekime danışmadan harcamamaları önerilir.
-İlaç kullanan fertler zahter nebatını harcamadan evvel yeniden aynı biçimde uzman bir hekime müracaat etmeleri görüşlerini almaları gerekmektedir. GIDA BEDELİ Karbonhidrat g 19.04
Protein g 3.03
Yağ g 6.7
Lif g 4.62
Kolesterol mg 0
Sodyum mg 389.45
Potasyum mg 540.78
Kalsiyum mg 113.82
Vitamin A iu 1257.47
Vitamin C mg 82.31
Demir 4.01

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.