Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

‘Zayıflamak ’ illet hastalıke iyi geliyor

03.08.2021
46

Zayıflamak için yapılan mide küçültme operasyonlarının, illet hastalık tehlikesini yüzde 80 eksilttiği ileri sürüldü. Los Angeles Times gazetesinde çıkan habere göre, Kanadalı bilim adamlarınca yürütülen araştırmada, en …

Zayıflamak için yapılan mide küçültme operasyonlarının, illet hastalık tehlikesini yüzde 80 eksilttiği ileri sürüldü.

Los Angeles Times gazetesinde çıkan habere göre, Kanadalı bilim adamlarınca yürütülen araştırmada, en yaygın illet hastalık cinslerinden oluşan göğüs ve sütun illet hastalıki zayıflama operasyonu geçiren hastalarda sırasıyla yüzde 85 ve yüzde 70 oranında eksilme oldu.

Gazete, Ağustos 2007 ’de bu operasyonlar üzerine yapılan son çalışmanın, illet hastalıklerin tam cinslerinde vefatları eksilttiği istikametindeki iki araştırmanın belirtilerini doğruladığını yazdı.

Buna rağmen haberde, Amerika Birleşik Devletleri ’deki Cedars-Siani Tıp Merkezinden Dr. Edward H. Philips ’ın neticelere kuşkuyla yanaştığı belirtilirken, illet hastalık gelişiminin uzun zaman aldığı ve hastaların yalnızca 5 yıldır izlendiği biçimindeki görüşlerine yer verildi. Philips, zayıflama operasyonundan evvel hastaların çok yaygın olarak mamografi, kolonoskopi ve endoskopi muayeneleri yaptırdıklarını belirtirken, “belki de illet hastalıkli olmayan hastalar seçiliyor” biçiminde konuştu.

Araştırmayı yürüten takımdan Dr. Nicolas Christou ’nun ise, Philips ’e karşı çıkarak çalışmanın yapıldığı Kanada ’da bu cins taramaların standart bir sağlık hizmeti olmadığını belirterek, bazı hastaların çalışmanın başlamasından 15 sene evvel operasyon geçirdiklerini ve illet hastalıkin büyümesi için bolca zaman olduğunu söyledi.

Geçen yıl 205 bin Amerikalı ’nın zayıflama operasyonu yaptırdığı ve bu sayının her yıl yüzde 5 oranında artığı bildiriliyor.

Kaynak: http://www.guncel.net/saglik/2008/06/21/zayiflamak-illet hastalıke-iyi-geliyor.htm

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.