Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zayıflamanın 8 yolu

12.08.2021
18
Zayıflamanın 8 yolu

Dış etmenlere karşı kalkan oluşturun, kilolarınızdan kurtulun! İşte usuller… Gerçek mesele kilolu olduğunuzu fark edip artık bir şeyler yapmaya karar verdikten sonra başlıyor. Diyelim ideal kilonuzu …

Dış etmenlere karşı kalkan oluşturun, kilolarınızdan kurtulun! İşte usuller…

Gerçek mesele kilolu olduğunuzu fark edip artık bir şeyler yapmaya karar verdikten sonra başlıyor. Diyelim ideal kilonuzu buldunuz ve bu kiloya inmek veya hep aynı vaziyette kalmak istiyorsunuz ama çok azımız bunu gerçekten becerebiliyor. Ancak bir başka nokta daha var, fazla yememize neden olan dış etkenler… Bunlar da en az iştahımız kadar rol oynuyor. Besinlerin sunuluş biçimi, porsiyonlar, kutu boyları, tabak boyları hep istediğimizden fazla yememize neden oluyor. Şayet yalnızca acıktığımız zaman yesek ve doyduğumuzda durabilsek obezite meseleyi kalmazdı. Uzmanlar bu cins fazla yemeyi tetikleyen etmenlerin farkında olmanızı öneriyor. Perhiz yapmamızı sabbitkie eden bu dış etmenleri öğrenirsek onlara karşı koymamız olası olacaktır.

Kokular size sürükler
Fazla kalori ve fazla kilo almamıza neden olan 8 neden var. Bunları yaşamınızdan çıkartarak ya da bunlara karşı tedbir alarak çok daha formda olabilirsiniz.
1. Görüntü, ses ve kokular: Kızartılan sucuk kokusu, ızgaranın veya patlamış mısır aygıtının sesi veya hudutsuz yiyecek reklamları fazla yemeğe neden olabilir. Kokular size sürükler.
2. Farkında olmadan yemek: Televizyon, sinema, bilgisayar veya kitap okumak gibi rastgele bir şeyle meşgulken ağza kesintisiz bir şeyler götürülür. Yemek dışında başka şeylerle uğraşmak, o anda yediğinize dikkat etmeyeceğinizden fazla yemenize yol açar. Yalnızca yemeğe konsantre olursanız, daha iyi tat ve neşe alır ve daha ivedi doyarsınız. Yemek duyularınıza değmelidir, yalnızca ağızı ve mideyi doldurmak yetmez.
3. Her yerde yenilecek bir şeyler bulunması: Metroda, benzin istasyonlarında, her yerde yenilecek bir şey bulmak olası. Yemek gözümüzün önünde ise daha çok yiyoruz. bitkiomatlardan, çekmecedeki şeker ve çikolatalardan uzak durun.

Fast-Food ’u unutun
4. Fast-food lokantalar: Ucuz, süratli ve kolay ulaşılabilir bu cins yerler daha çok yemeği teşvik ediyorlar. Fast-food yemenin bir hasarı da şu; bir zaman sonra tam tatlar karışıyor ve yavanlaşıyor. Arada aradığınız tadı bulmak için de daha fazla yemeniz gerekiyor. Bu cins yerlere haftada bir defadan fazla gitmeyin ve gittiğinizde tavuk ve salata çeşitlerini seçim etmeyi deneyin.
5. Porsiyon ebatları: Lokanta veya marketlerde, porsiyon ölçüleri giderek çoğaldırılıyor ve bu olağan porsiyonmuş gibi idrak edilip, harcanıyor. Gereksiniminizi siz tanımlayın. Önünüze konulan ölçüye göre yemek yemeyin.
6. Dev kutu boyları ve ambalajlar: Büyük boy mahsuller indirimli veya maliyet avantajlı gibi sunuluyor. Biz de onları satın alıyor ve daha çok yemiş oluyoruz. Esrarengiz bir araştırma neticesine göre; şayet büyük bir koliden yerseniz, ufak boylara göre yarı yarıya daha çok yiyorsunuz! Öncelikle istirahat ederken, televizyon karşısında veya bitkiururken bir şeyler yeme alışkanlığını terk edin. Böyle zamanlarda çayı seçim edin. Koliden yemek yerine, bir kaba koyarak, ölçerek yiyin.
7. Tabak boyları: Şayet büyük boy tabak kullanırsanız daha çok yersiniz. Oysa ufak boy mutfak eşyası kullanmak hem daha çok göz doyuruyor, hem de daha yavaş yemeğe yol açıyor.
8. Yemek spektrumu ve sarih büfeler: Şayet fazla alternatifiniz varsa, elinizde olmadan bu alternatiflerin hepsini tatma meyline girersiniz. Spektrum elbette ki iyidir ancak tercihleriniz sıhhatli yiyeceklerden oluşmalıdır. Sebze, meyve, az yağlı süt mahsulleri, hububatlar ve kepekli mahsuller her zaman bu sıhhatli alternatifler arasında yer alacak olan başlıca besinlerdir.

Dr.Metin Okucu – Sabah

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=56764&cat=220&dt=2008/02/20

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.