Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Zayıflayacağım diye eziyet sürüklemeyin

28.04.2021
21

Sıhhatli kilo vermek için yapmanız gerekenleri Prof. Dr. Yıldız Batırbaygil yazdı. Prof. Dr. Yıldız Batırbaygil HABERTURK.COM okurları için yazıyor Bu yaz yeniden sebze, salata ağırlıklı perhizler …

Prof. Dr. Yıldız Batırbaygil Sıhhatli kilo vermek için yapmanız gerekenleri Prof. Dr. Yıldız Batırbaygil yazdı.

Prof. Dr. Yıldız Batırbaygil HABERTURK.COM okurları için yazıyor
Bu yaz yeniden sebze, salata ağırlıklı perhizler yaptınız veya yaptırıldınız mı ? Mideniz şu anda ne vaziyette çok merak ediyorum… gaz sancılarınız yok mu ? Bir ölçü agresif oldunuz mu ? Hep aç mı geziyorsunuz ? Televizyonda veya bir mecmuada nefis bir yemek görünce mide salgılarınız harekete geçip, onu yiyemeyeceğiniz için mutsuz oldunuz mu ? Diyelim 5- 10 kilo verdiniz. İlk 2 kiloyu verdiğinizde birden kendinizi çok cılız sezip hemen dar pantolonlar bayanlar için giymeye başladınız mı ? Çevreye karşı çok istemli ve mutluymuşsunuz gibi rol yapıp verdiğiniz kilolar kadar istem kilonuzu mu hesapladınız ? 2- 3 kilo cılız ama mutsuz bir yaz mı geçirdiniz ? Hiç kendinize şu suali sordunuz mu ? Şayet otla kilo verilseydi inekler hep cılız olurlardı, siz hiç cılız inek gördünüz mü ? Siz makine misiniz ? Televizyona biri çıkıyor şunu yiyin aman, bunu yemeyin diyor. Şu yağı kullanın, aman şunları kullanmayın. Hiç anlam süzgecinden geçirmeden televizyondaki şahsın neyin reklamına dahi taşıtı olduğunu düşünmeden saldırıyorsunuz o besinlere. Hepsi tatava… Ne istiyorsanız yiyin, zira tabiat şayet onları sizin için sunmuşsa hepsini yiyebilirsiniz. Ama birinci kaide fazlaya kaçmamak, ikincisi insan bedeni 3 öğüne göre programlanmış bu öğünleri sıçramamak, üçüncüsü ve belki en ehemmiyetlisi ne yerseniz yiyin neşeyle yiyin. Yemeğe hürmet ve sevgi gösterin ki içindeki akışkanların yapısı bozulmasın Bunun açıklamasını size bir dahaki rakamda yapacağım. Büyük tabaklarda yemek yemeyin, minik tabaklar alın ve doldurup yiyin. Unlu besinlerde fazlaya kaçmayın ve en ehemmiyetlisi çok uzun çiğneyin. Sık sık ve az yiyin. Hareket edin ama bunları zevkle yapın, eziyetle değil. Görün bakalım neler olacak. Kafanızdan rejim sözünü çıkartın. Bekleyin ve görün. Bu arada bol bol su için ve bunlardan kısa müddette medet ummayın.

Ben çok az yatan bir insanım. Gecede 3 -4 saat yatarım ve uykuda geçen zamana çok acırım. Zira geceler çok üretkendir. Geceleri insan çok faydalı olur. Yazılarımı, işlerimin çoğunu sabaha karşı yaparım. En içten dualarımı sabah ezanı sırasında okurum. Harikulade bir suskunluk ve sır vardır gecelerde. Yataktan kalkar kalkmaz en sevinç aldığım iş bir Türk kahvesi yapıp sırçanın önünde oturup sigara içmektir. Çocukluğumdan beri annemi bu surattan hep ayıplamışımdır. Aç karnına kahve içme diye. Zira annem günde 9 kahve kapsadı. 1982 senesinde USA’ da kafein üzerine yaptığım çalışmalarda beyin hücreleri, diş ve kemiğe tesirleriyle alakalı gördüm ki günde 2 Türk kahvesi büyük miktarda bunamayı önlüyor belirlim bunu okuyanlar hayda deyip kahveye saldıracaklar ama bakın 2 kahve diyorum, fazla içenlerin başına geleceklere karışmam. Annem şu anda 95 yaşında ve usu cin gibi çalışıyor. Gelelim sigaraya, tabiî ki iyi bir şey değil. Neler yaptığını öğrenmek için hekim olmaya gerek yok. Ama tiryaki iseniz ve özellikle kocamı veya karıma vazgeçerim ama sigarayı asla diyenlerdenseniz size hoş bir şey söyleyeyim. Bunu benden başka hiçbir hekimde söylemez. USA ’da bir konferansta bir kalp cerrahı şunu dedi; stres= 20 sigara, siz bu mereti vazgeçerek çok büyük strese giriyorsanız, eksiltin, kendinize eziyet etmeyin demişti. Sanki matah bir söz gibi ben hep bunu uyguladım. Ve gerçekten çevremde gördüm ki sigarayı ani vazgeçmek çok riskli, bedende hipotez edemeyeceğiniz rahatsızlıklar çıkıyor. Yavaş yavaş vazgeçmeye çalışın. Olmuyor, beceremiyorsanız da bu yaşam ve beden sizin siz öğrenirsiniz. Ben yalnızca mutlu yaşamanızı istiyorum, zira moral ve huzur= mutluluk= sıhhattir. Yalnızca uslu olun, bedeninizi tanıyın ve ona göre kararlar alın diyorum. İnanın size öneride bulunanlarda bunları bir yerlerden okuyup nasihat ediyorlar. Siz de inceleyin ve kendinizin hayat koçu olun.

Kaynak: http://www.haberturk.com/haber.asp?id=95059&cat=220&dt=2008/09/02

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.