Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

“Reflekstir” Deyip Hafife Almayın!

29.04.2021
43
“Reflekstir” Deyip Hafife Almayın!

Bebeklerde Ani Atlamanın Sebebi “Sara” Olabilir!

Sara, en sık çocukluk çağında, özellikle de 0-1 yaş arasındaki bebeklik yarıyılında ortaya çıkıyor. Sanılanın aksine yalnızca bedende kasılma ve çenenin kitlenmesi gibi büyük nöbetlerle değil, gözden kaçabilecek minik nöbetlerle de büyüyebiliyor. Misalin, bebeklerde ani atlama saranın işareti olabiliyor!

Ulus arasında ‘epilepsi’ olarak öğrenilen sara; ateş ve kafa travması gibi rastgele bir tetikleyici etken olmadan yineleyici şuur kaybı ile şuurda bozulmanın görüldüğü hamlelerle büyüyen bir hastalık. En sık çocukluk çağında, özellikle de 0-1 yaş arasında ortaya çıkıyor. Çocukluk çağındaki sara tüm bedende kasılma/atma, çenenin kitlenmesi ve ağızdan köpük gelmesi gibi bulgularla izleyen büyük nöbetlerle reelleşebileceği gibi; tanınması güç ve kısa süren minik nöbetlerle de ortaya çıkabiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Uğur Işık, bebeklerde yalnızca kollar, bacaklar ve baş bölgesinde ortaya çıkan ani atlamanın hafife alınmaması gerektiğine dikkat toplayarak, “Basmakalıp sara bulgularının yanı gizeme, bu cins kısa süren minik nöbetlerin de asla sıçranmaması gerekiyor. Zira bu minik nöbetler anne babalar tarafından gözden kaçarsa mesele rehabilitasyon edilmediği için büyük nöbetlere dönüşebiliyor.” diyor.

Hangi Nöbetler Gözden Kaçabiliyor?

• Ani Atlama Ve Kapanma: Bebeklikte kümeler halinde gelen, kollar, bacaklar ile baş bölgesinde ani atlama ve kapanma ile büyüyen nöbetler ortaya çıkabiliyor.

• Gözlerin Değişmez Bir Yere Bakması: Çocuklarda kasılma, atma, gözlerin değişmez bir yere bakması ve kusma ile büyüyebiliyor. Bedenin tek tarafında kasılma veya bedenin tek tarafında anormal his ile de görülebiliyor.

• Dalma: Absans nöbetlerinde çocuk yalnızca 5-10 saniye süresince dalıyor ve etrafına karşı duyarsız oluyor.

• Gece Uykudan Sık Uyanma: Frontal lob denilen beynin ön bölgesi bölgede büyüyen nöbetlerde gece uykudan sık uyanma, kasılma ve anlamsız hareketler görülebiliyor. Bu vaziyet çoğunlukla uyku bozukluğu ile karışıyor. Ayrıca çocuk anlamsız yere kendi etrafında dönme veya koşma biçiminde hareketler sergileyebiliyor.

• Ani Baş Düşmeleri: Ani baş düşmeleri ve yere kapaklanma biçiminde nöbetler görülebiliyor.

• Atlama: Bazen yalnızca ani elektrik çarpması eşi atlamalar myokonik nöbetler ortaya çıkabiliyor.

Sara Sebebi Çocuğun Yaşam Niteliğini Belirliyor

Bazı cinslerinde nöbetler günde 50-60 kere tekerrür ederken, kimilerinde ise senede yalnızca 1-2 kere ortaya çıkıyor. Saraya neden olan vaziyet yaşam niteliğinde en ehemmiyetli tanımlayıcı etken oluyor. Zira bu etken hem çocuğun zekâ seviyesini ve tutum meselelerini hem de saranın şiddetini beliyor. Nöbet rakamı ve nöbet hakimiyeti yaşam niteliğini tanımlamada ehemmiyetli bir rol üstleniyor. İlaçlarla hakimiyet altına alınabilirse çoğu çocuk mektep, spor ve hobiler gibi günlük hayat etkinliklerine devam edebiliyor.

Bazı Cinsleri İlaçlar İle Hakimiyet Altına Alınabiliyor

Hangi rehabilitasyonun uygulanacağında saranın cinsi çok ehemmiyet taşıyor. Çocukluk çağının iyi mizaçlı genetik saralarının yüzde 80-90’ı ergenlikte düzeliyor. Bazen de saralar ergenlik çağında başlıyor, bunların bir kısmı ömür boyu rehabilitasyon gerektiriyor. Saraların bir kısmı ilaç rehabilitasyonuna çok iyi cevap veriyor. En az 2 sene, bazen de ergenlik çağına kadar ilaç kullanmak yeterli gelebiliyor. Ancak altta kafa travması veya menenjit gibi nörolojik bir mesele varsa rehabilitasyon edilmesi daha efor olabiliyor. Misalin hastanın çok uzun seneler ilaç kullanması gerekiyor.

Sara Cerrahisindeki Başarı Yüzde 80’lere Erişiyor

Tüm saraların yüzde 20-30’unu mukavemetli saralar oluşturuyor. Bu gidişatta ilaç dışında öbür rehabilitasyon alternatifleri gündeme geliyor. İlk usul de sara cerrahisi oluyor. İyi seçilmiş hastalarda sara cerrahisinin zaferi yüzde 80’lere erişiyor. Ancak ne yazık ki her mukavemetli sarası olan çocuk operasyon adayı olamıyor. Çocuğun sara cerrahisi adayı olması için nöbetlerinin belirli bir bölgeden kaynaklaması ve çıkarılacak bölgenin dil ve görme gibi ehemmiyetli bir işlevinin olmaması gerekiyor.

Beyne Takılan Batarya Belirgin Düzelme Sağlıyor

Çocuğun cerrahi usule uygun olmadığı gidişatlarda “vagus asap stimülatörü” denilen beyin bataryayı rehabilitasyonu düşünülebiliyor. Göğüs altına yerleştirilen batarya, vagus asabını belirli aralıklarla uyarıyor ve bu nöbetlerde eksilme sağlayabiliyor. Beyin bataryayı rehabilitasyonuyla nöbetlerin tamamen durması olası olmasa da iyi seçilen hastalarda bariz düzelme sağlanabiliyor. Öbür alternatifi de ketojenik perhiz. Bazı cins saralarda tesirli olan bu perhiz yağdan çok zengin beslenilmesi prensibini direniyor.

Sebepleri neler?

• Kromozom anomalileri,

• Beyin yaradılışındaki yapısal bozukluklar,

• Beynin oksijensiz kalması veya beyin kanamaları,

• Urlar,

• Kafa travması,

• Menenjit gibi beyin enfeksiyonları saraya neden olabiliyor.

Çocuğumuz hamle geçirdiğinde…

• Nöbet sırasında çocuğunuzu sağ ya da sol tarafına doğru yatay pozisyonda yatırın.

• Başının altına bir yastık koyun, yakası sıkıysa rahatlatın.

• Sallamayın, üstüne su dökmeyin, ağzına bir şey sokmaya çalışmayın.

• En yakın sıhhat kuruluşuna götürün ya da çocuğunuzu izleyen hekimiyle irtibat kurun.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.