Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

10 bireyden 8’i hasta

25.03.2021
69
10 bireyden 8’i hasta

Yapılan araştırmalar cemiyetin %80’inin bel sızısı sürüklediğini gösteriyor.

İstanbul Ulus Sıhhati Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, artrit ve eş hastalıklar hakkında bilgilendirme yapmak ve farkındalık oluşturmak için her sene 12 Ekim “Dünya Artrit Günü” olarak anılıyor. Bu seneki aktifliklerde ankilozan spondilit hastalığı ve sıkça tesadüfülen bel sızısı için bilgilendirme amaçlanıyor.

Vücut tarafından üretilen, eklemlerde alana gelen iltihabi bir hastalık olan artrit, ayak ve el bileği, diz gibi eklemlerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkarak, şişme, sertleşme ve sızı gibi bulgulara neden oluyor.

Çeşitli romatizmal hastalıklarla ilişkilendirilen hastalığın tek bir formu bulunmuyor. Hastalığın bazı formları çok ağır izlerken, kimileri ise yarıyıl yarıyıl kendisini gösteren hafif şiddette olan artritler olarak görülüyor.

Dünyada yapılan araştırmaların insanların yüzde 80’inin yaşamları süresince en az bir defa bel sızısı yaşadığını ortaya koyduğuna dikkat çekilen açıklamada, en sık görülen sızı tipinin mekanik bel sızısı olduğu belirtildi.

Uzun zaman ayakta kalmak sızıları tetikler

Açıklamada, “Mekanik bel sızısı tanımı daha çok fiziksel etkinliklerde şiddetlenen ve dinlenirken gevşeyen bel sızıları için kullanılır. Sıklıkla belin adale bağ ve eklemlerinin zararlanması veya doğru çalışmasından kaynaklanmaktadır. Mekanik kaynaklı bel sızıları sıklıkla omurganın alt kısmını etkileyen, kalçaya ve bacaklara kadar sızının şiddetinin sezildiği sızılardır. Öne doğru çok eğilip kalkmak, uzun zaman ayakta kalmak, uzun zaman yürümek iyice sızıları tetikler. Günlük zorlayıcı etkinlikler yapan her bireyde mekanik bel sızılarına tesadüfülür.” ifadelerine yer verildi.

Ayakta uzun zaman durmaktan sakınınız

Mekanik sebeplere bağlı bel sızılarından korunmak için şu teklifler sunuldu: “Her gün kumpaslı olarak bel ve karın adalelerini kuvvetlendirici egzersizler yapın. Lüzumlu gidişatlarda ağır nesneleri, beli dik pozisyonda yakalayıp, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız. Ayakta uzun zaman durmaktan sakınınız. Çay ve kahve tüketimini azaltınız.

Stresle başa çıkma usulleri geliştiriniz. İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp bedeninizi esnetiniz. Yürüyüş ve yüzme bel sızısını önlemede uygun sporlardır. Değişik sporlarla uğraşanların spora başlamadan evvel ısınma ve sonrasında da esneme stretching egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde ehemmiyetlidir. Kilo vermek bel sızısı tehlikesini eksiltir.”

KAYNAK:Anadolu Ajansı

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.