Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Adaçayı Salvia Officinalis

30.03.2021
69

Ballıbabagillerden olan Adaçayı, Dişotu ve Meryemiye diye de tanınır. Akdeniz kıyılarının kır nebatıdır. Ülkemizde kışın sert geçmediği yörelerde, bahçelerde de tohumlardan üretilir. Hafif kireçli, basit …

Ballıbabagillerden olan Adaçayı, Dişotu ve Meryemiye diye de tanınır. Akdeniz kıyılarının kır nebatıdır. Ülkemizde kışın sert geçmediği yörelerde, bahçelerde de tohumlardan üretilir. Hafif kireçli, basit su geçiren, kuru toprakları hoşlanır. Tohumları Nisan ve Eylülde ekilir. Şifası kenarları tırtıllı, kırışık görülen, sarih yeşil yapraklarındadır. Taen , uçucu yağ, acı madde ve B vitamini kapsamaktadır. İki çeşit adaçayı vardır.

1Bahçe Adaçayı Salvia officinalis:Hakikat Adaçayıdır, şifalılık bakımından daha tesirlidir. 30-70 cm boyunda menekşe renkli çiçekleri ulusa dizilişlidir. Karşılıklı olan beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parıldar ve acımtırak ıtırlı bir koku yayar. Bahçe Adaçayı güneşli yerde yetiştirilmelidir. Don hadisesine karşı duyarlı olduğu için kış süresince çam dalları ile örtülmelidir.

2Mera Adaçayı Salvia pratensis:Meralarda, bayırlarda ve çayırlarda yetişir.Çevresine ıtırlı güzel bir koku yayan koyu mavi menekşe renkli çiçeklerinin pırıltısı uzaktan seçilebilir.
Yapraklar, çiçeklenme başlamadan Mayıs ve Haziran’da bir araya gelmelidir. Bitki kuru ve güneşli günlerde, eterli yağlar oluşturduktan sonra, yapraklar öğle güneşine bir araya gelir ve gölge yerde kurutulur, sene boyu kullanılır.

*Adaçayı, tüm vücudu kuvvetlendirir , kalp krizi riskini eksiltir ve kötürümlüklerde oldukça yararlıdır. Adaçayı sirkesiyle de, yatalak hastalara uzunca bir zaman masaj yapılırsa gevşetici ve canlandırıcı etkisinden yararlanılır.

*Gece terlemelerinde lavanta ile kullanılır. günde iki fincan Mikroplu hastalıkların neden olduğu gece terlemelerini keser.

*Kramp, omurilik rahatsızlıkları, beze hastalıkları ve uzuv titrekliklerinde zafer ile kullanılır. günde iki fincan çay

*Kan arınıcı tesiri vardır. Karaciğer hastalıklarında yararlıdır , bedendeki zehirli maddeleri atar, safrayı söker. Mide ve bağırsak gazlarını, bulantıyı giderir. Mide sularının kumpaslı çalışmasını sağlar. Hazmı basitleştirir , iştah açıcıdır, ülsere ve ishale iyi kazanç.İdrarı artırır. günde en fazla 3 kahve fincanı Aneminin iyileşme yarıyılında içilir.

*Böbrek ve mesane taşlarını daha rahat düşürmek için 80 gr olan yarım avuç Adaçayı 1litre suda haşlanır. Şeker ve minik bir parça limonla çay gibi içilir.

*Adaçayı Papatya ile içilirse daha tesirli olur.
bir-iki kadeh ,bal ilave edilir

*Grip ve soğuk algınlığında ve bunlardan
ileri gelen kas sızılarında kullanılır .Antiseptiktir , ateşi düşürür ve bedeni dinlendirir. Bademcik irini , boğaz hastalıklarında adaçayı özellikle önerilir. -Bir kadeh sütün içine bir tatlı kaşığı adaçayı dağılınıp ilave edilir , beş dakika kaynatılıp demlenir.Bir tatlı kaşığı bal ilavesi ile sıcak içilir, gece içilirse rahat yatmayı sağlar,Terletir, ateşi düşürür, boğmacada en iyi yöntemdir.

Bademcik irinleri için çiçeklerinden elde edilen mayi ile gargara daha tesirli olur.

15gr Adaçayı 1lt suda kaynatılarak sıcak olarak bol bol içilir.

Adaçayı kaynatılarak içine azıcık sirke ve bal ilave edilip gargara yapılır. Bu yöntem dişeti kanamalarında da daha tesirlidir.

Çay olarak demlenip bal ve sirke ilave edilerek içilir.

Diş iltihaplanmalarında kanayan ve sallanan dişlerde ve diş eti çekilmesinde iyi kazanç.Gargara yapılır veya çaya pamuk daldırılarak hasta bölgeye tampon uygulanır.

Toz haline getirilen Adaçayı yaprakları, diş pakliğinde kullanılır. Dişleri sağlamlaştırır, beyazlatır.

Asap bitkinliği ve döl yatağı hastalıklarında da arasıra Adaçayı oturma banyoları alınmalıdır. Bunalım ve el titremeleri için yararlıdır. Astım kasvetlerini giderir. Adet kumpassızlıklarını ve sancılarını iyileştirir, rahim irinlerini giderir.

Şeker hastalığında, çay şekersiz içilir.

Yaralar, cerahatli yaralar ve apseler çıbanlar kaynatılmış Adaçayının suyu ile pansuman edilebilir.Yapraklarından elde edilen Adaçayı tozu da kullanılabilir.

Böcek sokmalarında, sokulan yere bölünmüş Adaçayı yaprağı uygulanır. Yaprakları ezilip merhem haline getirilerek sivrisinek, arı vs. sokmalarında sürülürse acıyı dindirir, kaşıntıyı önler. Ayrıca emziren annelerin çok fazla sütü aktığı taktirde bu merhem meme ucuna sürülürse, sütün fazla akmasını önler.

Çocuk sahibi olmak isteyen bayanlarında Adaçayı içmeleri yararlıdır.

Adaçayı, Ihlamur ile birlikte öksürük kesici, Nane ve Kekik ile kaynatılmış suyu mideyi tertip etmek için verilir.

Adaçayı, koku değiştirici olarak, su ile kaynatılır ve çıkan buğunun kokuyu alması sağlanır.

Yemeklere, ızgaralara etlere, çorbalara ekilir.

Saçların bakımında , saçların fazla yağını alıp teni pakler , ölü hücreleri yok eder. Saç tenini canlandırır , saç dökülmesini önler , derinlemesine paklik sağlar. Adaçayının yağı papatya ile beraber kullanılırsa daha yararlı olur.

Saçlar için besleyici ve tesirli bir toniktir; 8 kadeh kaynatılmış suya bir avuç Adaçayı konur , üstü kapalı beş dakika kaynatılır , 30 dakika demlenir , süzülür.Her banyodan sonra, saç dipleri bu tonik ile ovulur , durulanmaz , soğuk kullanılması daha tesirlidir. Aynı zamanda papatya ve adaçayı içmeye devam edilir.

Adaçayı ezilerek elde edilen mayi ile masaj yapılan saçlar siyahlaşır ve gürleşir.
UYARI: Gereksiniminden fazla kullanılırsa,günde 3 kahve fincanından fazla bedene hasar verir, zehirlenmelere neden olur. Damakta şişmeler alana kazanç. Hekime müracaat etilmelidir. Çocuklara az ölçüde verilebilir.

KULLANIM BİÇİMLERİ
Çay hazırlamak: Bir çay kaşığı nebat, çeyrek litre suda haşlanır ve demlenmesi için kısaca beklenir.
Adaçayı sirkesi: Geniş ağızlı bir şişe, boğazına kadar Yabani Adaçayı ile doldurulur. Çiçeklerinin üstüne çıkacak kadar Natürel üzüm sirkesi eklenir ve şişe 14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.
Oturma banyosu: İki avuç dolusu yaprak soğuk suda gece süresince bekletilir. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılır ve banyo suyuna ilave edilir

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.