Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Adet Evveli Gerginlik

12.06.2021
40

Adet kanaması yanaşırken bayanların %75’inde değişen hormon seviyelerine bağlı olarak bazı şikayetler ortaya çıkar.Bu bayanların yarısında yakınmalar hafiftir ve bireyin günlük yaşantısını etkilemez. Öteki yarısında …

Adet kanaması yanaşırken bayanların %75′inde değişen hormon seviyelerine bağlı olarak bazı şikayetler ortaya çıkar.Bu bayanların yarısında yakınmalar hafiftir ve bireyin günlük yaşantısını etkilemez. Öteki yarısında ise bunalım da dahil olmak üzere çok daha ciddi şikayetler ortaya çıkar. Premenstrüel Sendrom, PMS

Adet kanaması yanaşırken bayanların %75′inde değişen hormon seviyelerine bağlı olarak bazı şikayetler ortaya çıkar.Bu bayanların yarısında yakınmalar hafiftir ve bireyin günlük yaşantısını etkilemez. Öteki yarısında ise bunalım da dahil olmak üzere çok daha ciddi şikayetler ortaya çıkar. Premenstrüel şikayetler fizyolojik ya da psikolojik olabilir ve kültürel değişikliklerden etkilenebilir. PMS hem fizyolojik hem de psikolojik olayların bileşkesidir. Çalışmalar farklı kültürlerden gelen bayanlarda değişik şikayetlerin ortaya çıktığını göstermektedir. Uzakdoğulu bayanlarda en sık tesadüfülen şikayet ağrı iken gelişmiş batı cemiyetlerinde bunalım en sık karşılaşılan belirtidir. Bireyin sosyal hayatını negatif etkileyen ve her ay görülen yakınmalar kadının kendine olan güvenini yitirmesine bile neden olabilir.

Fiziksel bulgular
PMS belirtileri veren bayanların hemen hemen hepsinde memelerde hassasiyet ve hafif geçici kilo çoğalışı saptanır.Öteki bulgular ise sindirim sitemi bozuklukları, başağrısı, döküntüler, adale ve eklem ağrıları, halsizlik, diş eti kanamaları, çarpıntı, denge bozuklukları, sıcak basmaları, ses ve kokulara fazla hassasiyet, ajitasyon, uykusuzluk olarak sayılabilir. Adet kanamasının ağrılı ya da fazla olması başka bir deyişle dismenore PMS olarak değerlendirilmez.

Duygusal bulgular
Duygusal hipersensitivite PMS de çok sık görülür. bunalımdan evhama ve fazla asaplılığa kadar pekçok farklı duygu gidişatı olabilir. Bazı bayanlarda hafif hafıza kaybı görülebilir. Konsantrasyon bozukluğu PMS ’de ender olmayan bir vaziyettir. Bazı bayanlarda görülen bunalım hali, tedirginlik ve gerginlik tablosuna premenstrüel disforik bozukluk PMDD ismi verilir.

Sebepleri
PMS nedenlrini bulmaya müteveccih çalışmalar bu tablonun altında uyuyan etkenleri bütün olarak ortaya koyamamıştır.Ancak bazı kuramlar mevcuttur. Ovülasyonu baskılayan bazı hormonların verilmesi halinde PMS bulgularında gerileme olmaktadır. Buna göre faize hormonları PMS ’ye neden olabilir, ancak bu rolün ne olduğu açıklanamamıştır. PMS ’nin bu hormonlar ile asaplarda mesajımı sağlayan bazı maddelerin ortak hareket etmesi neticeyi ortaya çıktığı doğrultusunda güçlü belirtiler vardır. En çok yargılanan maddeler GABA ve serbitkionin ismi verilenlerdir. Bazı analistler ise kalsiyumve magnezyum balansındaki bozukluğun PMS tablosuna yol açtığına inanmaktadırlar. Bu iki mineralin bedendeki dağılımı asap hücreleri arasındaki irtibatı etkileyerek tabloya neden olabilir. Bu analistler PMS ’li bayanlarda magneyum noksanlığı ya da kalsiyum aşırılığının şikayetleri yarattığını öne devam ettirler. PMS etiyolojisinde öne sürülen bir öteki neden de stress hormonlarıdır.Bu hormonların aşırılığı şiakyetlerin daha yoğun yaşanmasına neden olabilir. PMS etiyolojisinde bedende salgılanan hemen hemen tüm hormon ve maddeler yargılanmaktadır. Ancak ispatlanmış bir neden bulunamamıştır.

Kimlerde görülür
PMS tüm dünyada tam kültürlerde tesadüfülen bir vaziyettir.Yapılan bir çalışmada bayanların %88′inde farklı seviyelerde PMS belirtilerine tesadüfülmüştür. Yaş çoğaldıkça şikayetlerin şiddeti eksilmekte ancak çocuk sayısı ile beraber şiddet artmaktadır.Annesinde PMS olan bayanlarda da şikayetlere daha sık tesadüfülmektedir. PMS bazı hastalıkların da şiddetini çoğaldırabilir. Misalin migreni olankadınlarda saldırıların büyük bir kısmı adet evveli yarıyıla tesadüfmektedir. Yeniden şeker hastalarında kan şekeri seviyeleri ve insülin gereksinimi adet evveli yarıyılda farklılıklar gösterir. Astım saldırıları daha sık görülür ve pekçokkronik hastalık tutuşmalar gösterir. Bu yarıyılda bireyin etrafı ile olan geçimi bozulur işte veya konutta ilişkide bulunduğu şahıslar ve çocukları ile arası bozulabilir. Ergenlik yarıyılındaki genç kızlarda intihara olan meyil çoğalabilir. Yeme bozukluklarına tesadüfülebilir.

Tanı
PMS tanısı pozitif belirtilere dayanmaz. Tanı için en emin yol 2-3 ay vakit ile şikayetleri kaydetmek ve şiddetlerini skorlamaktır. Şikayetler fiziksel ve ruhsalolarak ayrılmalı ve ne zaman başlayıp ne zaman bittiği kumpaslı biçim de kaydedilmelidir.

Rehabilitasyon
PMS sebebi bütün olarak öğrenilmediği için rehabilitasyonu da kesin değildir. Bu mevzuda çok farklı rehabilitasyon yaklaşımları mevcuttur.
Perhiz: Azar azar ve sık sık yemek yemenin şikayetleri eksilttiği doğrultusunda raporlar vardır.Adet evveli yarıyılda taze meyve ve sebze harcanması, kırmızı et ve donmuş yağlardan uzak durulması, içinde katkımaddesiiçeren gıdaların harcanmaması bazen bereketli olabilmektedir. Aynı biçimde kafein ve içki tüketiminin eksiltilmesi de faydalı olabilmektedir.

Egzersiz: yapılan bir çalışmada egzersiz yapmayan bayanlarda PMS ’ye daha sık tesadüfüldüğü bulunmuştur. Hergün yapılan 30 dakikalık bir yürüyüş bereketli olabilir.
Kalsiyum ve Magnezyum: Günlük 1200 mg kalsiyum alımının 3 ay sonunda şikayetleri yarı yarıya eksilttiğini bildiren bir çalışma vardır. Bazı bayanlarda ise magnezyum dayanağından fayda sağlanmışıtr.Ancak bu mevzuda kesin belirtiler henüz yoktur.

Vitaminler: A, E ve B6 vitaminlerinin PMS ’ye neden olduğu ileri sürülmüş olsa da kesin olarak ispatlanmış bir belirti yoktur.
Öteki rehabilitasyon alternatifleri arasında seratonin metabolizması ile alakalı ilaçlar, hormon ilaçları, antidepresan ve anksiyete gibi psikiyatrik ilaçlar, idrar söktürücüler, erkeklik hormonları sayılabilir ancak bunlardan hiçbirinin netleşmiş faydası yoktur.
Öteki ender rehabilitasyon yaklaşımları arasında ise psikbitkierapi ve akupunktur bulunur.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.