Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağız illet hastalıki Erkekleri Tehdit Ediyor

27.09.2021
26

Ağız illet hastalıklerinin çoğunluğunun 45 yaşın üzerinde ortaya çıktığı ve erkeklerde oluşma ihtimalinin bayanlara oranla iki kat fazla olduğu bildirildi. Türk Dişhekimleri Birliği’nden TDB alınan bilgiye göre, …

Ağız illet hastalıklerinin çoğunluğunun 45 yaşın üzerinde ortaya çıktığı ve erkeklerde oluşma ihtimalinin bayanlara oranla iki kat fazla olduğu bildirildi.

Türk Dişhekimleri Birliği ’nden TDB alınan bilgiye göre, ağız illet hastalıklerinin oluştuğu bölgeler sıklıkla dil, ağız tabanı, dil köküne yakın yumuşak damak alanları, dudaklar ve dişetleri. Ağız illet hastalıkleri erken yarıyılda teşhis edilerek rehabilitasyon sağlanmazsa dağılarak devamlı ağrı, işlev kaybı, rehabilitasyon sonrası düzenlenmesi muhtemel olmayan surat ve ağız deformiteleri, hatta vefatlara neden olabiliyor.

TDB, dişhekimine kumpaslı aralıklarla gidilmesinin ağız illet hastalıklerinin erken yarıyılda tespit edilmesi açısından çok ehemmiyetli olduğunun altını çizerek, “Ağız illet hastalıklerinin kesin sebebi bütün olarak belirsiz. Bununla birlikte, tütün mahsulleri, içki ve gıdalardaki bazı maddeler ve fazla güneş ışığına maruz kalınması gibi etmenlerin ağız illet hastalıki tehlikesini çoğaldırdığı öne sürülüyor. Uzmanlar genetik yatkınlığı da ağız illet hastalıkleri için tehlike etkenleri arasında gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

AĞIZ illet hastalıkİNİN OLASI BULGULARI:
– Ağız içinde veya çevresinde beyaz veya kırmızı renkli alanlar

– Ağız içinde alıngan, tahriş olmuş, şişkin veya kalınlaşmış alanların olması

– Ağızda veya boğazda yineleyen kanamalar

– Seste boğukluk veya boğazda yutulamayan cisim hissi

– Çiğneme ve yutma eforluğu

– Dil ve çene hareketlerinde zorlanma

– Dil veya ağızın değişik bölgelerinde his kaybı, tembellik

– Alt veya üst çenede alana gelen şişlikler ve bunun neticeyi mevcut takma geçiminin bozulması

– Ağız illet hastalıki lezyonları başlangıç yarıyılında ağrısızdır, illet hastalık ilerleyerek sıhhatli ağız dokularında harabiyet oluşturdukça ağrı şikayeti de başlar. Bireyin kendinin ağız
illet hastalıkini farketmesi efor olabilir. Bu sebeple kumpaslı dişhekimine gidilmesi son derece ehemmiyetlidir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.