Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

AĞLA GENÇ KAL

31.03.2021
70
AĞLA GENÇ KAL

Sıhhatimizi, hayat niteliğimizi ve hoşluğumuzu tehdit eden en büyük meselelerin başında stres kazanç. Ama tabiatımız o kadar harikulade bir tasarımdır ki, her sualin takati, her tasanın çareyi içinde gizlidir. Misalin gülmek de ağlamak da sandığımızdan çok daha kıymetli ve sıhhatlidir.

Ağlamak en az gülmek kadar ehemmiyetli. Ağlamak yoğun duyguları takip eder. Bu genelde yeistir ama bazen keyif ve kahkaha da olabilir. Nezle olduğumuzda, rüzgarda gözümüz yaşardığında ya da soğan doğradığımızda akan gözyaşları ile içimizi derin duygular kapladığında gözlerimizden süzülen gözyaşları değişiktir.

Bu tip gözyaşlarının hormonal ve kimyevi içerikleri farklıdır. Gözyaşını analiz ettiğimizde içinde acı ve sızıya karşı dayanıklılığımızı artıran bir çeşit endorfin hormonu, bedenimizdeki stresin önde gelen bulgularından olan ACTH hormonu ve prolaktin hormonu olduğunu görüyoruz. Bu tip gözyaşında yoğun bir biçimde manganez minerali de bulunur.

Bu mineral iskelet sistemi ve üretkenliğin yanı gizeme duygusal dalgalanmalarımızla da yakından ilişkilidir. Ağlarken azıcık yoruluruz ama sonra kendimizi çok daha iyi sezer, açılırız. Araştırmalar duygusal gözyaşlarının stresle yükselen bazı kimyevileri dışarı atmamıza dayanakçı olduğunu gösteriyor.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.