Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ağrısız doğum

13.06.2021
25

Doğum ağrılı bir vakadır, ama sancılarında bir emeli olduğunu unutmayın. Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna azıcık daha yakınlaştırır. Ağrı giderme yöntemlerini kullanmak mevzusunda ne kadar …

Doğum ağrılı bir vakadır, ama sancılarında bir emeli olduğunu unutmayın. Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna azıcık daha yakınlaştırır. Ağrı giderme yöntemlerini kullanmak mevzusunda ne kadar kararlı olursanız olun vakaya geniş bir açıdan bakmanızda fayda vardır. Bu yöntemlerin zorunluluğu yaşayacağınız doğurma sürecine ve sizin ağrıya katlanma eforunuza bağlıdır. Şayet direnebileceğinizden fazla acı ile karşı karşıyaysanız ağrı giderme yöntemlerine müracaat etilmesini istemekten çekinmeyin.

Epidural Anestezi
Epidural anestezi bedenin alt kısımlarına giden asapları geçici bir vakit uyuşturur. Özellikle doğumdaki sırt ve bel ağrılarının giderilmesinde yararlıdır. Her sağlık kurumunda uygulanan bir yöntem değildir. Epidural blok şiddetli doğum ağrılarının giderilmesinin yanı gizeme hem olağan yolla hemde sezaryen doğumlar için giderek daha popüler hale gelmektedir. Bunun temel sebebi daha tehlikesiz ve kolay uygulanabilir olmasıdır. Epiduralin giderekmesi tesiri doğumun ikinci aşamasında geçecek biçimde yapılmalıdır, yoksa bebeğin doğumu gecikebilir. Epidurali uygulamak takribî 20 dakika alır. Dizlerinizi karnınıza sürükleyerek yan uyumanız istenir. Anestezik madde ince bir tüp ile belinize enjekte edilir. Bu tüp yerinde vazgeçilerek gerektiğinde ağrı kesicinin yine verilmesi sağlanır. İlacın tesiri takribî 2 saat sürer. Epidural uygulandığında devamlı hakimiyet altında kalacaksınız ve belinizdeki kateter varlığından dolayı hareketleriniz kısıtlanacaktır.Epidural gereği gibi tesir gösterirse doğumda hiç ağrı dinlenmez. Bazı gebelerde bayılma hissi ve baş dönmesi yapabilir. Ayrıca bebeğin kalp atışlarını tesirliye öğreneceğinden bebek kalp atışları devamlı monitörden izlenir.

Pudental Anestezi
Bu yöntem ikinci safhadaki ağrıları gidermek için kullanılır ve genellikle olağan yolla doğumda seçim edilir. Perine ve vajina etrafındaki bölgeye sokulan bir iğne yoluyla uygulanır, o bölgedeki ağrıları eksiltir ancak rahimdeki ağrılara pek tesir etmez. En çok forseps kullanıldığında verimlidir ve tesiri epizbitkiomi yapılana dek sürebilir.

Gaz ve hava

Oksijen ve azbitki oksit karışımı kendinizi iyi sezmenizi sağlayarak ağrıları durdurur. Doğumun birinci düzeyinin sonlarına doğru tesirlidir. El maskesi ile uygulanan gazı solumanız istenir. Tesiri bir iki dakika içerisinde görüldüğünden sancının başlayacağını sezdiğinizde gazdan bir kaç derin soluk almanız yeterli olur. Gaz ağrıyı ancak kısmen giderdiği için bazen yeterli olmayabilir. Gazı solurken başınız dönebilir,bulantı gelebilir. Bu gazın bebeğe hasarlı bir tesiri yoktur ancak yinede günümüzde kullanımı enderdir.

Öteki ağrı kesiciler
Güçlü bir ağrı kesici olan meperidin hidroklorid kadın doğumda en çok kullanılan ağrı kesicidir. En tesirli uygulama biçimi damar içine veya adale içine enjekte edilmesidir. İki ile dört saatte bir yinelenebilir. Genellikle kasılmaları etkilemez. Doğumdan takribî 2-3 saat evvel verilir. Annenin ilaca cevabı ve ağrının eksilme derecesi çok değişkendir. Bazı kadınlar ilacın kendilerini rahatlattığını ve kasılmalara daha iyi sabrettiklerini ileri sürerler, kimileri ise üşengeçlik duygusundan hiç beğenmezler ve kasılmalarla başa çıkmakta zorlandıklarını söylerler. Kadının duyarlılığına göre değişen yan tesirler arasında bulantı, kusma, solunumun zayıflaması ve kan tazyikinde düşme sayılabilir. Meperidin ayrıca doğum sonrası epizybitkiomi ve sezaryen acısını dindirmek içinde verilebilir. Şayet doğuma çok yakın verilmişse bebek uykulu olabilir ve emmekte zorlanabilir ama bu tesirleri kısa zamanlıdır.

Genel anestezi
Bir zamanlar ağrısız doğum için en gözde yöntemlerden biri olan genel anestezi, artık sadece operasyonlu doğumlarda sezaryen kullanılır. Süratli tesirinden dolayı daha çok bölgesel anestezi yapılmasına zaman bulunamadığı acil sezaryen gidişatlarında uygulanmaktadır. Bazı ön ilaçların enjekte edilmesinden sonra genel anestezik madde hastaya solunum yolu ile verilir. Bunu bir uzman anestezist yapar. Anne doğumun tam safhalarında şuursuz olacaktır. Kendine geldiğinde de bir vakit sersem, etrafını ve zamanı tanımaz ve tedirgin olabilir. Boğazına koyulmuş bir tüpten dolayı öksürebilir, boğazı sızlayabilir, bulantı ve kusması olabilir. Geçici bir kan tazyiki düşmeside başka bir muhtemel yan tesirdir. Genel anestezinin büyük meseleyi anneyle beraber bebeğin de uysallaşmış olmasıdır. Bununla beraber bütün doğum anında anestezik madde kesilerek bebeğin miskinliği en aza indirilebilir. Bu yolla bebek henüz kendine fazla ölçüde ilaç erişmeden doğabilir. Anne yan yatırılarak genelde sola ve oksijen verilerek, bebeğe giden oksijen çoğaldırılmaya çalışılır.

Genel aestezinin başka bir yan tesiri de annenin kusması ve kusmuklarının, öksürük refleksleri baskılanmış olduğundan,ciğerlerine kaçarak zatüreye yol açma olasılığıdır.Doğum evvelinde sizden hiçbir şey yiyip içmemenizin istenmesinin sebebi de budur

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.