Sağlık, Sağlıklı Yaşam, Cinsel Sağlık

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Akut lenfositik lösemi

27.03.2021
71
Akut lenfositik lösemi

Tanım Lenfoblastlara benzeyen olgunlaşmamış beyaz kan hücrelerinin rakamında çoğalışla karakterize ilerleyici , makûs mizaçlı bir hastalıktır. Sebepleri,Görülme sıklığı,Tehlike etmenleri ALL çocukluk yarıyılı lösemilerinin % 80 inden mesuldür. 3-7 …

Tanım
Lenfoblastlara benzeyen olgunlaşmamış beyaz kan hücrelerinin rakamında çoğalışla karakterize ilerleyici , makûs mizaçlı bir hastalıktır.

Sebepleri,Görülme sıklığı,Tehlike etmenleri
ALL çocukluk yarıyılı lösemilerinin % 80 inden mesuldür. 3-7 yaşları arasında sıktır. Yetişkinlerde de görülebilir ve tüm yetişkin lösemilerinin % 20 ini oluşturur.

Akut lösemilerde makûs mizaçlı hücrelerde olgunlaşma ve değişikleşme işlevi kaybolmuştur. Bu hücreler süratle artıp sıradan hücrelerin yerini alırlar. Habis hücreler sıradan kemik iliği personellerinin yerini aldıkça kemik iliği yetmezliği büyür. Sıradan kan hücrelerinin rakamında eksilme olduğu için şahısta kanama ve enfeksiyon şikayetleri başlar.

Çoğu olayda görünür bir neden yoktur. Bununla beraber ışınım , benzen gibi bazı zehirli maddeler ve bazı kemoterapi casusları lösemi yaradılışına katkıda bulunur. Kromozomlardaki anormallikler akut lösemi gelişiminde rol oynayabilir.

Tehlike etmenleri içinde Down Belirtiyi , lösemili kardeş , ışınıma maruz kalma , kimyevi maddeler ve ilaçlar sayılabilir.
Hastalık 100.000 bireyin 6 sında görülmektedir.

Korunma
Çoğu olayın nedeni öğrenilmediği için korunma usulleri de bilinmemektedir.Toksinlere , ışınıma , kimyevi maddelere maruz kalınmaması tehlikeyi eksiltebilir.

Bulgular uzun süreli veya çok ölçüde kanama olması çürüklerin basitçe oluşması burun kanaması dişeti kanaması adet kanamasında kumpassızlıklar ten içine kanamalar ten döküntüsü veya peteşi kanamaya bağlı minik kırmızı noktalar , ekimoz çürükler gibi ten lezyonları enfeksiyon bitkinlik sternum hassasiyeti sternum: göğüs kemiği solukluk kemik sızıları veya hassasiyeti eklem sızıları kalça , diz , ayak bileği , ayak , omuz , dirsek , el bileği , elin minik eklemlerinde sızı lenfadenopati lenf bezlerinin gelişmesi açıklanamayan kilo kaybı dişetlerinin şişmesi ateş egzersizle makûslaşan solunum eforluğu çarpıntı

Tanı/Teşhis fizik tetkikte gelişmiş karaciğer-dalak , ekimoz ve kanama belirtileri tespit etilir. beyaz kan hücrelerinin rakamında anormallikler bütün kan sayımı – kansızlık kırmızı kan hücrelerinin eksilmesi ve trombosit rakamında eksilme tespit etilir. kemik iliği aspirasyonu – kemik iliğindeki hücre rakamında ve lenfoblastlardaki çoğalışı gösterir. T lenfosit sayımı hücre yüzey antijeni çalışmaları

Rehabilitasyon
Rehabilitasyonun emeli hastalığın remisyonudur gevşetilmesidir . Periferik kan sayımı ve kemik iliği klasiğe döndüğü zaman remisyon sağlanır.

ALL antikanser ilaçların kombinasyonuyla rehabilitasyon edilir kemoterapi . Kemoterapinin başlangıcında hastanın 3-6 hafta sağlık kurumunda kalması lüzumludur. Bunu takip eden kemoterapi seansları ayaktan verilebilir.

Kemoterapi prednison , vincristine , metotreksat , 6-merkaptopürin ve siklofosfamid’i kapsayan 3-8 ilaç kombinasyonundan oluşur. Ayrıca kansızlık ve düşük trombosit rakamını düzenlemek için kan mahsulleri vermek gerekibilir. Büyüyen rastgele bir ikincil enfeksiyon için antibiyotik kullanılabilir.

İyileşme remisyon sağlandıktan sonra bel kemiği akışkanı spinal akışkan na saldıran lösemik hücrelerin rehabilitasyonu için omurgaya kemoterapi ve/veya radyoterapi uygulanabilir.

Takibeden rehabilitasyon , relapsları hastalığın daha da makûslaşmasını önlemeye müteveccihtir.
Yüksek doz kemoterapiye veya değişik rehabilitasyonlara yanıt vermeyen ağır hadiseler için önerilebilecek değişik alternatifi de kemik iliği naklidir.

Prognoz/Hastalığın gidişi çocuklarda yetişkinlerden daha iyi neticeler elde edilir. takribî % 95 olayda bütün remisyon sağlanır. Şifa oranı ise % 50-60 tır. yetişkinlerin % 80 inde bütün remisyon , % 30-50 arasında şifa sağlanır. rehabilitasyonsuz hayat süresi takribî 3 aydır.

Karmaşıklıklar/Tehlikeler şiddetli enfeksiyonlar ALL nin makûslaşması yaygın damar içi pıhtılaşma

Hekiminize müracaat etin kuşkulu ALL bulguları büyürse şahısta ALL ile alakalı kesintisiz ateş veya değişik enfeksiyon bulguları ortaya çıkarsa …

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.